Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

ATV’nin Nasıl Bir Ayrıcalığı Var?..


29 Ağustos 2008 00:03

Yorum Yapılmamış

Geçtiğimiz günlerde bir kez daha yazdım, ama dayanamadık tekrar gündeme getirmekte yarar olduğunu düşündüm.
Belki çok yakın tekrar oluyor, fakat bir kanun da bu kadar aleni bir şekilde çiğnenemez herhalde.

Geçtiğimiz günlerde, bir tebliğ tebellüğ belgesi imzaladığımızı yine bu köşeden dile getirmiştim. Bu belgeye göre, Ergenekon davası ile ilgili olarak hiçbir yazılı, görsel ve işitsel medya organının içerikle ilgili olarak haber ve yorum yazamayacağının, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yasaklandığı ve aksi takdirde TCK’nın 285. maddesinde belirtilen suçları oluşturacağı vurgulanarak, yasaklanma getiriyordu.

Bu maddeye göre aksi davranışta bulunanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörülüyor. Bu bir!..
Bu suçun basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde ceza yarı oranında arttırılıyor. Bu iki!..
Bu aşamada kişilerin suçlu olarak gösterilmesi gibi bir yayın yapılması halinde ise altı aydan iki yıla kadar ayrıca bir hapis cezası veriliyor. Bu da üç!..
Tabii bu kanuna saygısı olana karşı. Yani bunları yapmayanlara… Yani bizlere falan.

Ama anlaşılan ATV kanalı ve Sabah gazetesi kendini kanunların çok çok üstünde görüyor ki, her Allah’ın günü Ergenekon ile ilgili yayınlamadığı ne haber kaldı, ne de görüntü!..
Ama sanırım haklılar da!.. Nasıl olsa onlara “Dur hemşehrim, sen de kanunlar önünde diğerleri ile eşitsin” diyebilecek bir hukuk adamı olmadığı için, onlar da istedikleri gibi at oynatmayı kendilerinde hak görüyor. Ne diyelim helal olsun!..

Okunma Sayısı: 360

Yazarın Diğer Yazıları

Başkan Adaylarını Açıklayın

Türkiye’de herhangi olağanüstü bir durum olmadığı takdirde (ki, bunu garanti etmek de mümkün değil ya!..)...

Fırsatçılara Fırsat Tanıyanlar!..

Malum önümüz Ramazan… 11 ayın sultanı, kutsal ay… Bu ayda dini duygularımız had safhaya yükselirken,...

Kim Durduracak Bunları?

Türkiye’de özellikle doğu ve güneydoğudan sonra, büyük kentlere sıçrayan, bombalama, patlatma ve orman yangınları ile...

Ha Tabanca… Ha Araba!…

Sabah haberlerini gazete başlıklarından okuyup, ilgi çekici olanların da spotlarını okuyan sunucu, bir haberin üzerinde...

Akduman’ın Haklı Üzüntüsü!

Cep telefonum çalıyor. Arayanın ismine bakıyorum; Haydar Akduman… Haydar Akduman’ı, Bandırma’da siyasetin içinde olup da...