Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

70’ İnde 20 Yaşındaki Birinin Damarlarına Sahip Olmak Mümkün

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

09 Haziran 2019 00:03

1 Yorum

Amerikan Kalp Derneği tarafından yayınlanan Hypertension isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre 70 yaşında olan biri 20 yaşındaki birinin sağlıklı damarlarına sahip olabilir (1).

Framingham Kalp Çalışması kapsamındaki yaşları 50’ nin üzerinde olan 3196 kişiden 566’ sında sağlıklı damar yaşlanması tespit edildi ve bunların çoğu daha genç yaş grubunda yer alıyordu.

kasa fişiağlıklı damarlarına sahip olanların yüzde 30’ dan fazlası sağlıklı damar yaşlanmasına sahipken 70 yaş üzerindekilerde bu oran sadece yüzde 1 idi ve bunların da çoğu kadındı.

50 yaşın üzerindekilerde sağlıklı damar yaşlanması, normal kan basıncına ve 30 yaşındaki bir kişinin nabız dalga hızına sahip olmak olarak tanımlanıyor.

Nabız dalga hızı kan damarlarının sertliğini gösteren bir ölçüdür.

Sağlıklı damarlar için en önemli faktörler olarak zayıflık veya vücut kitle endeksinin düşüklüğü ve diyabetin olmaması öne çıkıyor.

Amerikan Kalp Derneği tarafından Life’ s Simple 7” adıyla bildirilen 7 faktörden 6’ sına sahip olanların sağlıklı damarlar olması ihtimali bu faktörlere sahip olmayanlara göre 10 misli daha fazla bulundu.

Sağlıklı damarları olanlarda kalp-damar hastalığı gelişme riski de yüzde 55 daha az.

Life’s Simple 7, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinin normal olması, aktif olmak, sağlıklı beslenme, fazla kiloları vermek ve sigara içmemeyi ihtiva ediyor.

Genlere değil hayat tarzınıza bakın

Araştırmanın uzmanlarından T.J. Niiranen “Damarların yaşlanmayla sertleşmesine sebep olan faktörlerin çoğu genlerle değil değiştirilebilen hayat tarzı özellikleri ile ilgili” diyor (2):

Damar yaşlanması da normal yaşlanma gibi normal bir süreçtir. İnsanlar yaşlandıkça damarları sertleşir ve tansiyonları da yükselmeye başlar. Maalesef damar yaşlanmasını önleyebilecek sihir bir ilaç yok”.

Gelelim neticeye

Aklın yolu birdir.

Sağlık yaşamak doktorla, hastaneyle, ilaçla, aşıyla, çekapla, taramalarla değil adam gibi beslenmek ve hareketle mümkündür.

Kaynaklar:

1. http://hyper.ahajournals.org/content/early/2017/05/30/HYPERTENSIONAHA.117.09026

2. http://newsroom.heart.org/news/healthy-arteries-may-be-possible-with-aging

Okunma Sayısı: 216

Yazarın Diğer Yazıları

Aşı Üreticisi Şirketlerin Önceliği Sağlıklı Değil Kârdır

The Guardian’ da yayınlanan haber, halk sağlığının korunmasında en önemli unsurlardan biri olan aşıların asla ilaç...

Yeni Diyabet Kılavuzu Diyabet Dünyasını Ayağa Kaldırdı

Üyeleri iç hastalıkları uzmanları olan Amerikan Tabipler Koleji (The American College of Physicians=ACP) tarafından yayınlanan...

Evde Kalma, Mesafeyi Koruyarak Güneşe Çık

Journal of Infectious Disease’ de yayınlanan araştırmaya göre, güneş ışınları koronavirüsleri kısa zamanda etkisiz hâle getiriyor....

Ölümsüzlüğün Sırrı Palmiteloik Asit mi?

Hürriyet gazetesinde “Büyük Sırrın Peşinde” manşetiyle ve iç sayfalarda “Sağlıkta Gılgamış Destanı” başlığıyla verilen haberin...

Çocuklarınızı Şeker ve Hazır Gıda İle Tanıştırmayın

“Şişmanlayan Türkiye’ yi fırtına bekliyor” diyerek korkutan ama çare olarak “diyabet ve kalp aşısından” başka bir tavsiyesi olmayan...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Life’s Simple 7, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinin normal olması, aktif olmak, sağlıklı beslenme, fazla kiloları vermek ve sigara içmemeyi ihtiva ediyor.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı