Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Adalete Dayanamayan Kuvvet Zalimdir…

DİBÂCE
İlhan YARDIMCI

09 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Bursalı iş adamı,Cavit Çağlara iyi bilirsiniz… Çoban Sülünün manevi evladı. Morrison Mason Demirel’in kollarından biri…
Bulvar gazeteciliği ile kadını şehvet aracı olarak kullanarak, verdiği ilavelerle gençlerin mastürbasyon yapmalarını sağlayan, tayini çıkan bir vali yardımcısının benzettiği, söylediği güzel bir tespit var, söylemek istemiyorum, “şehvet/şöhret/menfaat” üçgeninde devirler yapan bir gazetenin de patronu.

Gazetelerde yer alan: “Çağlar için adrese teslim imar tadilatı.. Çağlar, 4 günde 440 milyon dolar ödemezse vay haline” başlıkları ile yeniden gündeme gelen batık bankacı..
Adalet sisteminin, hukuk üstünlüğünün iflas ettiği, para ve makam saltanatı olanların adalet ağını delip geçtiği kuvvetli sinekler misali bir zaman dilimi içinde, aç karnını doyurmak için fırından ekmek çalan bir vatandaş içeri tıkılırken, sahibi olduğu İnterbank’ın içini boşalttığı gerekçesiyle 1.4 milyar dolar devlete borçlu olan Cavit Çağlar’ın mal varlıklarına el konulduktan sonra TMSF tarafından bir dizi avantaj sunuldu. Borçlarını ödemede ayak sürüyünce müteselsil borçlularından tahsilat yoluna gidilerek Çağlar’ın borçları üçte bire indirildi. En son yapılan protokolde Çağlar, 1 Temmuz’da 440 milyon dolar ödemeyi taahhüt etti.

Borcu 1.4 milyar dolardan 440 milyon dolara indirilmesine rağmen, Çağlar kendisine tanınan bu ödeme imkanından da yararlanmadı.

Beceriksiz yöneticilerle 33 ay gazetesine el konulan Çağlar’a tıpış tıpış gazetesi iade edilmiş, makamına giden iki milletvekili “Adaletin tecelli ettiğini, hakkın yerini bulduğu” dalkavukluğunu yapmıştı. Uçaktan inen bir bakan, doğrudan doğruya Çağların makamına giderek, gizli hesaplar ve konuşmalar yapılmış, Çağlar kahraman (!) olmuştu..

Gazetelerden ve köşe yazılarından öğrendiğimize göre,TMSF tarafından hazırlanan protokolün şartlarını yerine getirmeyen batık bankacı Cavit Çağlar için yeni bir imkan hazırlanıyor. Bu kez TMSF’nin sağladığı imkanlara Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de imar planı değişikliğiyle katkıda bulunacağı öne sürülüyor.

Edinilen bilgilere göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Cavit Çağlar’a ait olduğu bilinen arazilerde imar değişikliği planına gidecek. Yenişehir ile Panayır Mahallesi arasında bulunan 350 bin metrekarelik tarım alanı, Cavit Çağlar’a rant elde etmek amacıyla plan tadilatı yoluna gidilecek.

“DERENİN TAŞI İLE DERENİN KUŞUNU VURMA PLANI” başlığını kullanan bir internet gazetesi, bazı soruları kamuoyu gündemine aynen şöyle getirdi:
1-14 Temmuz’da bu tadilat yapılacak ise tarım alanının ve Bursa ovasının en verimli bölgesinin hali ne olacak?
2-Plan tadilatı teklifi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin gündemine kimin tarafından getirildi?
3- Bu tadilat yapılacak olursa, kimlere yeni rant imkanı sağlanacak?
4- Eğer yapılacağı söylenen bu değişiklikler gerçekleşirse ne kadar bir rant ortaya çıkacak?
5-Tadilat sonrası, tarıma alanından çıkarılacak bu arsanın TOKİ’ye pazarlanacağı iddiası doğru mudur?
Bir kaç soru da biz ekleyelim:
1-Halk arasında, kulak gazetesinde Cavit Çağlarla bir yüzde ortaklığı olduğu söylenen
bakan kim?
2-Çağların gazetesi OLAY yıllardan beri Ak Parti iktidarına saldırırken, yazarlar
köşelerinde muhalif yazılar yayınlarken, ani bir dönüşle bir nevi Ak Parti’nin yayın organı gibi format değiştirmesi altında gizlenen gerçekler nelerdir?
3- Devlete ait borçlarını ödemediği için; TMSF’ye geçen gazete, 33 ay sonra neden Çağlara iade edilmiştir?
Haberler üzerine CHP’li belediye meclisi üyeleri toplantıya katılmadı. AK Partili üyelerin de 15’inin katılmaması üzerine toplantı gerçekleşemedi. Çağlar’ın plan tadilatından elde edeceği rant da gerçekleşmemiş oldu.

Yaraları neşterleyen, haksızlığa baş kaldıran, kokuşmuşluğu gündeme getiren ve halimizi gözler önüne seren bazı yorumlar çok enteresan geldi baba, buraya almak istiyorum:
1-Menderes Turbay • İşletme fakültesi
Bakıyorum da Cavit Çağları kurtarma planları yapılıyor.onun meşhur babası S.Demirel biriktirdiklerinden ona versin ,oda borçlarını ödesin .Tüyü bitmedik yetimin hakkını korumak tüm Bursalının ve ötelerin hesabını vereceklerin sorunudur diyorum.

2-Şaban Kaya • Çankırı Tarım İl Müdürlüğü/Proje İstatistik Şb.’da çalışıyor
Cavit Çağlar ABD hapishanesini görünce aman beni Türk yargısına emanet edin diye feryat etti.Türkiye’de ne hikmetse şike yapanları tutuklayıp hapse atan yargımız milletin milyar dolarını hortumlayan,Bursa’nın en verimli ovasına site konduran bu mendeburu bırakın hapse atmayı,çaldığı paraları lütfen ödeyebilmesi için elinden gelen yardımı yapıyor…zalime yardım eden onun gibidir…
3-Osman Ayyıldız • Bursa, Turkey
Biz, Bursalı vatandaşlar olarak çanak tutan yardakçıların kim olduğunu biliyoruz!
Biraz araştırırsa devlet de, yargı da tespit edebilir bunları…HA GAYRET!
4-Osman Nuri Koçdemir • Bursa, Turkey
1996 yılından beri ödemediği SSK borcu ve vergi borçları için acaba neresi imara açılacak….Kim aracılık edecek…..
5-Cengiz Kocabey
Yargıdan yana da çok umutlu olmayalım. Belki de hiçbir zaman öğrenemeyeceğimiz bir gerekçe ile Cavit Çağlar’ın yolu açılmıştır. Zira 2005 yılında yeni TCK. yapılırken cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilen yasa değiştirilmişti. Ve Cavit Çağlar 236 trilyon ceza ödeyecekken 9 trilyon ceza ile kurtulmuştu. O yüzden bilemeyeceğimiz sebeplerle ya da çok basit bir gerekçeyle onun yolu açılacaktır diye düşünüyorum.
Bu milletin, insanımızın, bizim bilmediğimiz daha nice acı gerçekler var ki, saymakla bitmez. Deveyi havudu ile yutanlar yanında, fırın hırsızlarının sözü mü olur?
Yeni çıkan Rubailer ve Hicivler kitabımın kapağında bir dörtlük var ya:
Kelepçeli bir hürriyet,
Yağlı urgan demokrasi.
Mîrâsyedi bir zürriyet,
Adaletsiz bürokrasi,
Burası benim Türkiyem,
Ne söyleyem, nasıl diyem?
Bunun devamını belirtilen kitaptan okuyabilirsiniz.
Ne söylesem, neler desem, değişen bir şey var mı ki?..
Sadece hakkın tecellisi ile hesap gününü bekliyoruz
“KUVVETE DAYANMAYAN ADALET ÂCÎZ, ADALETE DAYANMAYAN KUVVET ZALİMDİR” sözü ne güzeldir..

Okunma Sayısı: 80
Kategori: İlhan YARDIMCI

Yazarın Diğer Yazıları

Ermeni Cemaati ve Kürt Bilinen Ermeniler

Çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere ve Oxford Üniversitesi, Antropoloji Doktora Öğrencisi Hrag Papazian’a göre;bugün Türkiye’deki Hristiyan...

Erdoğan ve Ak Parti Giderse Neler Olur?

Biz özellikle Ben ve kalemim Tevhit/Vahdet ideolojisine bağlı, inandığı değerlerden tâviz vermeyen, İmanı ve âmeli...

Bursa Büyükşehir İnegöl Baskını Altında….

İlk önce “Adam” olan, Mayası ve kökü bozuk olmayan, İdeal ve ideolojisinde düşman emeller bulunmayan,...

Siz Karar Verin!…

SİZ KARAR VERİN!… Kerim Özbekler Edebiyat Dünyasından haberleri FaceBook’ta sık sık yayımlar. Fikri yapısı belli...

İbretlik Bir Hikâye

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nde Koordinatör olarak görev yapan Yüksel Sezgin’in anlattığı ibretlik bir...