Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ege’de Binlerce KOBİ’ye ‘GİP’ Fırsatı


19 Şubat 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Uzun süredir tartışılan, Türk sermaye piyasalarında yeni dönem olarak nitelendirilen “GİP” sessiz sedasız uygulamaya geçti.

Şubat 2011 itibarıyla Türkiye’de KOBİ tanımına giren işletmeler için yeni fırsat oluştu.

GİP yani “Gelişen İşletmeler Piyasası?

Şöyle tanımlamak da mümkün…

GİP, özsermaye ya da banka kredilerinin dışında KOBİ’lere finansman sağlamanın 3. yolu olacak.

* * *

GİP, İstanbul Menkul Kıymetler (İMKB) bünyesinde oluşturuldu.

Gelişme ve büyüme potansiyeline sahip ancak halka açılmakta kriterleri yetersiz kalan şirketler için bu yolla yeni bir saha açıldı.

İMKB’de kotasyon şartlarını sağlamayan, kriterlerdeki büyüklüğü yakalayamayan şirketlerin menkul kıymetleri,  GİP kapsamında işlem görecek.

Söz konusu şirketler  bir yandan öz kaynak sağlarken diğer yandan kendilerini daha iyi tanıtabilecek, hem yatırımcılar nezdinde hem de faaliyet gösterdikleri pazarlarda bilinirlikleri artacak.

* * *

Yeni bir halka açılma yolu olarak karşımıza çıkan bu formül, her şeyden önce firmalar açısından sıfır riskle kredi sağlama şansı yaratacak.

Ayrıca KOBİ’ler İMKB’de işlem göreceği için tanınırlığı hızla artacak.

GİP’te sadece anonim şirket statüsünde olan şirketler işlem görebilecekler. Sistemde ortaklar kendi hisselerini satamıyorlar. Sadece sermaye artırımı ya da tahsisli sermaye artırımı sonucunda ihraç edilecek paylar için bu işlemler yapıldığından kişisel kazanç değil, firma kazançları sözkonusu olabilecek.

KOBİ’ler, yetkili bir piyasa danışmanı  tarafından hakkında olumlu rapor hazırlanması halinde GİP Listesi’ne kabul için İMKB’ye başvurabiliyor.

En önemli nokta şu; şirketlerin GİP’e kabulu için kârlılık, faaliyet süresi, sermaye veya piyasa değeri büyüklüğü gibi herhangi bir sayısal koşul aranmıyor. Alt tavan sınırı yok. Üst tavan ise, İMKB’de işlem görecek kadar büyük olmamak…

Devlet sistemi şirketlerin şeffaflaşmalarının bir yolu olarak görrdüğü için  tüm masrafları daKOSGEB karşılıyor.

Yalnızca Ege Bölgesi’nde binin üzerinde firmanın GİP’ten yararlanması bekleniyor.

* * *

Şubat ayında devreye girdiği için henüz firmalar bu sistemin yeterince farkında değil. GİP’ten ilk ve tek yararlanan KOBİ, Bursa’lı Berkosan firması oldu.   1993 yılında 500 metrekare kapalı alanda faaliyetine başlayan  Berkosan bugün itibariyle Tekirdağ Saray’da 10 bin metrekare kapalı alanda izolasyon ve ambalaj konusunda üretimine devam ediyor. Tipik bir KOBİ öyküsüne sahip Berkosan.

Bir yandan yaşam mücadelesi veren, zor ekonomik şartlarla boğuşan KOBİ’lerin sermayelerini artırmaları günümüzde kolay değil. Risksiz ve masrafsız kredi sağlamak ise neredeyse imkansız.

Ancak hemen bir ayraç da açalım. Bu piyasa henüz yolun çok başında.  Zorlukların çoğunu ancak ugulamada görmek mümkün olabilecek.

İleride  KOBİ’lerin taleplerini kullanan fırsatçıların oluşması tehlikesi de var. Konu ve sistem ilgi çekici olabilir ama  KOBİ’lerin ayrıca uyanık davranması, yetkili piyasa danışmanlarını iyi seçmeleri  de gerekiyor.

BLOG

Av. Melek Günsayar: İzmir gibi Türkiye’nin en medeni kentinde dahi Kadına Şiddet’e yönelik alınan önlem olmadığını görmek üzücü.  Kadın sığınma evlerinin durumunu ortaya koydunuz. İlçe belediyeler de bu konuda birşey yapamıyor. Türkiye’de gerçek sıkıntıların üzerine gidilemiyor. Şiddet gören kadına istihdam kolaylığı sağlanması çağrınıza katılıyorum.

Okunma Sayısı: 274
Kategori: Dilek GAPPİ

Yazarın Diğer Yazıları

Her Yer İzmir Olsa!

Bugün elde el yazması tek notası yok. 40’lı senelerde şapirograf tekniği ile basılmış notalarda da...

Lafı Bırak Sisteme Bak

Millet olarak heyecan duymayı seviyoruz. Seçim mitinglerine bakıyorum, çoğu dar gelirli, halinden belli ki zor...

10 Yılda 10 Seçim

Seçim rüzgarları sert esiyor. Evet heyecan var ama 2007 yılından bu yana 12 ayda bir...

Villa Fiyatına 1 Oda 1 Salon

Kentleri özel yapan, tarihleri, kültürleri ve bu kültürün içinde yer edinmiş korunan mimarileridir. Fransa yıllık...

Hakiki Demokrat

İzmir, 24 Haziran’da 28 milletvekili seçecek. Öteden beri, muhafazakarlığa mesafeli ancak sol algıya yakın bir...