Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Esenyurt ve Büyükçekmece… Kadıoğlu ve Akgün…


15 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Geçtiğimiz günlerde Esenyurt Belediye Meclisi’ni izliyoruz. Gürbüz Süleymanoğlu Spor Merkezi’nin açılış davetiyesinin kendilerine ulaşmadığını söyleyen CHP Grup Sözcüsüne, yanıt Başkan Yardımcısı Emin Batmazoğlu’ndan geliyor.
“Davetiyeleriniz Kültür Müdürlüğü tarafından zamanında gönderildi. Ancak bayram öncesi olduğu için gecikme yaşanmış olabilir.”

Sorular, sorular

Soru bir: Belediye Meclis üyelerini açılışa davet etmek, meclis toplantısı için çağrı yapmak, bilmem hangi toplantıya davet etmek, Kültür Müdürlüğü’nün görevi midir?
Soru iki: Bayram öncesi PTT’nin yoğun olabileceği(!) düşünülmez mi?
Soru üç: Belediyenin davetiyeleri bilmem kaç tane meclis üyesinin evleri-ne ya da işyerlerine teslim edebileceği, organize bir ekibi yok mudur?
Soru dört: Böyle bir ekibi yoksa, bir kargo şirketi ile davetiyeleri göndermesi mümkün değil midir?
Soru dört: Diğer belediyelerde meclis üyelerini etkinliklere çağrılar, meclis toplantılarına davet tebligatları nasıl yapılır? AK Partili belediyelerde bu nasıl yapılır? Bunu öğrenmek bu kadar zor mudur?

Meclisler kent
parlamentolarıdır, biline…

Sorular çoğaltılabilir. Ancak, bele-diye meclis üyelerine davet kültür mü-dürlüğü tarafından yapılmamalıdır.
Belediye meclisleri kentlerin, kent parlamentolarıdır. Meclis üyeleri de kent parlamentosunun birer üyesidirler.

Bırakın belediye başkanlarının, bürokratların belediye meclis üyelerine dış kapının mandalı gibi davranmaları-nı, ilginçtir en çok meclis üyesi kimliği ile belediyelerde üst düzeyde görev ya-panlar, yurttaşların oyları ile seçilmiş olan meclis üyelerine karşı aynı aşa-ğılayan davranış içersindedirler.

Esenyurt Belediyesi’nde (tabi tüm belediyelerde) meclis üyelerinin statülerine uygun tebligatlar, davetler gönderilmeli ve ‘ulaşmadı’ denildiğinde ise uydurma mazeretlerin arkasına sığınılmamalıdır.

Süleymanoğlu ile ilgili
başka tartışmalar mı yaşandı?

Gürbüz Süleymanoğlu Spor Merke-zi’nin açılışına muhalefet partilerin meclis üyelerinin (davetiye ulaşmama-sından(!) dolayı) gelememeleri bir ya-na, aynı zamanda açılaşa belediyenin diğer belediye başkan yardımcıları, danışmanları ve AK Partili meclis üyelerinin çoğunluğu da katılmadı.

Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, o gün açılışta, Süleymanoğlu’nun isminin spor merkezine verilmesine kimilerinin  karşı çıkacağını söylerken, ‘açılışa gelmeyenlere mi gönderme yaptı’ der-seniz, yanıtım ‘evet’ olur.

Başkan Kadıoğlu konuşmasında özellikle spor merkezine Süleyman-oğlu’nun ismine Ardahanlılar’ın ve Karslılar’ın karşı çıkacağını iddia ederken, bence o gün açılışa katılmayan kimi başkan yardımcılarına, kimi danışmanlara ve kimi AK Partili meclis üyelerine gönderme yapıyordu, diye düşünüyorum.

Yunus Balta Kültür Merkezi’nin açı-lışına belediye yönetimi en üst düzeyde katılırken, Süleymanoğlu’nun isminin verildiği spor merkezi açılışına katılı-mın üst düzey olarak zayıf olmasının nedenini yaşanan ya da yaşanabilecek tartışmaların önünü kesmek için Ka-dıoğlu tarafından, o konuşmanın bi-lerek yapıldığını tahmin ediyorum. 

Başkan Akgün; sözünüze ne oldu?

Pazar günü Büyükçekmece Tepe-cikspor, evinde Malatyaspor’u ağırla-dı. Şampiyonluğun ve play-off’un en büyük adaylarından olan Malatya-sporla evinde karşılaşan ve beraber kalan Tepecikspor’u öncelikle kutlamak gerekiyor.
Ancak, benim Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e birkaç sorum ve sözüm olacak.

Bir, Başkan Akgün’ün beni özel olarak davet ettiği ve Büyükçekmece stadını tanıttığı gün söyledikleri hem kasette hem de köşe yazımızda duru-yor. Başkan Akgün o gün, stadın maçlara yetişeceğini iddia etmişti. Başkan ‘Stat lig açılışına yetişecek’ sözünüze ne oldu?
İki, Başkan Akgün o gün Tepecikspor Yöneticisi Mehmet Eyüboğlu’na şampiyonluk gecesinin yapılması için talimat vermişti. Şampiyonluk gecesine ne oldu?
Üç, Tepecikspor’un stadının çok kötü olduğunu ifade eden Başkan Akgün, pazar günü o statta şampiyonluk kupasını kaldırdı. O stat 2. Lig’de hedefi play-off olan Büyükçekmece Tepecikspor’a ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e yakışıyor mu?
Dört, Büyükçekmece ilçesinin ca-zibe merkezini olduğunu iddia etmek sözle olmuyor Başkan. Geçtiğimiz günlerde  kamuoyuna açıklanan ‘yaşam kalitesi’ anketinde Büyükçekmece ilk 10’da bile değil. 39 ilçe içersinde yeri 15. sıra.

“Hangi ilçede yaşamak isterseniz” sorusuna verilen yanıtlarda 14. sıra.
“Bulunduğunuz ilçede yaşamaktan memnun musunuz?” sorusuna verilen yanıtlarda ise Büyükçekmece 39 ilçe arasında 4. sıra.
Evet başkan, yaşayanlar açısından memnuniyet üst derecede, tanıtım, yaşam kalitesi açısından ise orta sıralar.

İşte bunun için Büyükçekmece Tepecikspor’un maçlarını birer tanıtıma çevirmek zorunda değil misiniz? Aynen festivalde yaptıklarınız gibi…

Son söz: Başkan Dr. Akgün sorumuz daha çok. Ve biliyorum ki, yanıtınız da çok. Stat orada duruyor. Kentin belediye başkanı olarak konuklarınızı orada ağırlamak, maça davet etmek, orada maç seyretmekten memnun musunuz?
Şampiyon olunan o gün stattaki sevincinize tribünden bizzat şahit olmuştuk.
Neden o günden beri gerekenleri yapmadınız?
Her konuda aktif olan ve mutlaka bir şeyler yapan siz, Tepecikspor konusunda neden ikircikli davranıyorsunuz? Bilmediğimiz ne var başkan?

Okunma Sayısı: 73
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...

CHP’Deki Bu Tartışma Kime Yarar? Vatandaş Kendi Derdine Yanar…

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borçları toplam 720 milyara yükselmiş. Açlık sınırı 2 bin...

Ah Muhtar Ah… Eksikleri Varmış… Televizyonu Yokmuş!

Bir Muhtar düşünün, sudan bahanelerle belediye tarafından yapılmış binaya taşınmıyormuş. Eksikleri olduğu için taşın(a)mıyormuş! Neymiş,...