Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yoğurt Beyin Aktivitemizi Düzenliyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

01 Temmuz 2019 00:01

1 Yorum

Gastroenterolgy isimli tıp dergisinde yayınlanan “Consumption of fermented milk product with probiotic modulates brain activity” başlıklı araştırma üç gruba ayrılan, 18 ve 55 yaşlar arasında değişen, mide-bağırsak ve ruhsal durumla ilgili bir belirtileri olmayan 36 kadın üzerinde gerçekleştirildi (1).

yoğurt kadın 1Birinci gruptakilere bir ay boyunca sabah akşam probiyotik (Bifidobacterium animalis, Streptococcus thermophiles, Lactobacillus bulgaricus ve Lactococcus lactis) ihtiva eden yoğurt yedirildi.

İkinci gruptakilere yoğurt lezzeti ve görünümünde olan ama içinde probiyotik bulunmayan bir süt ürünü verildi.

Üçüncü gruptakilere herhangi bir şey verilmedi.

Deneklerin tümüne 4 haftalık çalışmanın başlangıcında ve sonunda istirahat sırasında ve duygu tanıma testine (emotion-recognition task) cevaplarından sonra fonksiyonel MR (manyetik rezonans) tetkikleri yapıldı.

Yüzdeki duygusal değişiklikleri tanımayı ölçmeye yarayan duygu tanıma testinde, öfkeli veya korkmuş insan yüzleri olan resimler gösterildi ve aynı duyguları gösteren diğer yüzlerle eşlendirmeleri istendi.

yogurt brain activity ile ilgili görsel sonucu

Görsel bir uyarıya karşı beynin duygusal ve bilişsel bölgelerinin davranışlarını ölçmeye yarayan bu testin seçilmesinin sebebi, hayvan deneylerinde bağırsak florasındaki değişikliklerin duygusal davranışları etkilediğinin belirlenmiş olması.

Araştırmada, yoğurt verilen kadınlarda duygu ve emosyonların kontrol edildiği her iki beyin bölgesinde kontrol gruplarına göre aktivite azalması tespit edildi.

Yoğurt verilen grupta istirahat beynin istirahatteki görüntülerinde beynin idrakle ilgili alanları ile beyin sapında ağrıyı tanıyan bölge arasında bağlantılar olduğu görüldü.

Kontrol grubunda ise duygu ve emosyonlarla ilgili bölgelerden ağrı tanıyan bölgelere daha fazla bağlantı olduğu belirlendi.

Gelelim neticeye

Bu çalışma kadınlarda probiyotiklerin uyarılmış beyin cevapları ve istirahat sırasındaki iletişim ağlarına etkisi göstermekle beraber bunun mekanizmaları hakkında herhangi bir bilgi vermiyor.

Araştırmacılar “Beynin sadece emosyonlarla ilgili olan bölgelerinin değil duyguların hazırlanmasında da rolü olan alanları da dâhil birçok bölgesinin etkilenmesinin çok sürpriz olduğunu” söylüyor ve diyorlar ki:

“Bağırsaklar ve beyin arasındaki etkileşimin daha iyi anlaşılabilmesi için mikrobiyota ve beyin arasındaki sinyal yollarının da bilinmesi gerekir.

Bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek anormal ağrıları olan ve bağırsak mikrobiyotasındaki bozulmayla alâkalı stres cevapları olan hastaların tedavisinde yeni ufuklar açılabilir.”

Bu çalışma özetle yediğimiz içtiğimiz gıdaların bağırsak mikrobiyotası üzerinden sadece metabolizmayı değil beyin fonksiyonlarını da etkilediğini ortaya koyuyor.

KAYNAK

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23474283

Okunma Sayısı: 27

Yazarın Diğer Yazıları

Kenevir Yumurtalık Kanserinin İlerlemesini Durduruyor

Yeni bir araştırmada, kenevirin yumurtalık kanserinin ilerlemesini durdurduğu ve metastaz yapmasını önlediği belirlendi. Sullivan Üniversitesi tarafından...

Felçlilerin Yüzde 90’ I Sağlıklı Yaşayarak Önlenebilir

Yeni bir araştırmada felçlerin yüzde 90.5’ inin modifiye edilmesi mümkün olan risk faktörlerine, yüzde 74.2’...

Kötü Kolesterolü Düşük Olanlarda Beyin İçi Kanma Riski Yüksek

Kötü kolesterol seviyeleri düşük olanlarda beyin içi kanama (intraserebral hemoraji) riskinin yüksek olduğu bildirildi.Araştırma, ortalama...

Meme Kanseri Taramaları Ölümleri Azaltıyor

Yeni bir araştırmada mamografilerin meme tümörlerinin henüz çok küçükken ve muhtemelen de kolay tedavi edilebilirken...

Besin Destekleri Değil Sebze Meyve Yemek Kanser Riskini Aazaltıyor

Vitamin C ve karotenoidleri (beta-karoten, alfa-karoten, beta-kriptoksantin ve likopen) meyve ve sebzelerden alanlarda akciğer kanseri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Bu çalışma özetle yediğimiz içtiğimiz gıdaların bağırsak mikrobiyotası üzerinden sadece metabolizmayı değil beyin fonksiyonlarını da etkilediğini ortaya koyuyor.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı