Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Adaletsiz Demokrasiye Ne Denir?


30 Kasım 2008 04:11

1 Yorum

Nevval SEVİNDİ

ORTAYOL

Adalet beklenen bir rüya Türkiye’de. İsyan eden insanları dinlemekten 20 yıldır yoruldum. Adalet neden yok?

Hükümet salma vergi için tapu dairelerini vesile yapmakta, nasıl mı? “ben küçük kızıma dairemi bağış yaptım. Hiç dikkat etmek aklıma gelmedi ama bu bağış işlemi yapılırken tapudaki memur dairenin değerini yarıya indirerek yazmış. Bir satış olmayan bu işlemde neden memur böyle yapmış hiç bir fikrim yok. Çünkü talep yok. Ona gösterilen tapudaki değeri yazmalıydı. Neden yazmadı bilmiyorum. Şimdi kapı çalınıyor ve postacı “vergi borcu var” diye dayanıyor. Kimin? Bağış yaptığım küçük kızımın. Neden? İşte sizi anca devlet buldu. Ceza kesildi ve beş yıl içinde ceza faiziyle katlandı. Ödeyeceksiniz. İsyan ederek avukata gittim. Avukatın cevabı: “Devlet her zaman haklıdır. Onu mahkemeye vermenizi tavsiye etmem kazanamazsınız.” Ağzım açık onu dinledim. Başka yetkiliye gittim: “Biz bilmeyiz, ödeyeceksiniz” dedi. Başka yetkili daha korkunç bir cevap verdi: “ne yani! Adam öldüren de ben bilmiyorum diyor. Ceza almıyor mu?” Bu şahane mantık yürütme karşısında katil olmamak mümkün değil anladığıma göre. Şimdi hiç yok yere ben ceza ödemek zorundayım. Bu adalet mi? Ben vatandaş mıyım? Burası demokrasi mi? Hukuk diye bir devletten söz ediliyor mu etrafta? ben görmedim de….”

Hükümet Ankara’da kapı kapı dolaşarak ev sizin mi değil mi soruşturuyor. Doğru dürüst değerini yazdırdınız mı araştırıyor. Yazdılı değilse ceza kesiyor. Bugüne kadar aklı neredeydi? Şimdi mi vergi kaçıırlması aklına geldi? vergi kaçıran kaçırana…..

Neden hükümet kömür ithalatındaki rüşvet ve vergi kaçırma işine bakmıyor acaba? Bilen var mı? Yoksa kömür işine bakanların hepsi devlet ve hükümetle ilişkili kişiler mi?

Adalet hangi Cumhuriyette? Adaletli parti hangisi? Adaletsiz demokrasiye ne denir?

Bana bunu yazan okura çok teşekkür ediyorum.  Ama çok bilmek sağlığa zararlı diyorum. Öde kardeşim….. Öde ve unut Türk dmeokrasi klasiğidir. Bakın, partilerin gerçeği de ayni noktada birleşiyor.

Adalet isteyen insanlara sadece adı Adalet olan bir parti oyalama bir rüya sunuyor.

Bakın, DP kongresinde ve öncesinde neler yaşandı. İlgili herkes seyirciydi. Yani suça iştirak seyircilik ve yataklık anlamına gelir. Anti demokratik ve yasaya aykırı uygulamalara seyirci kalmak adalet mi?

Ülkeyi sahiplenmek mi? Yoooooooooooo…..

Okunma Sayısı: 260

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuk Yetiştirmede Neredeyiz?

Bir milleti sürü olmaktan çıkaran milli eğitimdir. Bilimdir. Türkiye’nin acıyla yoğrulan gündeminde temel sorunlara ilişkin...

Gagavuz Türkleri İle İlgili Hiç Bilmediğimiz Gerçekler

Gagavuzya’yı yıllar önce gezdim, sanırım o dönemde hiç bu konuda kamunun bilgisi yoktu. Antropolojik zenginliği...

Paraya Tapan Sistemin Sonu

Her ellediğin altın olsa altın bir ekmeği nasıl yersin, altına dönen suyu nasıl içersin?Paraya tapma...

Türkiye Artık Türk Değil mi?

Türk kültürünün özelliklerini, tarihini, kahramanlarını, kurtuluşunu ve emperyalizme kafa tutuşunu ve rol model olmasını sindiremeyen...

Acı Ama Gerçek Üniversitelerin Hali bu

İlk 500 içinde Türk üniversiteleri yok. Bu herkesin dilindeydi. Neden yok? Nedeni anlamak için epey...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. admin dedi ki:

    Sayın Sevindi,
    Demokrasiyi bir yaşam biçimi olarak tanımlarsanız, adaletsiz demokrasi, bozulmuş toplumu,

    Demokrasiyi bir yönetim şekli olarak tanımlarsanız, jakobenist ve zorba yönetimi kasdetmiş olursunuz.

    Genel anlamda kullandıysanız eğer, soru bu haliyle eksiktir. İlave bir kelime eklemek gerek. Ama yine de boşluğu kendi kendime doldurarak, adaletsiz demokrasiye “sanal demokrasi” ya da “sözde demokrasi” diyebiliriz.