Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Vatanseverliğe Yakışan Budur!

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

11 Haziran 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Milli ve manevi değerlerin saldırı altına alındığı bir dönemden geçiyoruz. Gençlerimiz bunun farkında değiller! Kardeşliğe, huzura ve barışa dünden daha çok bugün  ihtiyacımız vardır. Türkiye düşmanı hain güçler üstü kapalı gibi amma, apaçık toplu bir saldırı halindeler. Bunu anlamak ve  uyanmak için inşallah geç kalmayız!..

İnsanlar arasında fikir, düşünce, siyasi yorum farklılıkları olabilir. Ancak bu düşünce farklılığı o kişiyi diğer kişiler kardeşler üzerine üstün çıkarmaz ve üstün kılmaz!.. Bunu farklı düşüncelerle “Bizden başkası batıl yoldadır sapkınlık içindedir, bizden gayrisine güvenme.”(biz, ben, partim, pırtım, şeyhim, bizim soy, bizim tarikat gibi) İfade etmeye kalkışırsak yanılgı içinde oluruz!..  Bunun adı bölücülük olur, fitne olur, fesat ve ayrımcılık olur.

Birlik, beraberlik, kardeşlik ve sevgi- muhabbet İslam’ın özüdür. Bize de Cennet Anadolu da kardeşçe yaşamak yaraşır!.. Bu sevgiden uzak kalanları İslam’a ve kurtuluşa davet etmek kadar doğal bir düşünce olamaz!.. Siyaset ve siyasi iktidar gelip geçicidir; bu kavga bizi birbirimize düşman ettiremez, ettirmemelidir!

Kardeşler (vatandaşlarımız) arasında ayrım, nefret, kin, çekişme olmaz. Çünkü İslam;  kardeşliği, birlik ve beraberliği emrediyor. Müslümanlar arasında fırkalar, bölünmeler, ayırımlar ve parçalanmalar meydana getirilerek bizlerin kardeşlik duygusu kırılmaya çalışılıyor. Kardeşliğe yakışmayan davranışlar sergileniyor.

“Ey insanlar! Hakikat biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Siz birbirinizle daha iyi tanışasınız diye büyük büyük cemiyetlere ve küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah indinde en şerefliniz takvaca, ahlakça en ileri olanınızdır. Hakikaten Allah her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olandır.” (Hucurat Suresi-13)

Peygamber Efendimiz buyuruyor: “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, ona yardım etmekten çekinmez, onu hakir görmez, ona hıyanet etmez!.. (Eliyle kalbini işaret ederek üç defa) işte takva buradadır! Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor görmesi kafidir!. Bir Müslümanın diğer Müslüman üzerine kanı, ırzı ve malı haramdır!..”

Allah’ın emri, Peygamberimizin Sünneti hilafına ayrılan, bölünen, birbirini sevmeyen, birbirinden nefret eden, birbirini çekiştiren gruplar oluşturmak olsa olsa düşmanın oyunudur. Adına kardeş kavgası denen gerçekte kardeşlikle ilgisi olmayan bir kör dövüşü onaylamak mümkün değildir.

Yüce Yaratanın: “Kardeşlerin arsasını ıslah ediniz, aralarını bulup barıştırınız!..” emrine uyarak, bölücü değil, birleştirici, ayırıcı değil, bütünleştirici, nifak tohumları ekici değil, sevgi ve kardeşlik tohumlarını eken insanlar olmak zorundayız.!

Türkiye ciddi bir abluka altında: Tabiri caizse birileri bizi bir avuç suda boğmak istiyor. Uyanmaz ve kardeş olamaz isek bizi ciddi bir tehlike bekliyor!.. Çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakabileceğimiz kutsal bir vatan var; bu vatan: Vatan hainlerin tehdidi altında?..

Dikkat buyurun: Türkiye İMF, Batı, ABD ve Terör örgütlerinin tehdidi altında. Ülkemiz her yönden kıskaç altına alınmaya ve diz çöktürülmeye çalışılıyor. Bunu da başımızdaki siyasi iktidarın gitmesine bağlamış durumdalar?.. Tıpkı İttihat Terakki, Jön Türkler, Abdülhamit Han döneminde yapılan baskılar gibi… (Çanakkale- Birinci Dünya Savaşı- İstiklal Harbi benzeri) hain bir plan devrededir. Kardeş olup ülkemize sahip çıkmaz isek; bunun vebalini hiç birimiz kaldıramayız!.. Tüm vatanseverler olarak siyasi iktidarlara değil, devlete sahip çıkma zorunda olduğumuzu haykırmak istiyoruz!..

Okunma Sayısı: 36
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Ülkenin Ciğerlerini Yakıyorlar!

Türkiye’de son on yılda 24 binin üzerinde orman yangını çıkmıştı. Bu yangınlarda yılda ortalama 9...

Ülke Ekonomisi ve Gençlerimizin Durumu

Ülkemizde ciddi boyutlarda genç bir nüfus var. Bu çocuklarımız işsiz, zamanlarını ve hayatlarını boş yere...

Suçsuza Suç Atmak Apaçık Bir Günahtır

Sosyal medya tabir ettiğimiz yalan makinesinde bugünlerde ciddi bir hastalık türedi. Olayın ve sözün gerçeğini...

Şair Necati Coşkun’u Kaybettik

18.01.1951 tarihinde Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinin Büyük Teflek köyünde dünyaya geldi. Yozgat Yerköy’de ikamet eden devlet...

Bayramınız Bayram Olsun!

Bayramlar sevinçlerin-mutlulukların paylaşıldığı günlerdir. Özlemlerin bittiği, hasretin sevince dönüştüğü mutlu günlerin adıdır bayram. Hüzne, acıya...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı