Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

GENAR’ın Doğu ve Güneydoğu’da Yaptığı Anket


20 Kasım 2008 01:13

9 Yorum

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, içlerinde Şanlıurfa, Erzurum, Malatya, Van, Batman, Ağrı, Şırnak, Muş, Mardin ve Tunceli’nin de olduğu 24 il ve 96 ilçede GENAR’a bir anket yaptırmış. Bir çoğumuzun yakından tanıdığı Bülent Ağabey, (ağabey diyorum çünkü, kız kardeşi dostumdur.) Erzurum’un Kürtlerinden olup, Kürt kimliğini inkar etmeden, ama hiçbir zaman da ön plana almadan, kendini, bu memleketin ve hatta yurtdışındaki mazlumların yanlarında olmaya adamıştır. Bülent ağabey için insan ve Müslüman olmak, milliyet kimliğinden her zaman önce gelmiştir ve bunu yaşamının her alanına yaymıştır.

Öncelikle ankete danışmanlık yapan kişilerden birinin Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ferhat Kentel hoca, bir diğerinin de Ali Bulaç olduğunu belirtelim.  Bu ön bilgiden sonra gelelim anketin “ezber bozan” sonuçlarına. Ankete katılan yöre insanının sadece 1,9’u en büyük sorunun “etnik sorun” olduğunu belirtirken, katılanların yüzde 55’i bölgenin en büyük sorununun “işsizlik” olduğuna dikkat çekmiş. Ortada bir Kürt sorunu gerçeği olsa bile, yöre halkının bunu, arı kovanına çomak sokanlar kadar sorun etmediğini; gerçek sorunun, hayatlarını idame ettirmek ve bir parça da olsa insani koşullarda yaşamak olduğu gerçeğini bir kere daha ortaya koymuş oluyorlar. Yüzde 23,6 ile ikinciliği ise “yoksulluk” alıyor. Yüzde 9,7 ile “eğitimsizlik” üçüncü sırayı, yüzde 4,8 ile “ekonomik yatırımların yapılmaması”, dördüncü sırayı alıyor.

Görüldüğü üzere yöre halkı, Kürt sorununu ya da terörü ilk dörtte bile saymıyor. Hatta çok daha ilginç olan, ankete katılanların yüzde 1,1’inin bölge sorununu “terör ve şiddet” olarak belirtmesi. Oysaki bize enjekte edilmeye çalışılan doğu ve güneydoğu illerinin yitip, bittiği, terörün orada tam bir iç savaş halini aldığı, buradaki illerin yaşanmayacak eller haline geldiğiydi. Anlaşılan o ki davulun sesi, tam tersine, yakından hoş geliyormuş. Belki de birileri, büyük bir resmin sadece bir karesini bize göstermek istiyorlar.

Yıllar önce bir ihracat firmasında çalışırken, İsrailli potansiyel bir müşterimizi ağırlıyorduk. Taksimde bir otelde kalacaktı. Akşam firmadan onu oteline bırakılmak üzere uğurlarken, can güvenliğinin olup olamayacağını, sordu. Çünkü televizyonlardan sürekli Türkiye’de bombalar patladığını birçok kişinin hayatını kaybettiğini seyrediyormuş. Ben de gıcığım ya, “aynı görüntüleri bizde İsrail için seyrediyoruz, nasıl rahat yaşayabilir musunuz, orada?” diye sormuştum. Mevzuya avdet edelim. Söylenilen veya savunulanın aksine, yöre halkı, Kürtçe kurslardan ziyade (yüzde 22,2), daha çok meslek edindirme kurslarının açılmasından yana (yüzde 75,8). Ve işte ta taaa!!! Yüz puanlık uzman sorusu geliyor! En beğenilen lider (siyası şahıs ve fikir adamı) kim? Bu soruya verilen cevapları aktarmadan önce kimlerin sunulduğuna bir bakalım. Atatürk, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Turgut Özal, Ahmet Türk, Osman Baydemir, Bülent Arınç, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Leyla Zana, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Adnan Menderes, Abdullah Çatlı, Nihat Hatipoğlu, Recep Akdağ, Abdullah Öcalan, Fikrim yok/tanımıyor, yok/hiç kimse/ cevap yok, diğer. Liste epey kalabalık. Şimdi gelelim yüzdeliklere.  Ben, Leyla Zana’yı merak ettim doğrusu. Yüzde 3,1. Hiç parlak değiiill. Hele hele Osman Baydemir, Diyarbakır’ın meşhuuurr belediye reisi. Kaç mı? Allah sizi inandırsın yüzde 0,7! Ben inanmakta zorluk çektim, sizi bilmem. Aslında bu isimlerden daha önemlisi DTP’nin Genel başkanı Ahmet Türk olmalı, değil mi? Kendini tamamen bu yörenin insanlarının sesi olarak tanımlayan bir partinin genel başkanı olarak. Ama maalesef anketten çıkan sonuç o ki, burada yaşayan insanımız DTP’yi hiç de kendilerine uzatılan mikrofon olarak görmüyorlar, yüzde 2,7.

Ankete göre en yüksek oya sahip olanlardan biri yüzde 16,4 ile “hiç kimse”. Ankete katılan kardeşlerimiz bu kadar isim içinden hiç kimseyi kendilerine hitap eder bulamamış. Hatta “fikri olmayanlar” da az değil yüzde 14,2. Yani toplam yüzde 30,6 kimseyi kendilerini ifade etmede yeterli görmemiş ya da anketi kaale almamış. İşte burada devreye, hakkında güneydoğuda istenmeyen adam ilan edilen, yapacağı geziler günlerce önceden boykot edilmeye çalışılan, her şeye rağmen Tayyip Erdoğan giriyor. Yüzde 20,1. Hay Allah neredeyse unutuyordum. Öcalan’ın listedeki yüzdeliği 0,6. Yanlış okumadınız, binde altı!

Anketten çıkan sonuç şu ki, insanlar etnik kimlikleri yüzünden işsiz değiller. İşsiz olmaları etnik kimliklerine bağlı değil. Aslında sorun tam olarak da Kürt sorunu değil, ekonomik sorunlardır. Başka bir şekilde okuyacak olarsak anketi, bu yüzde 1,9’luk kesim tuzu kuru olup, etnik kimliğinin farkında olan insanları mı oluşturuyor?  

Okunma Sayısı: 495

Yazarın Diğer Yazıları

Göç Vakti; Turna Yarin Selam Saldı ‘Gel’ Dİye…

‘Sen Kürt değilsin lannn! Ben Kürt’üm! Ben!’ diye bağrıyor canım çocuğum, askerim, mehmetciğim, anasının kuzusu,...

2+2=5Diye Bilecek Kadar İzansız İnsanlar

Geçen hafta ‘Altıncı Söz’ü işledik… Sizlere Risale dersi vermek ne haddime! Sadece buradaki bir paragraftan...

Göç Vakti; Turna Yarin Selam Saldı ‘Gel’ Diye…

‘Sen Kürt değilsin lannn! Ben Kürt’üm! Ben!’ diye bağrıyor canım çocuğum, askerim, mehmetciğim, anasının kuzusu,...

Germeyelim Gerilmeyelim

Çatışmayı yönetmenin birkaç türü var. Bunlardan biri rekabet. Rekabet, karşıdakine kendi fikrini kabullendirme yöntemi. Kelime...

Yanmaya Hazır İbrahimler

Seçim günü sosyal medyada yazdıklarımı söyle bir gözden geçirip, yazı haline getirdim ki tarihe bir...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. dürüst olun dedi ki:

  biliyormusunuz yalan söylüyorsunuz bunu iki yaşındaki çocuk bile anlar leyla zana da osman baydemir de çok seviliyor dürüst olun dürüst bir de aydın diye geçiniyorsunuz

 2. muhsin karlı dedi ki:

  vallahi yalan soluyosunuz

 3. Ortada yapalın ciddi bir anket çalışması mevcut… Takdir edersiniz ki bu tip anket çalışmalarında projekte edilmiş bilgiler sunulur. İster beğenin, ister beğenmeyin. Sonuçlar ortada..

 4. Hem ayrıca yemin etmenin bir alemi de yok. Yalan olduğunu düşünüyorsanız, İHH’nın anketi yaptığı illerde sizde bir anket düzenlersiniz ve istatistiki bilgilerle yalan olup, olmadığını ispatlarsınız. Benim yaptığım ise anketin sonuçlarını okumak… Sizin anketinizin soruçlarını da zevkle okurum. Hiç kuşkunuz olmasın.

 5. ERCAN EREN dedi ki:

  SAYIN HAZAL SEYİTOGLU YAZINIZI BU GÜN OKUDUM ASLINDA YERİ VE ZAMANI DEGİL AMA BEN BUNU DA BURDA AÇIKLAMAK İSTİYORUM ÖNCELİKLE SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ GÜNEYDOGU DIŞINDAKİ KÜRTLER BU İSİMLERİ DESTEKLEMİYOR ZATEN VE TANIMAZ BUNA KATILIYORUM ÇÜNKÜ ORDAKİ KÜRTLER BİZİM BURDAKİ KÜRTLERLE AYNI GÖRÜŞTE DEGİLLER ÖNCELİKLE BENİM KAFAMA TAKILAN SORUN İNSAN ŞEREF VE NAMUS İÇİN YAŞAMALI MECLİSE ÇIKIP DEVLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN NAMUS ŞEREF SÖZÜ VEREN İNSANLAR 10 GÜN SONRA BAŞKA ÜLKEDE ARKASINDA KENDİNE GÖRE ÇİZDİĞİ HARİTANIN VE BAYRAGIN YANINDA KONUŞMA YAPIYOR VE EN ÖNEMLİSİ DAGDAKİ KARDEŞLERİMİZ DİYOR İŞTE NAMUS VE ŞEREF BU KADAR BASİTMİ DİYORUM BENDE MARDİNLİYİM VE ŞU AN MARDİNDE İKAMET EDİYORUM BİZİM BURDAKİ KÜRTLER İYİ İNSANLAR ONLARI KÖTÜLEMİYORUM DEMEK İSTEDİĞİM HİRİSTİYANI ALEVİSİ ARAP I VE FARKLI ŞEHİRLERDEN GELEN BİNLERCE İNSAN VAR BURDA VE O İNSANLARLA İÇ İÇE YAŞIYORUZ SORUNSUN KAVGASIZ VE TERÖRÜ DESTEKLEMESELER ÇOK DAHA İYİ OLACAK DİYORUM ŞİMDİKİ HÜKÜMET KÖMÜR YARDIMI YAPIYOR VE BUNU KÜRTLERE VERİRKEN ÇOGU ONU EVİNE GÖTÜRMEDEN 100 TL YE SATIP 4 ADET ELEKTRİKLİ SOBA ALIP EVİNİN HER ODASINDA ELEKTRİKLİ SOBA KULLANIYOR ELEKTRİK KAÇAK NASIL OLSA TARLAYI EKİYOR EKİNİ SATIYOR MAHSUL KURUDU YANDI DİYİP DEVLETTEN PARA ALIYOR TOPRAGI VAR TRAKTÖRÜ OLMADIGI HALDE DESTEKLEME ADI ALTINDA DEVLETTEN PARA ALIYOR VE DAHA NELER NELER ŞİMDİ İNANIN BANA OKUL ZAMANI İSTİKLAL MARŞINI OKUMAMAK İÇİN GEÇ GELEN İNSANLAR VARDI TÜRK KİMLİĞİN DEN NEFRET EDİP TAŞIMAK İSTEMEYEN BİNLERCESİ BENDE DİYORUM Kİ BU BAYRAK ALTINDA BU TOPRAKLARDA YAŞAMAK ZOR GELİYORSA BU ARKADAŞLARA GİTSİNLER O ZAMAN ATSINLAR KİMLİKLERİNİ TABİ NEREYE GİDECEKLER KÜRDİSTANI KURDULAR IRAKTA VE IRAK A GİTTİGİMDE ZAHO DA SAGDA ÇADIRLAR GÖRDÜM BİRİNE SORDUM BUNLAR NEDEN ÇADIRDA DİYE BUNLAR TÜRKİYEDEN ÇIKIP KURDİSTANA KATILAN İNSANLAR DEDİLER 2 AY SONRA ORAYA GİTTİGİMDE O ÇADIRLARI YERİNDE GÖRMEDİM VE YİNE SORDUM BURDA GEREKEN İLGİYİ GÖRMEDİKLERİNDEN DOLAYI TÜRKİYEYE DÖNÜŞ YAPTILAR FARKINDAYSANIZ ORDAKİ KURDİSTANI PEŞMERGELER KURDU ONLAR BİLE BİZİM KÜRTLERİ GERİ ÇEVİRDİ ŞİMDİ BUNA DA YALAN DENECEK BELKİ VE İNANIN ÖYLE BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ Kİ O KADAR YOLSUZLIK O KADAR İHANET O KADAR KÖTÜLÜK VE HALA AYAKTAYIZ DÜNYANIN GÖZÜ BİZİM TOPRAKLAR DA İKEN TARTIŞTIGIMIZ KONUŞTUGUMUZ BİRBİRİMİZE DESTEK OLMAMIZ GEREKTİĞİ YERDE İÇ SAVAŞ YAŞIYORUZ HERKES İÇİN GEÇERLİ BU TUTUN DEVLETTEN MUHALEFETE KADAR HER YERDE HER ŞEHİRDE YAŞANAN OLAYLAR KARŞISINDA BİZ HALA AYAKTAYIZ SON OLARAK ŞUNU SÖYLİYECEM GEÇEK KIZILTEPE İLÇESİNE GİTTİM ORDA BİR ARKADAŞIN TUVALETİNE GİRDİM VE İNANIN BANA İÇİM CIZ ETTİ MADDİ DURUMU ÇOK İYİ OLAN BU ARKADAŞ TUVALETTE TEMİZLENDİĞİ SUYU BİLE SICAK VE KAÇAK ELEKTRİK ŞİMDİ VE BU ARKADAŞ O SU İLE ABDEST ALIYOR VE NAMAZ KILIYOR NASIL OLUYOR ANLAMIŞ DEGİLİM TEK ANLADIGIM SONUMUZUN HİÇ İYİ OLMADIGI VE MERHUM MEHMET AKİF ERSOYUN DEDİĞİ GİBİ ALLAH BU MİLLETE TEKRAR İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMAYI NASİP ETMESİN AMİN DİYORUM.

 6. Sayın Ercan Eren,
  Yorumunuz sistemde henüz beklemede galiba. Okuyorum ama yazı altında göremiyorum. Öncelikle samimi bir yazı ile karşılık verdiğiniz için teşekkür ederim. Yorumunuz yayınlandıktan sonra tekrar eklemek istediklerim olacak.
  Saygılarımla
  Hazal

 7. Ercan Bey, tekrar merhaba. Gerçekten yaşadıklarınızı ve gördüklerinizi benim nezdimde bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Yıllarca süren bir çabayla oluşmuş, kalıplaşmış davranışlar (bu çaba iyiye, güzele gidelim çabası değil elbette)birden bire hop değişmeyecektir. Kürtler üzerinde, yüz yıla yakın negatif bir çalışma yapılmaktadır. Ayrıca onların üzerinde çalışma yapan güç bizim üzerimizde de çalışmaktadır. Bunların hepsi o kadar güzel nakış nakış işlenmektedir ki, kimse neye niçin inandığının farkında bile değildir.
  Muş’ta Adıyaman’da yaşamış biri olarak dediklerinizin hepsinin doğruluğuna inanıyorum. Ama şunu unutmamak gerek, oradaki topraklar ve üzerinde yaşayan halklar çok ihmal edildi. Saidi Nursi hazretleri Doğuya eğitim yatırımının yapılmasını talep etmek için az mı padişah kapılarından döndü… Adamcağız ne sultanata ne cumhuriyete yaranabildi.
  Türkiye’de sadece doğuda mı kaçak elektrik kullanılıyor? İstanbul’un varoşlarında bile bu durum söz konusu. Anlattığınız her şey (tarım desteği vesaire)kontrolsüzlükten ve alt yapı eksikliğinden kaynaklanıyor. Bugün hemen herkes bedavacılığın peşinde değil mi zaten.
  Bir takım çeteler asker üniforması giyip, köylülerin evini basıp, insanları öldürüp zulüm yaparlarsa o halk askerden nefret etmesin de ne yapsın? O askerin temsil ettiği herşeye düşman olmaz mı? Bugüne kadar inanılması güç şeyler yaşandı bu ülkede… Biraz sabır, biraz daha ekonomik cesaret, çok daha fazla eğitim imkanı herşey düzelecek… Özellikle ben bu Ergenekon davasından çok ümitliyim.. Cumhurbaşkanımızın İran gezisinde gazetecilere verdiği demeçleri okumuş olmalısınız. Ne kadar iç açıcı… Oysa bugüne kadar hep içimizi karartılar. İçimizdeki kin ve nefret duygularını karşılıklı sürekli köpürttüler… işte şimdi sonuçlar ortada…
  Allah’a emanet olun. Mardin’e selamlar…

 8. çetin aydın dedi ki:

  insan insan olma geregi neden duydu bilmem ama insan gerçegi neden görmeme geregi duyar anlamıyorum. yazınızı okudum yazınız diyorum çünkü siz kendiniz yazmışsınız gerçekten gelip araştırmamışsınız yolun açık olsun diyim sana çünkü bu ülke senin gibi yalancılara ihtiyacı var bakalım nereye kadar kendinizi kandıracaksınız ve türk halkını

 9. Hazal Seyitoğlu dedi ki:

  Sayın Çetin Aydın,
  Ben yalan söylemiyorum. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın 24 il ve 96 ilçede GENAR’a yaptırdığı anketin sonuçlarını yorumlamış olmakla birlikte bugüne kadar yazdığım tüm yazılarımın arkasındayım, bugün de yazılarımın altına imzamı atarım. Siz ne okuduğunuzu ve nasıl yorumlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, beni değil kendi beyninizi yalancılıkla suçlayın!
  Nerede, nasıl ve hangi şartlarda yaşadığınızı bilmiyorum ama benim Erzurum, Muş, Adıyaman geçişim var. Gerçi gözleri, vicdanı ve beyni birbiri ile koordineli çalışmayan birilerine bunları anlatmanın bir gereği var mı, bilemiyorum.