Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ya Bendensin ya da Haydut


12 Haziran 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

“Amerika bize ya bendensin ya da haydutsun” siyasetini tehditlerle yansıtırken, Batı da “Türkiye tercihini yapsın” baskısı yapıyor. Bir yolun sonuna geldiğimiz artık çok bellidir. Lakin Türkiye’yi yönetenler bu gerçeği kabullenmek istemiyorlar.

Çin ve Rusya tarafından daha üstün teknolojilerde uçaklar üretiyor olmasına karşın, F-35 Savaş Uçağını Türkiye’ye satmama kararı aldılar. Kaldı ki basından öğreniyoruz ki F-35 uçağının tüm bilgileri Çin ve Rusya tarafından bilinmektedir. Çinli ve Rus Hackerler çoktan F-35 uçağının tüm bilgilerini ele geçirmişler.

ABD bize F-35 satarsa, öte yandan da S400 alırsa F-35’lerin bilgisinin Rusya ve Çin’e geçeceğinden söz ederek sözüm ona Türkiye’yi korkutacak.

Bence, S-400 meselesi Amerika için bize karşı şantaj yapma işi için araç olarak kullanılıyor. Kendisine olan teslimiyetimizin sürmesini istiyor. Teslimiyetten vaz geçersen seniMüşteri Devlet statüsünden çıkarıp, Haydut Devlet statüsüne sokarım demek istiyor.

Doğu Akdeniz’deki petrole el koymak, Kürdistan kurarak, İsrail’in güvenliğini bölgede bir üst seviyeye çıkarmak isteyen ABD için Türkiye artık ABD müttefiki olamaz.

İktidarın bu durumu görmüyor olması imkânsız. Lakin Hem ABD müttefikliğini sürdürüp hem de Rusya ve Avrasya ile iyi işler yaparız sanan bir iktidar ile karşı karşıyayız. ABD sen benim müttefikim değilsin hiçbir zaman da olmadın. Sen sadece benim Müşteri Devletim oldun diyor. Öylede kalmak için Rusya ve Çin ile ilişkilerini kes diyor.

Trump çok uluslu şirketler ile ilgili bir karar almış. Amerikan tekelleri bundan böyle ulus devletler içinde ulus devlet vergi düzenine uyarak ulus devletler pazarında iş yapabilirler diyor. Yani şimdiye dek çok uluslu şirketler ulus devlet vergi düzenine ister uyar ister uymaz şeklinde iş görüyorlarmış. Amazon ve Uber şirketleri gibi hem Türkiye pazarlarını kullanacaklar ama vergi vermeden iş yapacaklar…

Amerika’dan her Allah’ın günü yeni bir tehdidin gelmesi hep şu Müşteri Devlet meselesinden olsa gerek…

bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 36

Yazarın Diğer Yazıları

Gerçek Ötesi Veya Gerçek Sonrası ya da Post-Truth

Toplumsal değişim ve dönüşüm süreçlerinde, süreci tanımlayan kavramlar düşünürler tarafından ortaya atılır. O kavram, süreci...

ABD İle Ortak İş Yapmak!

Son söyleyeceğimi önceden söyleyerek işin içinden çıkmak isterdim. Lakin bu iş o kadar kolay bir...

Üretken Olmayan Tüketim

Neresinden bakarsanız bakın, üretim sihirli bir sözcüktür. Tüketmek ise üretim kadar sıcak bir sözcük değildir. Üretmek, insanlık...

Sürekli Baskı Karşısında Sürekli Savunmada kalmak

Televizyonlarda Amerikan Türk ilişkileri diye programlar yapılıyor. Herkes kendi ideolojisi çerçevesinde ABD/Türk ilişkilerini yorumlamaya çalışıyor. Eskiden iktidar...

İran Amerika Gerginliği ve CIA Mesaisi

Amerika İran ile savaşmak yerine, İran halkını İran devleti ile savaştırmayı planlıyor. Becerebilirse bu planı...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı