Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

CHP’nin Zorlu Sınavı Buca’da


02 Aralık 2010 00:01

Yorum Yapılmamış

EPEY zaman geçmiş aradan, şimdi hayal meyal anımsıyorum.

Bir gün yanıma genç bir kadın geldi.“Beni hatırladınız mı, TANSAŞ’ta birlikte çalışmıştık” diye söze girdi.  O yıllarda TANSAŞ basın danışmanlığındayken, o da  bir mağazada görevliymiş.

“Beni işten atıyorlar”  dedi. Neden?

“Sendikalı olmak istemiş. ‘Sendikaya üye olursan seni  işten atarız’ diye tehdit etmiş  ve eklemişler: “Zaten yakında taşeronlaştırma gelecek,  hepiniz taşerona geçeceksiniz.”

Masum, masum sordu;  “Peki nedir bu taşeronlaştırma, gerçekten sendikadan   daha iyi birşey mi?”

* * *

TANSAŞ o dönemlerde belediyeye bağlıydı ve o genç  kız kararı belediye başkanının verdiğini söylüyordu.

‘Olmaz’ dedim, bir yanlışlık var. O yıllarda kızın sözünü  ettiği belediye başkanına  yakın çalışıyorum.

O başkanın yıldızının yükseldiği dönemler… ‘Ben İzmir’de hiçbir haksızlığa izin vermem’ diyor, konularla neredeyse saldırırcasına uğraşıyordu. Ki hızını alamadı başkanlıktan ayrıldıktan sonra  da Basmane çukuruyla   uğraştı, zaman geldi’zemin etüdlerinin’ peşine takıldı.

“Bu, Başkan’ın talimatı olamaz, yönetimin işgüzarlığıdır” dedim, ben konuşur,   gerçeği öğrenirim.

Ben de az çömez   değilim o zamanlar…

Diğerleri hayal meyal, yalnızca bu sahne net, unutmuyorum.

Tesadüf bu ya, Başkanlık katına indiğimde o dönemin TANSAŞ Genel Müdürü’nü gördüm. Konuyu bir açtım ki, adam kıpkırmızı oldu.    Bas bas bağırıyor.

“Tek sendikalı kalmayacak. Bana inat mı yapıyorlar, vazgeçmeyen tazminatsız işten çıkarılacak. Başkanımızın  net talimatıdır.”

Sonra olaylar büyüdü, Başkan’ın net tavrı, daha da netleşti; tazminatsız işten çıkarmalar oldu, bir süre  sonra her şey unutuldu gitti.

Belediyecilik döneminde yaşadığım, içimi ilk kanartan olaydır bu.

* * *

Sol bir parti, her yerde  halkçı politika izlediğini bağıran bir belediyede muhteşem bir hayal kırıklığı… Uzun sürmedi, taşeronlaştırma doğal bir sistem olmaya başladı. Şu ayracı da açmalı: Sendikaların büyük hataları oldu ve oluyor.

Sonrası malum.

Hataların bedelini çalışanlar ödedi. İzmir’de belediyeler ve bağlı kuruluşlarda 10 bine yakın sendikalı işçiden bugün yaklaşık 2 bin 500 sendikalı işçi kaldı.

Şimdilerde hiçbir genç “taşeron firma” nedir,   diye sormuyor.

Taşeronlaştırma başka türlü sistemleşebilir miydi? Avrupa’da örnekleri var. Türkiye’de ise yalnızca ‘Daha çok kar için,  en ucuz iş gücünü elde   etme’ amacıyla işledi.

“Kurumlar her işi yapamaz” demek acımasız bir sömürü sisteminin maşası yapıldı.

* * *

Bu konu sıradan bir konu değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taşeronlaştırmanın tam karşısında net ifadelerle durdular. Buca’daki işçiler ise eylemlerini daha yüksek sesle sürdürme kararı aldılar.   Buca şimdi, CHP’nin emeğe karşı en net örneği olacak. Sözler uçacak, Buca   örneği ortada kalacak.

Hatırlatmak istemezdim ama yeri geldi, “Oyunuzu kullanmak vatandaşlık borcu” dedikten sonra kendisi oy kullanamayan bir genel başkan, “Bizde taşeronlaştırma kesinlikle olmayacak” demesinin  ardından, bu ikinci hayalkırıklığı olur ki, önceliği emeğin savunuculuğunda gören bir parti bu durumu kolay açıklayamaz.

Olay  “Buca” da görünse de “güvensizlik” şimdi Başkent’e doğru yol almaktadır.

Belediyeler anlaşmalarına hüküm koydurmalı

Taşeronlaştırmaya  karşı çıkmak, yasal açıdan Anayasa’daki sözleşme ve çalışma hükümlerine göre mümkün değil. Ayrıca birçok kurum her işi üstlenemez. Ancak bu anlayış “taşeronlaştırma”yı her gün biraz daha acımasızlığa büründürüyor. Konunun ülkedeki sayılı uzmanlarından Yaşar Üniversitesi Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.

Fevzi Demir’le konuşurken, en sağlıklı çözümü;  belediyelerin   taşeron firmalarla yaptıkları anlaşmalarda “İşçiler sendikalaşmak istedikleri takdirde işveren tarafından engellenmeyecektir, aksi takdirde sözleşme tek taraflı fesh edilir” hükmünün koydurulması olarak dile getirdi. Tabii yöneticilerin, genellikle yakın çevreye  ait taşeron firmaları kollamak gibi bir yaklaşımları yoksa…

“Olaylı Teleferik”teydim

Bergama’da turizmcilerle belediyeyi birbirine düşüren, Bergama Akropolü’ne uzanan teleferik sessiz sedasız çalışmaya başladı.   TÜRSAB projeye ‘Tarihi değerlerin üzerine teleferik ayakları dikilecek’ diyerek karşı çıkmıştı. Ben öyle bir rahatsızlık hissetmedim, teleferiğin olduğu yerde antik kalıntılar az.   Sadece şaşırdım. Mesafe kısa ve İtalyanlar %lenmeyecektir, aksi takdirde sözleşme tek taraflı fesh edilir” hükmünün koydurulması olarak dile getirdi. Tabii yöneticilerin, genellikle yakın çevreye  ait taşeron firmaları kollamak gibi bir yaklaşımları yoksa…

“Olaylı Teleferik”teydim

Bergama’da turizmcilerle belediyeyi birbirine düşüren, Bergama Akropolü’ne uzanan teleferik sessiz sedasız çalışmaya başladı.   TÜRSAB projeye ‘Tarihi değerlerin üzerine teleferik ayakları dikilecek’ diyerek karşı çıkmıştı. Ben öyle bir rahatsızlık hissetmedim, teleferiğin olduğu yerde antik kalıntılar az.   Sadece şaşırdım. Mesafe kısa ve İtalyanlar şık, sağlam bir teleferik  yapmışlar. Maliyetin yardımcı tesislerle birlikte 10 milyon TL’yi bulduğunu öğrendim. Defalarca gitmekten sıkılmadığım antik kente çıkış kolay ve zevkli hale gelmiş.

Doğrusu “Kadifekale-Agora” arası teleferiğin hoş olabileceğini düşünmedim değil. Turistlere tüm çarpık yapılaşma varlığımızı da yakından görme  fırsatı sağlamış oluruz. Şaka bir yana teleferik kent merkezine hoş bir hava verebilir. Yalnız, TÜRSAB “Bu maliyetin bedeli turistten çıkacak” derken haklı gibi. Teleferik kişi başına 12 TL, yukarıda Bakanlık akropolü görmek isteyenlerden de  kişi başı 20 TL ücret alıyor.

Bu durumda ‘Ailece tarihi, kültürel gezi yapalım’ diyenin, Tanrı yardımc

Okunma Sayısı: 74
Kategori: Dilek GAPPİ

Yazarın Diğer Yazıları

Her Yer İzmir Olsa!

Bugün elde el yazması tek notası yok. 40’lı senelerde şapirograf tekniği ile basılmış notalarda da...

Lafı Bırak Sisteme Bak

Millet olarak heyecan duymayı seviyoruz. Seçim mitinglerine bakıyorum, çoğu dar gelirli, halinden belli ki zor...

10 Yılda 10 Seçim

Seçim rüzgarları sert esiyor. Evet heyecan var ama 2007 yılından bu yana 12 ayda bir...

Villa Fiyatına 1 Oda 1 Salon

Kentleri özel yapan, tarihleri, kültürleri ve bu kültürün içinde yer edinmiş korunan mimarileridir. Fransa yıllık...

Hakiki Demokrat

İzmir, 24 Haziran’da 28 milletvekili seçecek. Öteden beri, muhafazakarlığa mesafeli ancak sol algıya yakın bir...