Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hakkın Hukukun Adaletin İlmin ve Gençliğin Terazisi


09 Mayıs 2019 00:03

1 Yorum

Birileri bu adalet terazisine bir yumruk vurdu. Terazi bozuldu. Haklı ile haksızı, doğru ile yanlışı ayıramaz duruma geldik. Bunu düzeltecek olan toplum vicdanı olacaktır. İlim yapan, düşünen, yol gösteren, aydınlar olacaktır. Yoksa, bölünmüşlük, kargaşa, anarşi alır başını gider.

Atatürk diyor ki ” Müslümanların kurtuluşu ilim zihniyetini edinmelerine bağlıdır. Hukukun üstünlüğünü benimsemelerine, gençlerin sorgulama ve araştırma ruhuyla yetiştirmelerine bağlıdır.”
Şimdi biraz durup düşünelim:

Dünyadaki gelişmeler karşısında ilim yaptığımızı zannediyoruz.

İleri zekalı gençlerimiz üniversiteyi bitirir bitirmez soluğu dışarıda alıyor ve araştırma faaliyetlerini bitirip geri dönmesi beklenirken oralarda kalıp başka milletlere hizmet ediyorlar. Çünkü biz ilime gerekli önemi vermediğimiz için o güzelim zekalara gerekli imkanı veremiyoruz. Böylece zeka göçünü de önleyemiyoruz. Diyeceksiniz ki bu görüşün adaletle ne ilgisi var. Var çünkü adaletinin önündeki engelleri, düşünen, ilim yapan adamlar sayesinde kaldırabiliriz.

Adalete dayanmayan hukuk zulüm, kuvvete dayanmayan hukuk acizdir.

Biz askeri vesayeti kaldıracağız teraneleri arasında Türk Ordusunun en seçkin en kahraman subaylarına alçakça kumpaslar kurup yıllarca haksız ve hukuksuz bir şekilde onları hapishaneye koyup ordudan atıp, yerlerine çaşıt dediğimiz emperyalist uşakları yerleştirerek bu fakir milletin parasıyla alınan tankı, topu, bu aziz millete çeviren, uçaklarla, Milletin Kâbesi olan T. B.M. M sini bombalayacak kadar ileri giden bu hainler nereden çıktı? İki yüz elli şehit vermemize sebep olmadı mı? ? Yine buna bağlı olarak yargıyı bu çaşıtlara teslim ederek Ergenekon gibi kutsal bir ismi de kullanarak o vatanseverler hapse konmadı mı?
Suçlu olan cezasını görsün, ama mazlumu içeri atıp arkası olanı korursanız yine bu adalet terazisi bozulmaz mı?

Gelelim gençliğe; gençlik, hayatın baharı insanın en zinde, en renkli, en hareketli çağıdır. İnsan ömür boyu takip edeceği yolu bu yıllarda çizer. Geleceğe münhasır hayallerini bu yıllarda kurar. Bu devre çok kısadır ve göz açıp kapıncaya kadar geçer. Bu devrede gençler memleketi ileride götürebilecekleri gibi felaketlere de sürükleyebilirler. Bu gençlerin yoksulluğunu kullanarak Feto’nun yurtlarına mahkum edenler kimdir, kimlerdir? Bu çocukların beyinlerini yıkayıp millete düşman edenler, elini kolunu sallayarak gezmeleri sizi hiç rahatsız etmiyor mu? Bunlar, Anadolu’dan gelen tek amacı okumak olan ama sonradan zehirlenmiş gençlerdir. On iki eylülde buna benzerdi ve yaşandı. Yetmiş bir de buna benzerdi onu da yaşadık . Gençlerimizi bu emperyalist tuzağa düşürenler kimdir, kimlerdir? Bunlar cezasız mı kalacak? Bunlardan hiç ders alınmayacak mı?

Öyle bir eğitim vermeliyiz ki bu gençlere hem sorgulayıcı hem araştırıcı olacak.

Gününü gün eden, elinde kitap yerine cep telefonuyla meşgul, geleceğinden umutsuz bir gençlik
nasıl araştıracak, nasıl sorgulayacak? Bu durumda olan bir gençlik adalet duygusu nedir bilebilir mi?
Toplum olarak sancı çekmeye devam edeceğiz. Ta ki Büyük Atatürk’ün “ Müslümanların kurtuluşu ilim zihniyetini edinmelerine bağlıdır. Hukukun üstünlüğünü benimsemelerine, gençlerin sorgulama ve araştırma ruhuyla yetiştirmelerine bağlıdır” sözünü rehber edinip uygulayana kadar… Onu çok arayacağız!

Yusuf YILMAZ

Okunma Sayısı: 465
Kategori: Yusuf YILMAZ

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Sabahları

BAYRAM SABAHLARI Bayram sabahları; Bir can bir çiçeği bekler. Açılır gönül kapıları, Unutulur dargınlıklar, Yıkanır...

Yeniden Başla

Bütün hayatın sırlarını saklar evren. Hayaller, sonsuz boşlukta yol alır gider. Ses, söz, bakış, duygu,...

Değerlendirme

(Öğretmenlik Anıları-Serhat Işık) Ben de Çayeli’nde dört yıl kaldım. Çok güzel hatıralarım var hafızamda. Daima...

Türkçemiz

Her milletin dili kendine özgüdür. Ne bir İngiliz tam manasıyla Türkçe öğrenebilir, konuşabilir, yazabilir ne...

Anneler Günü ve Özgürlük

Bu iki kelime bir birine o kadar çok yakışıyor ki, sanki bir birine kavuşan iki...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Kaleminize, us’unuza sağlık üstadım.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı