Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

“Fakat Uşaklığı Öğretemedim” (1)


05 Ocak 2010 00:02

Yorum Yapılmamış

Saygıdeğer okurlar bu hafta çok değerli hocamız Prof. Dr. Ramazan Özey beyin Türk Milleti Uşak Olur mu? Başlığı altında yazıp yayınladığı bu makalesini günümüz Türkiye’sini ve yüce milletimizin, yüce Atatürk ve arkadaşları tarafından dünyanın en önemli noktasında kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletimizin kuruluşundan günümüze kadar geçirdiği evrede basiretsiz sevk ve idareciler sayesinde geldiği ve getirildiği durumu çok iyi analiz eden ve bu nedenle çok önemli bulduğum yazısını, birlikten ve dirlikten yana olan vatanına ve milletine bağlı sorumluluk duygusuyla yaşama gayreti içersindeki insanlarımızla paylaşmak istedim.

Lütfen bir değil, birkaç kez okuyun ve dilinizin döndüğünce anlatarak herkesin okumasına katkı sağlayın ki ülke ve insanlar olarak ne konumda iken ne duruma düştüğümüz ve düşürüldüğümüz iyi anlaşılsın,kısacası şaşma eğiliminde olan pusulamız şaşmasın!

Atatürk Kral’a dönerek: – “Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim” dedi. Bütün sofradakiler Atatürk’ün zekâsına hayran oldular. Atatürk garsona da “görevine devam et” emrini verdi.

İşte böyle. Tarihi belgeler, Türk kimdir sorusuna çok ayrıntılı olarak açıklıyor. Burada şu soruyu sormak gerekiyor. “Bugün için dünyada ve Türkiye’de, Tarihi belgelerde tanımı yapılmış, uşak olmayı bir türlü öğrenemeyen, dünyaya yön veren, kimliğini yitirmemiş kaç Türk var? Gerçek Türkler üç adım öne çıksın, denilse, ne kadar Türk öne çıkabilir?” Neyse bu sorunun cevabını okuyuculara bırakmak gerekiyor. Bizim asıl görevimiz, üç adım öne çıkanların sayısını artırmak için, fikir platformunda çalışmak ve gayret etmektir.

Türk Milleti Uşak Olur mu?

Tarihte çağlara yön veren millet kimdir? Dünya tarihinde en çok devlet kuran millet kimdir? En uzun ömürlü ve en şerefli medeniyetler kuran millet kimdir? diye sorular sorsanız, bu sorulara en doğru cevaplar gerçek tarihi belgelerden gelir ve soruların cevabı tektir ve kesindir. Bu millet, Türklerdir. Peki, Türk kimdir? Sorusu sorulsa, cevabı yine Tarihi belgeler vermektedir.

Türk Kimdir?

Türk Dil kurumunun hazırladığı Türkçe Sözlük’te, Türk; Asya ve Doğu Avrupa’da yaşayan, Türkçe’nin çeşitli lehçelerini konuşan soy ve bu soydan gelen kimse diye belirtilmektedir. Söz konusu bu kimselerden oluşan topluluklara Türkler denir. Türkler; Türkçe ve bu dilin lehçelerini konuşurlar.

Türk sözcüğünün anlamı; “Güçlü, kuvvetli, miğfer, türemiş, şekil kazanmış” demektir. Türk kelimesinin geçtiği ilk devlet, Göktürk (Kök-Türk) imparatorluğudur. Orhun Kitabelerinde Türk kelimesi, bazen Türk, bazen de Türük olarak yazılmıştır. 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud; “Türk adının Türkler’e, Tanrı tarafından verildiğini belirterek, Türk adının “Gençlik, kuvvet, kudret ve olgunluk çağı”demek olduğunu belirtir.

Göktürk kağanı Bilge Kağan kitabesinde günümüz Türkçesi ile Türk ve Türkler hakkında şu önemli açıklamalar yer almaktadır; “Türk milletinin adı-sanı yok olmasın diye, beni, o gök tanrı, kağanlık tahtına oturtmuştur… Babamızın ve amcamızın kazanmış olduğu, milletin adı-sanı yok olmasın diye, Türk milleti için, gece uyumadım, gündüz uyumadım. Küçük kardeşim Köl Tigin ile… Ölürcesine çalıştım kazandım…

Tanrı lütfettiği için, ben kazandığım için, Türk milleti kazanmıştır. Ben kazanmasa idim, Türk milleti ölecek idi, yok olacak idi. Türk beyleri, milleti. Böyle düşünün! Böyle bilin!.. Türk beyleri Türk adını terk etti. (Babam Kağan) Türk töresini terk eden (beyleri ve ) milleti, ecdadımızın töresince eğitmiş ve yetiştirmiş… Türk ve Oğuz beyleri, milleti işitiniz-duyunuz. Yukarıdan gök çökmese, aşağıda yer delinmese, Türk milleti, senin ülkeni ve töreni kim bozabilecek idi. Türk milleti! İrkil! Kendine gel!..” demektedir.

Okunma Sayısı: 88
Kategori: Ahmet YENİN

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...