Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Zulmü  Kınayanları Kınıyorum


19 Haziran 2019 00:03

1 Yorum

Ah Filistin…

Söylenecek söz çok olmasına karşın içimde kuruyor kelimeler.

Önüne gelen konuşuyor ve ben de susamıyorum. Şiddet görüntülerine dayanamıyorum ve anne yüreğim çatladı artık ki yaşayanlar ne yapsın.

 

Bu işin ne siyasi ne de kutupsal yerindeyim. Sıradan bir insan olarak bunlar vatandaşı aşıyor zira kimse bu bölgenin yakın tarihini bilmiyor. Bunun içinde iki gün acıyoruz insancıl yanımızla, üçüncü gün küllün unutuyoruz.

 

En basiti yılbaşında bizden kutlama yapmamamızı talep etmelerine rağmen oh aman aman  çamları süsleyerek camın önüne dikip üstüne camı da açıp yoldan geçenlere gösterişler yapıyoruz, her yerde Noel hediyelikler, her yerde Noel baba kıyafetleri vs. Hadi biz bu talebi de reddedelim ( k hakkıdır bireyin) peki kime neye hizmettir bu yapılanlar? Kültür yozlaşmasından öte nedir?

 

Tarih bilmek zorundayız ama bilemiyorsanız da millet olarak bizim bu emperyal güçlerden çektiğimizin farkında değil misiniz ki çanak tutuyorsunuz olanlara. Töremizi, dilimizi, dinimizi toplumsal kişiliğimizi hiçe sayıp kime yaranmaya çalışıyorsunuz? Kendi yakın geçmişimizi de mi bilmiyorsunuz ?

 

Ki Filistin de böyle bir vahamet bizim için. Oradaki en acı yara nedir biliyor musunuz; vaktinde yapılan siyasi ve ekonomik yanlışların bedelini ödemin yanı sıra din kardeşlerinin ihanetine uğramaktır. Buradaki oyunları ve sebebini biliyoruz tabi ki, peki Müslüman ülkeler olarak neden kınamaya bile çekiniyoruz?   Bırakın el atıp yardım etmeyi, zaruriyetten dil ucuyla açıklamalar yapılıyor Dünya genelinde.

 

Aslında Müslüman ülkelerin maddi gücü çok fazla ama krallar keyfe keder yaşasın kınamaya bile dilleri zor varsın, rant babam rant diye Dünya hevesine Müslümanlar batsın. Aman aman halimizi düşünmek istemiyorum. Öyle ki bizler camia olarak “zekât” gibi çok önemli bir vazifemizi yerine getirmiyoruz. Bunu yapmış olsak zaten dünyada aç kalmaz ya neyse şişirsinler bir taraflarını ne yapalım.

 

Paradan geçtim Allah’tan da mı korkmuyoruz da susuyoruz camia olarak.  Hoş kendi adımıza ülkesinde bu kadar sessiz kalan bir ulusun sınırın ötesi için ciddi etkinlik göstermesini hem maddi hem de manevi asla beklemiyorum ama kendi yüreğimi susturamıyorum ne yapayım.

 

Eh moda olmuştu özür faslı bende kınama faslını açayım bari.

 

Filistin’e yapılan saldırıları kınayan ülkeleri de insanlık adına kınıyorum. Bu olay asla kınanacak bir durum değildir. Zira zulme seyirci kalanın zulmedenden hiçbir farkı yoktur. Bu gün onlara yarın bize. Kim bilir… Çünkü bizimde topraklarımızın hayli küçümsenemeyecek kısmı ya da ticari kuruluşları satılmıştır. Aynı baskının bizim üstümüze gelmeyeceğini hiç kimse garanti edemez.

 

“Filistin zulmünü kınayanları kınıyorum ve insanlığa davet ediyorum.”

Çünkü kendine insan diyebilen hiçbir canlının ne aklı ne mantığı ki geçtim yüreği bu zulmü almaz,  bir az sorgulamak lazım vicdanları.  Zamanı geçmiyor mu sizce de?

 

Dünya çapında; laf kalabalığı yapan etkili ve yetkilileri, popülist yaklaşımları ve bu görüntüleri seyretmekten zevk alan tüm insanları kınıyorum. Günlük yaşamda dillere meze olmasına bile tahammülüm yok. Gücüm yetmiyor hiçbir şey yapmaya ama bu görüntüleri seyredip kitlesel panik yaratmalarına da kendi adıma müsaade etmiyor ve seyretmiyorum. (Haber sadece bam bam renkli kan ve bomba sesleriyle süslü verilmiyor… Ben ulaşmam gereken habere ulaşıyorum.) Zira bu haberlerin terörist eylem haberlerinden hiçbir farkı yoktur bana göre. Pirim verilmesine karşıyım.  Toplum psikolojimiz ile bu kadar oynanmasını da kınıyorum.

 

Artık cinnet sınırından dans eden topluluklar haline getirildik maalesef.

Lütfen vah tüh diye dilinize doladığınız bu olayları konuşurken on kere yutkunup konuşun zira bunları konuşmaya bile hakkınız yok. Asla sebep değiliz diye düşünmeyiniz.

İnsanlık suçuna ortağız efendim. İster anlayınız ister anlamayınız. İşimize gelmese de bu böyle.

Ve minik bir şiirimi ekleyerek suskunluğuma sığınıyorum.

 

SEYREDİN

Yağdıkça alev bağrıma kıyamet iner başıma

Kahrolası kurşunlar  dökülün suçsuz yurduma..

Dilsiz dünyanın ölmüş vicdanı bakma

 

Can vermez Filistin İsrail kurşunuyla

İçi boş insanlığın kahrına yanar her sabah

Dirilir

İnsan haklarını iade eder haksızların kralına..

 

Çıkar yoldan gaspçı eli emperyalizmin

Kül çukuruna dönmüş insanlık ayıbı

Bilin

Kardeşleri tarafından kuyuya atılıyor Filistin

 

Ve ben çocuk

Ve ben kadın

Kan kusuyorum seyredin.

 

Habibe  E. Ağaçdelen

Okunma Sayısı: 124

Yazarın Diğer Yazıları

Kadın Hakları…

… Atatürk’ ün Kadın Hakları Konusundaki Görüşleri ve Gerçekleştirdikleri, bugün dünya aydınlarının ve Birleşmiş Milletler...

Ah Emine(!)

Ey cani! Sen adam olamadın Ve biz de insan. * Biz hem Güneş hem de...

Ah Bayramlar…

Ah bayramlar. Ne kadar coşkuyla karşılarsak karşılayalım bayramlarda hep bir yanımız buruktur. Hep bir arada...

Murphy Hemşireden, Ayşe Hemşireye; Ayşe Hemşireden Murphy Hemşireye Mektup

  Merhaba sonsuz aşkın çocuğu   Günlerden İzmir / gecelerden ateşten Gömlek   Anlaşılan yeni...

Zamanı Kalbinden Vurmak

“Kitap çıkarmak için büyük bir yayınevi arıyorsanız ve “KİTAP ÇIKARMAKTAN ÇOK, TANITIM ÖNEMLİ” diyorsanız doğru...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Ah Filistin…

    Söylenecek söz çok olmasına karşın içimde kuruyor kelimeler.

    Önüne gelen konuşuyor ve ben de susamıyorum. Şiddet görüntülerine dayanamıyorum ve anne yüreğim çatladı artık ki yaşayanlar ne yapsın.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı