Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Algı ve Gündem


22 Mart 2020 00:05

1 Yorum

Çin’de ortaya çıkıp Avrupa’dan dünyaya yayılan bir virüs. Virüsten korunmak için Avrupa’dan uçuşu yasaklayan bir ABD. Burnuma virüsle ilgili pis kokular geliyor. Trump Başkan seçildiğinde artık herkes ABD’nin devrinin bittiğini yeni dönemin Çin merkezli olacağını düşünüyordu. Bugün resmen Çin bitti. Daha 1 yıl önce popüler olan süper güç söylemi tamamen terk edildi. Rusya’nın tek gelir kaynağı petrol ve doğalgaz. Koronavirüsten dolayı üretim azalıp, ileriye dönük elektrikli araçlara yönelim olursa petrol devri bitecek. Rusya algısı oluşturuluyor gibi. BBC, CNN Batı medyası tarafından Türkiye aleyhine korona virüs salgını üzerine algı başlatıldı. Algı yönetimi; özellikle sosyal ağlar üzerinden yayınlanan herhangi bir bilgi veya fotoğraf, anında küresel boyutta yayılma ve kitleleri etkileme gücüne erişebiliyor. Bu bilgi kirliliği de insanları kitlesel yanlışlara sürükleyebilmekte. Toplumun duygu ve motivasyonuda bu yönetimden etkilenmekte.

Sadece bu konuyla alakalı olmayıp birçok alanda algı baskısı var. Sosyal statü kazanmak adına mesleki yeterliliği olmayanların mesela danışan gören psikoterapi yapan “davranış bilimleri uzmanıyım” kişisel gelişim uzmanıyım” diyen 3-5 aylık sertifikalarıyla seans yapıyorum diyenlerin toplum karışışında ki algısını düzeltemedik. Bilgi açısından aktarmak istiyorum. Tek psikoloji lisansıyla psikolog olunmuyor. Uzun yıllar akademik ve bilimsel çalışmalar yapan kıymetli insanların toplumun yanlış algısını düzeltmek için harekete geçmesi gerekiyor. Diğer taraftan belirsizlikler insanın algılamasını zorlaştırıyor. Kişi kendi algısını yaratamıyorsa özgün düşünce yaratamayacağı bir gerçektir.

Dünya da gündem hızla değişiyor. Bizler yetişmeye çalışıyoruz. Takip etmek zor. Avrupa gündemi olayı günlerce, aylarca tartışır, konuşur. Biz de aynı gün içinde birkaç kez değişir. Birini sindiremeden diğeri çıkıyor. Diyalektiğe bakacak olursak gelişmelerde konuyu anlamadan, tartışmayı ele almadan konu üzerine konu bindiriliyor. Hepsi kafa karışıklığına sebep veriyor. Her sabah yeni bir güne olumsuz veya olumlu uyanmak. Geceden ne oldu paranoyası yaşamak. Her gündem yeni bir kriz mi çıkaracak beklentisi.

Dünyanın manyetik alanı hızla kaymaya başladı. Bilim insanlarına göre yer değiştirme esnasında manyetik kalkan tehlikeye girebilir. Düşünün ki elektrik şebekeleri, cep telefonlar, ev aletlerinin çalışmadığını. Hastanelerdeki aletlerin çalışmayıp çok sayıda insanın hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalması. Birbiri ardı sıra gelerek hızla diğerinin ‘önüne geçen ‘olaylar karşısında tek bakiyemiz de motive.
Ne kadar tuhaf temizliğe önem, tedbir ve hijyenin varlığı virüsle anlaşıldı! Sağlık en büyük servetimiz. Fakat olaylar değişse de tek değişmeyen ekonomik çöküntünün artarak ilerlemesi ve işsizlik. Servet gördüğümüz sağlıkta bu gidişata dayanır mı bilemem!

Okunma Sayısı: 206
Kategori: Sibel GELBUL

Yazarın Diğer Yazıları

Yerel Seçim/Halkın Bekası

2020 Yılı 1.Olağanüstü Meclis toplantısından sonra bir kez daha anladım ki; Yerel seçimde başkanı hangi...

İnsan Enkazı

Her şey oldu bitti. Fazla normalleştik.Maske, dezenfektan hak getire!Ölen ölsün kalan kalsın!Hastane caddesine korona hiçbir...

Online

İlk kez, online cuma namazı kılındı. Evde olduğu için camiye gidemeyenlere… Tüm eğitimler, psikologlar danışanlarıyla...

Menfaatler Sonrasında Kaybedilen Dostluklar

Azimle yükselip, hırsıyla batan insanlar…Hayat yetinmeyi öğretmeyene yitirmeyi öğretir. Zorlama arkadaşlıkları, işleri ve iletişimleri sevmiyorum....

Kriz Belediyeciliği /Mersin Vahap Seçer

Küresel bir sorunla ulusal kapsamda mücadele edilyor. Bu felaketten dayanışma ve birlikte hareket edilerek çıkabiliriz....

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Trump Başkan seçildiğinde artık herkes ABD’nin devrinin bittiğini yeni dönemin Çin merkezli olacağını düşünüyordu. Bugün resmen Çin bitti.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.