Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yoğurt Beyin Aktivitemizi Düzenliyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

01 Temmuz 2019 00:01

1 Yorum

Gastroenterolgy isimli tıp dergisinde yayınlanan “Consumption of fermented milk product with probiotic modulates brain activity” başlıklı araştırma üç gruba ayrılan, 18 ve 55 yaşlar arasında değişen, mide-bağırsak ve ruhsal durumla ilgili bir belirtileri olmayan 36 kadın üzerinde gerçekleştirildi (1).

yoğurt kadın 1Birinci gruptakilere bir ay boyunca sabah akşam probiyotik (Bifidobacterium animalis, Streptococcus thermophiles, Lactobacillus bulgaricus ve Lactococcus lactis) ihtiva eden yoğurt yedirildi.

İkinci gruptakilere yoğurt lezzeti ve görünümünde olan ama içinde probiyotik bulunmayan bir süt ürünü verildi.

Üçüncü gruptakilere herhangi bir şey verilmedi.

Deneklerin tümüne 4 haftalık çalışmanın başlangıcında ve sonunda istirahat sırasında ve duygu tanıma testine (emotion-recognition task) cevaplarından sonra fonksiyonel MR (manyetik rezonans) tetkikleri yapıldı.

Yüzdeki duygusal değişiklikleri tanımayı ölçmeye yarayan duygu tanıma testinde, öfkeli veya korkmuş insan yüzleri olan resimler gösterildi ve aynı duyguları gösteren diğer yüzlerle eşlendirmeleri istendi.

yogurt brain activity ile ilgili görsel sonucu

Görsel bir uyarıya karşı beynin duygusal ve bilişsel bölgelerinin davranışlarını ölçmeye yarayan bu testin seçilmesinin sebebi, hayvan deneylerinde bağırsak florasındaki değişikliklerin duygusal davranışları etkilediğinin belirlenmiş olması.

Araştırmada, yoğurt verilen kadınlarda duygu ve emosyonların kontrol edildiği her iki beyin bölgesinde kontrol gruplarına göre aktivite azalması tespit edildi.

Yoğurt verilen grupta istirahat beynin istirahatteki görüntülerinde beynin idrakle ilgili alanları ile beyin sapında ağrıyı tanıyan bölge arasında bağlantılar olduğu görüldü.

Kontrol grubunda ise duygu ve emosyonlarla ilgili bölgelerden ağrı tanıyan bölgelere daha fazla bağlantı olduğu belirlendi.

Gelelim neticeye

Bu çalışma kadınlarda probiyotiklerin uyarılmış beyin cevapları ve istirahat sırasındaki iletişim ağlarına etkisi göstermekle beraber bunun mekanizmaları hakkında herhangi bir bilgi vermiyor.

Araştırmacılar “Beynin sadece emosyonlarla ilgili olan bölgelerinin değil duyguların hazırlanmasında da rolü olan alanları da dâhil birçok bölgesinin etkilenmesinin çok sürpriz olduğunu” söylüyor ve diyorlar ki:

“Bağırsaklar ve beyin arasındaki etkileşimin daha iyi anlaşılabilmesi için mikrobiyota ve beyin arasındaki sinyal yollarının da bilinmesi gerekir.

Bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek anormal ağrıları olan ve bağırsak mikrobiyotasındaki bozulmayla alâkalı stres cevapları olan hastaların tedavisinde yeni ufuklar açılabilir.”

Bu çalışma özetle yediğimiz içtiğimiz gıdaların bağırsak mikrobiyotası üzerinden sadece metabolizmayı değil beyin fonksiyonlarını da etkilediğini ortaya koyuyor.

KAYNAK

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23474283

Okunma Sayısı: 45

Yazarın Diğer Yazıları

Beta Mikrobu ve Boğaz İtihabı

Halk arasında kısaca “beta” olarak bilinen “A grubu beta hemolitik streptokok” bakterilerinin sebep olduğu boğaz...

Bitkisel Ürünler İlaç Gibi Pazarlanıyor

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Gelecek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol‘ un “Bitkisel denilen bazı maddelerin...

Ünlü Sporcular Çocuk Sağlığını Tehdit Ediyorlar

Serena Williams, LeBron James, Peyton Manning gibi Amerika’ nın en gözde sporcularının, besin değeri düşük...

Bitkisel İlaçlarla Bitkisel Hayata Girebilirsiniz

Yağ yakıcı etkisi için kullanılan OxyElite Pro isimli bitkisel ilaç karaciğer yetersizliğine yol açtığı gerekçesiyle...

Kalın Bağırsak Taramaları Riski Düşük Olanlar İçin Gerekli Değil

50-79 arasında olan herkese tavsiye edilen kalın bağırsak kanseri taramalarının riski düşük olanlara faydasının çok...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Bu çalışma özetle yediğimiz içtiğimiz gıdaların bağırsak mikrobiyotası üzerinden sadece metabolizmayı değil beyin fonksiyonlarını da etkilediğini ortaya koyuyor.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı