Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

CHP’ den Müthiş Sağlık Hamlesi

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

17 Ekim 2011 00:09

Yorum Yapılmamış

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, “Türkiye’ye getirilmeye çalışılan yabancı doktorlar Türk hastayla empati kurabilir mi?” diye sordu.Soru, sağlıkla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi ve Danıştaya’ a itiraz etmek dışında doğru dürüst bir planı, programı, politikası olmayan, şayet varsa bunu topluma anlatmayı bile beceremeyen CHP’ nin doktor milletvekiline çok yakışmış. Muhalefet etmek sadece tenkitle olmaz; CHP çözümlerini de alternatiflerini de ortaya koymak zorundadır.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, “Türkiye’ye getirilmeye çalışılan yabancı doktorlar Türk hastayla empati kurabilir mi?” diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. CHP’li Demir, şu soruları yöneltti:

“Çalışanları yakından ilgilendiren Bakanlığın teşkilat yapısında ciddi değişiklikler getirecek olan Kamu Hastane Birlikleri Tasarısı’nı da içeren “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kurumlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ neden sağlık çalışanlarının ve onların temsilcileri olan sendikalar, TTB ve diğer meslek kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin fikri alınmadan hazırlanmıştır?

Ülkemizde bu kadar çok işsiz sağlık çalışanı varken, söz konusu taslakla ülkemizde yabancı doktor ve hemşire çalışmasının önü neden açılmaya çalışılmaktadır?

Türk kültürüne ve diline uzak olması nedeniyle, “hastayla empati kurması mümkün olmayacak’ yabancı doktor ve hemşirelerden ‘nitelikli sağlık hizmeti’ beklemek mümkün müdür?”

Bu da benim yorumum:

Soru, sağlıkla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi ve Danıştaya’ a itiraz etmek dışında doğru dürüst bir planı, programı, politikası olmayan, şayet varsa bunu topluma anlatmayı bile beceremeyen CHP’ nin doktor milletvekiline çok yakışmış.

Muhalefet etmek sadece tenkitle olmaz; CHP çözümlerini de alternatiflerini de ortaya koymak zorundadır.

Sayın vekilin ülkemizin hekim açığına karşı bir görüşü veya tavsiyesi var mı acaba, merak ettim?

Bana kalırsa kendisi önce vatandaşla empati kursa da sonra bu işlere baksa daha doğru bir iş yapmış olacak.

Okunma Sayısı: 242

Yazarın Diğer Yazıları

TRUMP’ın Tarihi Dönüm Noktası Diye Duyurduğu Plazma Tedavisinin Faydasız Olduğu Gösterildi

Başkan Trump’ un “tarihi bir dönüm noktası” diye açıkladığı plazma tedavisi için ABD Gıda ve...

KOVİD’ de Bal ve Çörek Otu Mucizesi

Çok merkezli randomize kontrollü araştırmada KOVİD teşhisi konan 313 hastanın bir grubuna 13 güne kadar...

Aşı Şirketleri Hukuki Muafiyet İstiyorlar

Şirketler, araştırma ve geliştirme sürecinin çok kısaldığını gerekçe göstererek Avrupa Birliği’nden ileride doğabilecek tazminatlar ve...

Daha Sıkı Kapanma Ölümleri Azaltmıyor

160 ülkeyi kapsayan bir araştırmada virüs dışı parametrelerin mortaliteye yani ölüm oranlarına etkileri incelendi (1)....

Noel Baba’nın Koronavirüse Bağışıklığı Var

Tüm dünyanın artık yakından tanıdığı, Amerikalı enfeksiyon hastalıkları uzmanı A. Fauci demiş ki (1): “Noel...