Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hidroksiklorokinin Neden Etkili Olmadığı Anlaşıldı

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

04 Ağustos 2020 00:00

1 Yorum

Farklı hücre tipleri üzerinde yapılan yeni bir araştırmada hidroksiklorokinin böbrek hücrelerinin enfekte olmasını önleyebileceği ama akciğer hücrelerini koruyucu etkisi olmadığı ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, virüsün böbrek hücrelerini enfekte edebilmesi için katepsin L isimli enzime, akciğer hücrelerini enfekte edebilmek için de TMPRSS2 isimli bir enzime ihtiyaç var.

Katepsin L’ nin çalışabilmesi ve virüsün hücreye girebilmesi için ortamın asidik olması icap ederken TMPRSS2 için buna gerek bulunmuyor.

Hem hidroksiklorokin hem klorokin maymun böbrek hücrelerinde asiditeyi azalttıkları için katepsin L etkisiz kalıyor ve virüsün böbrek hücresini enfekte etmesi mümkün olmuyor.

Buna karşılık insan akciğer hücrelerinde katepsin L seviyeleri zaten çok düşük ve virüs hücreye girmek için TMPRSS2 enzimini kullanıyor.

TMPRSS2 asidite tarafından kontrol edilmediği için hidroksiklorokin de klorokin de koronavirüsün akciğer hücrelerini enfekte etmesini ve dolayısıyla da üremesini engelleyemiyor.

 

Gelelim neticeye

Bugüne kadar sıtma ilaçlarının KOVİD’ de etkili ve emniyetli olduklarını gösteren bir klinik çalışma çıkmadı.

Bu laboratuvar araştırması da bu ilaçların akciğer tutulumunda işe yaramayacağını gösteriyor.

Bu durumda da hidroksiklorokin ve kolorokinde ısrar etmenin bir dayanağı kalmıyor.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2575-3

Okunma Sayısı: 683

Yazarın Diğer Yazıları

Helâl Olsa ne Yazar

Birkaç gündür medyada Nutella’ nın helâl olup olmadığı tartışması sürüyor. Takvim gazetesinin haberini aşağıda okuyabilirsiniz....

Akdeniz Diyeti Damarları Koruyor

Endotel disfonksiyonu ateroskleroz gelişiminde çok önemli bir adımdır ve ağırlığı kardiyo-vasküler nüks riski için belirleyicidir....

Kapıda Ateş Ölçmenin Koronavirüs’ü Önlemede Bir Anlamı Yok

Koronavirüsün kısa zamanda dünya çapında bir salgına yol açmasının bence bir numaralı sebebi virüs bulaşan...

Harvard: Reflü İlaçsız da Tedavi Edilebilir

Dünya tıbbının göz bebeği Harvard reflünün ilaçlara gerek kalmadan bazı hayat tarzı değişiklikleriyle düzelebileceğini açıkladı...

Almanya’da Batı Nil Virüsü Görüldü

Bu ay başında Batı Nil virüsü tespit edilen dört vaka bildiren Robert Koch Enstitüsü (RKI)...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Prof. Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA ne güzel yazıyor; kendi uzmanlık alanlarında bilimsel yazıyor. Sayın Hoca’mın yazdığı bu alanlara ben uzağım. Benim alanım sosyoloji, siyaset bilimi, insan hakları ve biraz da sanat, spor gibi güncel olaylar. Ama Prof. A. Rasim KÜÇÜKUSTA’yı, benim ilgi alanım dışında yazıyor olsa da herkese hitap eden bu güzel, bu bilimsel yazılarını ilgiyle izliyorum, okuyorum.