Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bitkisel Ürünler İlaç Gibi Pazarlanıyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

20 Ekim 2019 00:01

1 Yorum

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Gelecek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol‘ un “Bitkisel denilen bazı maddelerin ilaç gibi pazarlandığını, bunların bazı hekimler ve kişilerce rant kapısı haline getirildiğini ” bildiren görüşlerini ben de senelerdir dile getiriyorum.

Beş kuruşluk bir bitki tablet, kapsül haline getirilip beşyüz kuruştan kasa fişiüstelik de bir hastalığı önleyeceği veya tedavi edeceği yalanıyla pazarlanıyor.

BİR: İlaç şekline bürünen bitkiye gerçek ilaç muamelesi yapılmalı, ruhsatı Sağlık Bakanlığı tarafından verilmeli, doktor reçetesiyle eczanelerde satılmalıdır.

İKİ: Endüstrinin yaptığı veya desteklediği araştırmalarla “mucize” diye pazarlanan ve yan etkileri “küçümsenen veya gizlenen” gerçek ilaçlar olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

***

Milliyet gazetesinin haberi:

Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Başkanı Prof. Dr. Erol:”Bitkisel diye pazarlanan, her şeye deva gibi gösterilen maddeler ilaç değil ama maalesef ilaç gibi pazarlanıyor. Ne yaptıkları belli değil. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan şekilde ‘Alın bunu, kaynatın, için’ diyorlar””Halkımıza şunu öneririm, hekimlerinin yazdığı ilaçları kesinlikle terk etmesinler, mucize olarak sunulan bu tür tedavilere de çok bağlanmasınlar”.

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Gelecek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, “bitkisel” denilen bazı maddelerin ilaç gibi pazarlandığını belirterek, “Halkımıza şunu öneririm, hekimlerinin yazdığı ilaçları kesinlikle terk etmesinler, mucize olarak sunulan bu tür tedavilere de çok bağlanmasınlar.” dedi.

Antalya’nın Serik ilçesi Belek turizm merkezindeki bir otelde dernek tarafından düzenlenen “33. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresi” sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan Erol, son yıllarda ülkede “bitkisel” tabir edilen maddelerin kullanımının yaygınlaştığını, bunun bazı hekimler ve kişilerce “rant kapısı” haline getirildiğini söyledi.

İlaçların kullanıma sunulmadan önce birçok aşamadan geçtiğini anlatan Erol, önce hayvan, sonra insan deneyleriyle ilaçlar için doz çalışmaları yapıldığını ifade etti.

Daha sonra hastaya ilaç verildiğinde ne tür yan etkiler beklendiğinin hekimler tarafından bilindiğini belirten Erol, “Bitkisel diye pazarlanan, her şeye deva gibi gösterilen maddeler ilaç değil ama maalesef ilaç gibi pazarlanıyor. Ne yaptıkları belli değil. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan şekilde ‘Alın bunu, kaynatın, için’ diyorlar. Bazıları da tablet olarak ilaç gibi yüksek fiyatlara pazarlanabiliyor.” diye konuştu.

Bu tür maddelerin “Bütün kalp damarlarınızı açar” gibi ifadelerle pazarlanarak halkın kandırıldığını dile getiren Erol, “bitkisel ilaç” adı altında satılan maddelerin içindekileri dokorların da bilmediğini kaydetti.

Bu ürünlere bağlı ölümlerin yaşanabildiğini, incelendiğinde içinde kaçak ve kimyasal maddeler bulunduğunun görüldüğünü anlatan Erol, şöyle konuştu:

“Halkımız bunlara inanıp, normal uygulaması gereken ilaçları kullanmıyor. Burada da çok büyük risk var. Hasta yüksek tansiyonda ilacını bırakıyor, bunu alıyor. O zaman tansiyonu düşmüyor ve beyin kanamasıyla doktora geliyor. Ya da ikisini birlikte kullanıyor. Bu defa hekimler bu maddenin içinde ne olduğunu bilmediği için etkileşimleri de bilinemiyor. Bu maddeler, hastanın kullandığı ilacın etkisini artırabiliyor, ortadan kaldırabiliyor ya da yan etkilerinin çıkmasına sebep olabiliyor.

Kalp kapağı hastası, kan sulandırıcı kullanması gerekirken bu bitkisel ilacı alıyor. Kanı sulanmıyor, pıhtı oturuyor ve felç geçirebiliyor. Kalp kapağı çalışmaz hale gelebiliyor. Halkımıza şunu öneririm, hekimlerinin yazdığı ilaçları kesinlikle terk etmesinler, mucize olarak sunulan bu tür tedavilere de çok bağlanmasınlar.”

Erol, modern tıbbın bir kenara bırakılarak bu tür tedavilere yönelinmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

Bu maddelerin “bitkisel” olarak adlandırılmasının halkta hiç zararı yokmuş izlenimi oluşturduğuna işaret eden Erol, “Zayıflama ilacı gibi pazarlananların içinde yıllar önce yan etkileri nedeniyle terk edilen kimyasal maddeler bulunuyor. Son zamanlarda ‘detoks’ adı altında suya karıştırılarak içilen şeyler de sağlıklı değil.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ilaci-terk-edip-bitkisel-maddelere-baglanmayin–yerelhaber-2335064/

Okunma Sayısı: 179

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Takviyesi Oyununa Gelmeyin

Vitamin ve gıda takviyelerinin çoğu zaman para israfından başka bir şey olmadığı hatta bazen sağlığa...

Çin’deki Salgın Korku Ticaretine Alet Edilir

Bir aydan beri medyada Çin’ in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, daha sonra başka şehirlerde ve...

Fitalatlar Üremeyi Bozuyor

Plastikleri yumuşatmak için kullanılan fitalatlardan biri olan DEHP’ nin doğum kusurları ve kısırlık başta olmak...

Kadınlar Gribe Karşı Erkeklere Göre Neden Daha Dirençli?

Kadınlık hormonu östrojenin A tipi grip virüslerinin hücrelerde çoğalmasını (replikasyon) önleyerek kadınları gribe karşı daha dirençli...

Türk Tıbının Son Buluşu

Son senelerde adını her geçen gün daha çok duymaya başladığımız “uydurma” bir hastalık var: Zatürre...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Beş kuruşluk bir bitki tablet, kapsül haline getirilip beşyüz kuruştan kasa fişiüstelik de bir hastalığı önleyeceği veya tedavi edeceği yalanıyla pazarlanıyor.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı