Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ateş, Su, Hava ve Toprak 


06 Mayıs 2019 00:02

1 Yorum

İnsanoğlu birbiri ile hiç alıp veremediği, bir şey yokken, birbirinden GICIK kaptım diyerek sevmez, hoşlanmaz, kanı ısınmaz, yıldızı barışmaz gibi kavramları, sebep yokken öne sürer. Size bu gün, buna sebep olan MAYA dan söz edeceğim.
İnsanın yaratılışında TOPRAK, ATEŞ, SU ve HAVA rolünün büyüklüğü, insanın karakterinde hangisi daha BASKIN olursa, kişide o özellik ön plana çıkar. Halbuki bu dört unsur, her insanın mayasında var. Ve zaman zaman şartlar olgunlaşınca meydana çıkar. Bu dört gurubun bir diğer adı da ANASIRI ERBAA dır.
İnsanoğlu TOPRAK dan yaratılmıştır. Tabii çeşit çeşit toprak var. Özelliklerine göre de kendi karakteristik yapısını şekillendirir.
Şeytan nesli ATEŞ den yaratılmıştır. Yakıcı, harlı, zarar verici bir ateş kızgın. Kalorisi fazla, buda insan üzerinde özelliğine göre etki eder.
SU hayattır, dünyanın yapısı ve özelliği, insanın bir damla meniden sıvıdan yaratılışı, suyun mayadaki katkısında ki üstünlük vede çeşitli sularda ki özellik. İnsanın karakterini şekillendirmiştir. Hayvanlar bu gurupta ağırlık kazanırlar. Düşüce, akıl, mantık felsefe, görgü aranmaz. İçgüdü ile hareket ederler.
HAVA başlı başına yaşam kaynağı, oksijen ve çeşitli gazlar da insanın yapısını etki altına alıp şekil verebilmekte. Havaya güvenilmez. Dört mevsim gibidir.
Bir başka deyişle; bir insanda toprak karakteri yoğun olarak % 75 oranda üstün gelmişse insan vasfı daha bariz ön plana çıkar. Karakteri sağlam, sözüne güvenilen, terbiye ve ahlakına saygı duyulan, devletine, milletine, dinine, bayrağına, vatanına ailesine ve çevresine vefalı, cefakar üstün özellikleri olan ŞAHSİYET dediğimiz insan tipini görürüz.

Biz görürüz takdir ederiz amma..! Şeytan karakterli ve şahsiyetli insan modeli bu tipten hoşlanmaz. İşine gelmez, onun karşısında her zaman muhalefet eden, çevreye kötüleyen, iftira eden, başarılarını kıskanan, ayağını kaydırmaya çalışan vs. Devamlı Toplumu karıştıran, karışıklıklardan hoşlanan, huzurlu ortamı sevmeyen bir ŞEYTAN tipi ile karşılaşıldığında, otomatikman TOPRAK VE ŞEYTAN karakterler birbirlerini sevmezler. İtici olurlar.

Hava da ŞEYTAN gurubunun yakıcı tarafı değilde alevsiz duman olan gaz özelliği taşıdığından. Kirli hava insanı rahatsız eder. Kokusu ile, dumanı ile, bazende güzel kokularla insana yaranmak için cilve yapar yani iki yüzlüdür. Kötü kokuyu anlarsın da, güzel koku aldatıcı olabilir dikkat etmek gerekir. Münafık tipler çoktur bu özellikte olanlarda. Cin gibidirler, ne sevdikleri belli, nede sevmedikleri, ne düşman olduklarını, nede düşman olmadıklarını anlarsın. Her nabza göre şerbet verenlerdir. Yani bukalemun gibidirler.

Ben burada uzun uzun anlatmaya kalksam sayfalar yetmez. Sizler bu tiyolardan eksik gedikleri geliştirin kafanızda canlandırın. Eksersiz yapın.

Demek ki istediğiniz kadar iyi olun, HİÇ ama hiç önemi yok. İstediğiniz kadar deyin ki benim düşmanım YOK. İşte sana ŞEYTAN, CİN, HAYVAN karakterli karşında sana benzeyen kıskanç, haset, cimri, huysuz terbiyesiz, ahlaksız, sözünde durmayan, vs. vb. tipler. Bunlar uzakta değiller gözünün önünde Annen, Baban, Eşin, kardeşlerin, çocukların ve hatta kendin, kapı komşun, iş yeri arkadaşların, akrabaların, vs. Bundan dolayıdır ki; dünyada huzur yok, insanlar anlaşamazlar, kavga dövüş eksik olmaz, cinayetler bitmez. Çık en basit-i esnafları dolaş bir günde tartışmadığı müşteri kendisine gelmiş mi? İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ, GÜN MUTLAKA SİNİR BOZUCU GELECEKTİR. Bu herkesin hayatında her an yaşanan olaylardır. Ehten, püften, çekirdek kabuğunu doldurmayan binlerce konu. ATEŞ SUYU sevmez ne yaparsan yap sevmez, sevemez. Çünkü SU onu SÖNDÜRÜR. Üstüne koy kaynatır çok kaynamış suyun sana da da faydası yoktur ancak tekrar ılıtırsın daha sonra kullanırsın. Yoksa YAKAR.

Ateş HAVA yı sever çünkü kendisini harlatır, güçlendirir. İşte yaltakçılık eden, yağcılık eden, şakşakçılık eden, doğruyu söylemeyen tipler..! ŞEYTANIN ekmeğine yağ sürenlerdir. Değirmenine su taşıyanlardır. Kendi cinsinin bir parçasıdır. Olayları kışkırtır. Yatıştırmaz, barışı sevmez.

Bu dört özelliğin Bir arada yaşaması esnasında;

DİNİN, IRKIN, MİLLİYETİN, MEZHEBİN, DİLİN, COĞRAFİ ÖZELLİĞİN, ZAMANIN, ZEMİNİN, ŞARTLARIN, KÜLTÜRÜN, EĞİTİMİN vs. HİÇ BİR FONKSİYONU YOK. Nerede bir insan tipi var, içinde de karakteri VAR.

Onun için derim ki Dünyada HUZUR aramayınız. Habil ve Kabil kimdi? Kardeş, kimin çocukları idi. Bir peygamberin. Hz. Adem’in. Kardeşlerden niye biri diğerini öldürdü. Katil KABİL di, ölen HABİL, Yakub’un oniki oğlu niye… Niye YUSUF’ u kardeşlerini kuyuya attılar.Kavimler niçin toplu halde helak edildiler? Baba, anne ölünce miras kavgası niçin olur? Karı koca niçin anlaşamaz? Çoğaltın kafanızdaki sorunları açın, neden… Niçin… Sebep ilişkilerini kurcalayın göreceksiniz ki..! ŞEYTAN KARAKTERLİ, HAYVAN KARAKTERLİ, CİN KARAKTERLİ vede İNSAN KARAKTERLİ- lerin mücadelesi. Bu kadar basit. Teşbihte hata aranmaz. Yaradanın HİKMETİN den de SORGU SUAL SORULMAZ. Bu iki kavram üst perde daha sonra bunu da yazarım. Anlayana.

Onun için derim ki idealizm denen fikirler, havanda su dövmeye benzer. HALEP YANINIZDA DEĞİLSE, BURNUNUZUN DİBİNDE ÖZELLİKLER. De haydi… ŞEYTANI, CİN-İ, HAYVANI eğiterek İNSAN sınırlarının içine çekin de göreyim. Var mı babayiğit filozof, ordinaryüs profesör veya din adamı.

Kaçta kaçını zan ederek üstü örtülmüş DIŞI KALAYLI, İÇİ ALAYLI yapabilirsiniz.

Benim tek bildiğim bir şey var. Bu özelliklere sahip olanlardan yine YARATICI nın hikmeti gereği koruması altında olan seçtiklerini törpüleyerek İNSANLIK dairesine nefis çilesi çekerek sebeplerle az, yemek, az, uyumak, az konuşmak, vede dünyadan yüz çevirip öteki dünya ya çalışıp nasibi kadar İNSAN olanlar mevcut. Bunları da görebilmek için gönül gözü açık olan, insaf ve feraset sahibi, vicdanlı olanlar tanıyabilirler. Bunlarda meczupları tanımazlar. O da ayrı bir mesele. Yine eksik kalırlar vesselam. İnsan olmak, vede insanı tanımak KOLAY değil.

Bu yazıyı okuyup da alınganlık yapmadan, takdir edenleri ayrıcalıkla kutluyorum. Çünkü kimse Ayranım ekşi demez. Kendini bilip’de karşısındakilere kızmayanı da; YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI İNKAR ETME. Diyenleri’de; teşbih de HATA ARAMAYANLARI DA tebrik ediyorum.

Ben insanım diyenleri ve insanları tanıyorum diyenlerin vede bu söylediklerine katılıyorum, tavırlıyım, dikkatliyim, az hata yapmaya gayret içerisinde olanların, önünde şahsım adına, eğilerek sağı, sevgi ve hürmetlerimi arz ediyorum. Lütfen kabul ediniz, çünkü bu sizin gibilerin hem hakkı, hemde layıksınız. NE MUTLU İNSANIM DİYEBİLENLERE gıpta ediyorum. Dünyanın % 75 i-nin İnsan olduğu müddetçe; İNSAN olduğumuzu anlarız. Aksi halde İnsanlık; İNSANLIĞINI ,YAŞAMADAN ÖLECEKTİR.Vede ölmüştür, ölmeye de devam edecektir. Takdiri İLAHİ ne hikmetse..!

4 de 1 lere özel ;
saygı, sevgi ve hürmetlerimle.

Cahit YETGİN

Okunma Sayısı: 400
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...

Kadir Gecesi

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER KADİR GECESİ HK. 6666 AYETİN İÇİNDE KADİR GECESİ BİLDİRİLMİŞTİR....

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı