Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Zengin ve Fakir


14 Mart 2019 00:03

1 Yorum

Zenginin malı fakirin çenesini yorarmış. Fakirin derdi de zenginin umurunda olmazmış. Önce ayetlerin zenginler için söylediğine bakalım; SEBE Suresi 37 de; NE MALLARINIZ, NEDE EVLATLARINIZ SİZE KATIMIZDA BİR YAKINLIK SAĞLAMAZ. Sebe suresi 34 ve 35. ayetlerde ise; BİZ HANGİ ÜLKEYE BİR UYARICI GÖNDERDİYSEK ORANIN, ZENGİN VARLIKLI, ŞIMARIK KİMSELERİ;Bizler malca zenginiz, evlatça da çoğuz. Bizler azaba tabii değiliz. Diyerek ayetleri (doğruları) İNKAR ETTİLER. Aynı şekilde ZUHRUF Suresi 23. ayet de de tekrarı mevcut bakabilirsiniz.

İslamda HAC, KURBAN, ZEKAT ve SADAKA zenginlerin üzerine FARZ, VACİP ve SÜNNET olanlardır. Zenginin malı kazancı her şeyden önce HELAL olmalı, çünkü inancımıza göre HELAL de olsa HARAM da olsa ikisinin de hesabının verileceğine inanmışız.

Kişinin HACCA gidip geldiği para HELAL olması şarttır. Cimrilikle biriktirilen haram, zekatı verilmemiş bir para ile HACCA gitmeye gidebilirsin amma…! MAKBULİYETİNİ sorgulaman lazım KURBAN da öyle; haram para ile kesilmemesi lazım. Namaz kılıp yıllık zekatını bizzat fakiri ve yerini arayıp bulup vermiyorsan MESULSÜN. Namaz kıldığın üzerinde ki elbisenin parası, midende ki lokma kanına karışmış haram parayla ise….! düşün. Bunlar kişileri ilgilendirdiği kadar toplumun içtimai, sosyal, ekonomik dengeleri etkiliyor.

Yerine getirilmediği takdirde…

Gelelim Fakire; Bakara suresi 273. ayet de; ALLAH C.C Hu yolunda kapanıp kalmışlar. Yer yüzünde gezip dolaşıp dilenmezler. BİLMEYENLER….! TANIMAYANLAR…..! Onları utangaçlıklarından dolayı ZENGİN sanırlar. Onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük edip istemezler. İşte gerçek fakirin tarifi.

Günümüzde onları tanıyacak FERASETLİ insan sayısı sizce % kaç…? Tam tersi yüzsüz olup, ihtiyacından daha fazlası için, ben fakirim diyen dilencinin oranı % kaç…? Fakirin bu gün için günde en ucuzundan bir paket sigara içmesi, aylık tutarı malum. Kullandığı cep telefonunun modeli hiç de zenginden geri kalan tarafı YOK. Günlük kahveye gidip onun çay parası da hepimizce malum. Üstüne üstelik, bira ve diğer içkilerden birini de içiyor sa..! Kumar oynayıp çoluk çocuğunun nafakasını heder ediyor sa! Namusu ile çalışmayıp hırsızlık, gayri meşru işlerle kazanç sağlıyor sa! BİR DE BEN FAKİRİM DİYOR SA…! Muhtarlık dan,belediye den hakkı olmayana talip ise, hem suçlu, hem güçlü, KENDİ AÇ, üstü başı süslü kuyruğu DİK gezene FAKİR diyebilir mi bu toplum.

Zengin olsun fakir olsun her şeyden önce insana şahsiyet ve karakter yakışır. Herkes konumunu bilip yani HADDİNİ. Vatanına, Milletine, Devletine, Dinine yerine getirilmesi gereken ne kadar ahlaki görevler var sa, çaba sarf etmeye gayret etmeli. Olması gereken budur. Aksi takdirde İNSAN İNSANI KANDIRABİLİR, ALDATABİLİR. Kendini zengin olsun, fakir olsun uyanık CİN FİKİRLİ, ŞEYTAN ZEKALI, karşısındakini APTAL, HAYVAN, GERİ ZEKALI GÖREBİLİRLER.

Şunu bilsinler ki bir ALLAH C.C Hu VARDIR. Her şeyi gören bilen, ve de İLAHİ ADALETİ hem bu dünyada hemde AHİRETTE ADİL bir şekilde tarafsız dağıtacağını UNUTMASINLAR.

Bu dünyada ki adaletine şahit oluyoruz. Şu veya bu şekilde. İnsanoğlu o KUŞ beyni ile kendine çok güveniyor. Birde hocası, ortağı ŞEYTAN olunca kendini ÜSTÜN ZEKALI görüp DAHİ Zannediyooooor…! Zarar edince de, kendine bir İLLET yapışınca. Hocası ŞEYTAN ondan kaçıp yalnızlığa itiyor. Çevresinde dünyalık arkadaşları dostları da kalmıyor. Bütün bunlar yanlış hesap yapanlar için. Adamın matematiği kuvvetli çarpım tablosunu iyi biliyor. ÇARPIYOR, TOPLUYOR, ÇIKARIYOR bir şeyi hep ama hep unutuyor. BÖLMEYİ yani paylaşımı. RABBEN ya yangın veya deprem, yada ölümü halinde miras paylaşımı neticesinde serveti küçülerek eriyor veya birisi tarafından dolandırılıyor, kumar, karı, kız, gece alemi vs. vb. daha bir çok nedenlerle sonuç İFLAS. İlahi adalet yerini buluyor. ALLAH’ın işine karışılmaz.

Zenginlik fakirlik para, pul, mal, mülkle ölçülmemeli. Zenginlik ve fakirlik bir GÖNÜL İŞİ. Adam vardır zengindir. Amma cimridir, ne kendisi yer nede yedirir, yedirse dahi gözü kalır şifa bekleme ondan. Fakir o yoklukla cömertçe yedirir, fazla ikram edemediği için üzülür, mahcup olur ve şifa olur.

ÖLÇÜ zenginlik de HARAM MI ? HELAL Mİ? Zekatı sadakası verilmiş mi? Cömert olmalı.

ÖLÇÜ fakirlik de karakteri utangaç mı? Yüzsüz mü? Sigarası, içkisi, kumarı vs. VAR MI? Olmalı.

Toplumda zenginde olacak, fakir de olacak ki! SEN AĞA BEN AĞA, KİM İNEĞİ SAĞA. Kim ne yaparsa kendi kendine yapar.

Cenab-ı ALLAH C.C Hu dan 4 de 1 okuyucularımın içinde ki zenginlerine helal kazanç, zekatı ve sadakası verilmiş hem bu dünyada, hem de ahiretleri için hayırlı servetler, cömertlik ve de gerçek fakirleri yüzlerinden ferasetleri ile tanımalarını dilerim.

Cenab-ı ALLAH C.C Hu dan 4 de 1 okuyucularımın içindeki fakirlere de RIZKIN ALLAH C.C Hu katında ölçülü verildiğine ve kefil olduğuna inanmalarını, korkmamalarını, başka gayri meşru yollara tevessül etmeyip, çaba sarf edip sebeplere iyi niyetle sarılmalarını tavsiye ederim.

4 de 1 lere sevgi, saygı ve hürmetlerimle.

Cahit YETGİN

                   

 

Okunma Sayısı: 13
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı