Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yozgat’ a Bir Şehitler Müzesi Açılmalı Demiştik

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

12 Temmuz 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Yozgat’a bir Arkeoloji ve Şehitler Müzesi açılmalı diye bir kaç defa yazmış, konuyu gündeme taşımıştık. Aradan hayli zaman geçti ne Arkeoloji müzesinden ne de Şehitler müzesinden bir haber çıkmadı?

Neden Arkeoloji müzesi? Yozgat bölgesi eski yerleşim bölgelerinden, tarihe tanıklık eden mekanlarımız var: Kerkenez Dağı, Hattuşaş, Büyük Nefes, Alaca Hüyük, Mercimek Tepe yerleşim yerleri gibi…Buralarda kazı çalışmaları yapılıyor. Çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilenmesi gerekiyor. Turizm açısından da önemli; Onun için diyoruz ki: Yozgat’a bir Arkeoloji müzesi gerekli.

Aslında Mercimek Tepe’de de kazı çalışmaları başlatılmalı. Sit alanı olarak belirledik aynen duruyor. Kerkenez Dağı ve Mercimek Tepe’den çıkarılacak olan bu tarihi eserler için Arkeoloji Müzesinin şart olduğunu ifade ediyoruz. Yozgat turizmi için de çok önemli bir konu.

Ve neden Şehitler Müzesi?..Hele hele bunu tartışmaya hiç gerek yok.Yozgat Şehitler diyarı. Yiğidin harman olduğu diyarda Şehitler de çok olurmuş?.. Aynen öyle: Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Harbi ve İstiklal Savaşı yıllarında bölgemizden askere gidip geri dönemeyen binlerce şehidimiz var. Ayrıca teröre kurban verdiğimiz yiğit kahraman şehitlerimiz var: Sizce de bunların anıları yaşatılmalı değil mi?

Bölgemizden şehit olan bu kahramanların yaşayan aileleri, eşleri, çocukları ve torunları hayatta… Hepsinde de onların hatıralarından örnekler olduğunu iyi biliyorum. Bunların fotoğraflarının sergilenmesi, giysi, çamaşır, hatırası adına var olan eserlerden temin edildiğinde zengin ve duygu yüklü bir müzeye dönüşeceğini umut ediyoruz!.. Gerekir mi, evet gerekir ve çok da anlamlı bir müze olur.

Diyeceksiniz ki şehitleri müze ile mi yad edeceğiz! Evet müze ile hatırlayıp, müze ile yad edeceğiz ve emanetlerine saygı gösterip buradan onlara Fatiha’lar gönderme vesilesi çıkaracağız, yerinde gerekli ve önemli bulduğunu  bir kez daha ifade etmek isteriz.

Bir öğretmen arkadaşımız ( Menderes Hoca) bu şehit emanetlerinden temin ettiği bazı Emanetleri il il ilçe ilçe dolaştırıp şehit ailelerine ve şühedaya dikkat çekmeye çalışıyor kendisine hasseten teşekkür ediyoruz.Tek başına bir çaba sarfedip şehit emanetlerine dikkat çekmek istiyor!Selam olsun bu kardeşimize!..

Bazı köylerimizdeki ziyaretlerde bu emanetlerin yaşatıldığına şahit olduk. Özellikle terör belasına kurban verdiğimiz ailelerin yakınları kahraman Mehmetçikleri mektuplarını, hatıralarını, giysi ve madalyalarını koruyup evlerinde onlara özel bölümler açanlar  olmuş!.. Bunları görünce: Şehitler Müzesinin şart ve zorunlu olduğuna kanaat getirdim!.. Onların Aziz hatıralarını yad etme ve onlara Fatiha’lar sunma ardına Yozgat’a bir Şehitler Müzesinin yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Şehitler Müzesi neresi olabilir? Bunun kararını yöneticilerimiz verecektir. Konaklardan biri de olur, Eski Askerlik binası da olur, yeni bir mekan da yapılabilir. Ama değerlendirilmeli, gündeme alınmalı ve bir alt yapı çalışması başlatılmalı diyorum.

Arkeoloji Müzesi ile ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün bir gayret ve çalışmasının olduğunu biliyorum. Ama son durum ne halde onu bilmiyorum. Projesi yapılıp ihaleye çıkarılacaktı; ihale aşaması ne durumda, onu yetkililer biliyor!

Şehitler Müzesi için valilik ve belediye iş birliği içine Şehit Aileleri Derneği de katılarak bir inceleme ve değerlendirme yapılırsa ilk adım atılmış olur. Sanırım gerisi gelecektir. İnşallah her iki müzemizde hazırlanarak Yozgatımıza en kısa sürede kazandırılmış olur. Takipçisi olacağız..

Okunma Sayısı: 15
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

İhanete Direnişin Adıdır 15 Temmuz

Bu asil millet 15 Temmuz hadisesini unutamaz, unutturulmamalıdır! Milletin milli ve manevi değerlerini  sömürerek başlatılan...

Sürmeli Şöleni Anısına Yazılanlar

Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğince düzenlenen Sürmeli Şiir Şölenine Katılan şair yazar dostlarımız şiirleri ile...

Ahlaksız Toplumlar Yok Olmaya Mahkumdurlar

Uyuşturucu, alkol ve kumarın oluşturduğu çöküntüden sonra aileler olarak şimdi de fuhşa davetiye çıkaran toplumda...

Boşlukta Dolaşan Gençlik Nereye Gidiyor?

Allah’a  şükür ki: genç bir nüfusa sahip bir ülkeyiz! Bu durum şimdilik sevindirici, ama geleceğimiz...

Yozgat’ın Yiğit Yozgatlılara ve Yozgat Sevdalısı İnsanlara İhtiyacı Vardır

Yozgat küçülüyor ve sürekli göç veriyor. Nüfus göçünün yanı sıra meslek göçü ve beyin göçü...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı