Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yabancı Dil Bilmek Beyni Gençleştiriyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

05 Kasım 2019 00:01

1 Yorum

BİR DİL BİR İNSAN, İKİ DİL İKİ İNSAN

Atalarımız, Temel’in başına gelenleri bilselerdi  ‘Bir dil bir insan, iki dil iki insan’ demezlerdi elbette. Ancak, bilim adamları Temel ile aynı görüşte değil  !

Geçtiğimiz günlerde Toronto’da York Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmada, iki dil bilenlerin beyinlerinin daha genç kaldığı saptandı. Araştırma, yaşları 30 ile 88 arasında olan, orta tabakaya mensup ve hepsi de üniversite mezunu 104 kişi üzerinde yapıldı. Araştırmaya katılanların yarısı sadece İngilizce bilirken, diğer yarısı ise çok iyi derecede İngilizce ve Tamilce (Hindistan’da konuşulan dil) biliyorlardı.

Araştırmada, iki dil bilenlerin tüm testlerde bir dil bilenlere göre daha başarılı oldukları ve bunlarda yaşlanmayla ortaya çıkan beyin fonksiyonu kayıplarının daha az olduğu saptandı.

Uzmanlar, çocukluk çağlarından itibaren iki dil bilmenin ve bunu sürekli olarak konuşmanın ideal bir beyin jimnastiği olduğunu vurguluyorlar. İki dil konuşanların beyninde kan akımında artış ve bazı fiziksel değişiklikler meydana geldiği ve beyne daha fazla oksijen taşındığını belirtiyorlar.

Beyni genç tutmanın diğer yolları

Daha önceden de, beyni aktif tutmanın yaşlılığın neden olduğu bunamayı önlediği belirlenmişti. Araştırmalara göre, müzik aleti çalanlar, dans edenler ya da düzenli olarak okuyanlar, bilmece çözenler, kağıt oyunu oynayanların da yaşlılık bunamasına yakalanmadıkları biliniyordu.

Hangi yabancı dil?

Bu araştırma, hangi yabancı dilleri konuşmanın beyni genç tuttuğu konusunda yapılmadığı için, size her hangi bir dili öneremiyoruz. Bu araştırma, ikinci dil olarak Tamilce konuşanlarda yapılmışsa da, beyni aktif tutan ikinci dilin mutlaka Tamil dili olması gerekmiyor !

Grameri ve kuralları olan her dil, işe yarayabilir, ama bazılarının yabancı dil saydığı ‘tarzanca’, ‘kuş dili’ ve ‘vücut dili’ bilmenin benzer etkileri olduğunu söylemek zor.

SONUÇ

Beyninizin yaşlanmasını geciktirmenin çeşitli yollarından biri de,  ikinci bir dil öğrenmek ve bunu sürekli olarak konuşmak. Bunun için çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren ikinci bir dil öğrenmeye ve bunu konuşmaya teşvik etmelisiniz.

Not: Bu yazı ilk defa 2.10. 2004′ de yayınlanmıştır.

Okunma Sayısı: 75

Yazarın Diğer Yazıları

Aç Kal Uzun Yaşa

Son senelerde yapılan birçok araştırma, günde iki defa beslenmenin insanları birçok hastalıktan koruduğunu ortaya koyuyor…...

Diyabet İlacı Metformin Alzheimer ve Parkinson Riskini Artırıyor

Uzun süre diyabet ilacı metformin kullananlarda Alzheimer ve Parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarının daha fazla...

Yaşlanmaya Karşı En Etkili Besin Bulundu

Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ergothioneine ve glutathione bulunan mantarların yaşlanmaya karşı en faydalı besinler...

Dondurma Reklâmlarındaki Gerçek Sıkıntı

RTÜK, dondurma reklâmlarında genel ahlâk sınırlarını aşan sorunlar sebebiyle “sıkıntı” bulmuş. Haberden sıkıntının ne olduğu...

Ev Yemekleri Diyabeti Önlüyor

Amerikan Kalp Derneği’ nin toplantısında sunulan bir bildiriye göre evde hazırlanan yemekleri yiyenlerde tip 2...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    bir de bir dil bir insan, iki dil iki insan

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı