Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Toplum Huzuru ve Güven…


09 Şubat 2019 00:00

1 Yorum

“Toprağın altındaki kökler, ödül beklemezler dallara meyve taşıdıkları için…’’

Birbirine güvenen, sağlam ilişkiler ile güçlenmiş toplumlar, ülkelerin gelişmesinde büyük rol oynarlar. Sanat, ticaret ve ekonomide yükselmek için, toplum yapısının maddi ve manevi krizlerden uzak durması gerekir. Bu noktada toplumun gövdesini oluşturan, ahlaki yapıyı korumak ilk hedef olmalıdır.  Duyguların mimarı güven ve huzur, toplum birliğini oluşturduğu gibi düzeni de sağlar.

Müslüman, güvenilir kişidir.  Duruş, davranış ve olgunluğumuz güven duygusu ile taçlanmalı. Beşer oluşumuzdan kaynaklanan duraksamalarımıza da güvene olan özenli irtibatımız ile karşılık vermeliyiz. Dünya adlı kuyu, zaaf olgusu ile bizi içine çekmeyi başarmamalı… Müslümanın yaşam kalitesi, değer yargılarına duyduğu hassasiyet olmalı.

“Toprağın altındaki kökler, ödül beklemezler dallara meyve taşıdıkları için’’  diyor, Rabindranath Tagore.  Bir Müslüman, özündeki iyilik ile boyar insanlığın kanatlarını.  Övgü için değil, karşılık beklemek için hiç değil. İnsan olduğu için huzurun, sevginin, teslimiyetin ve merhametin yanında yer alır. İnsanlığın temelinde, güven duygusu vardır.

Güvene duyduğumuz ihtiyaç her gün çığ gibi büyümekte. Sevgisizlik, beton yığınlarının içinde birbirimizden kopuşumuz ve kaçışımız. İlgisizlikten kaynaklanan kavgalarımız, karmaşamız ve anlayışsızlığımız eksikliğimizi çoğaltıyor. Sığ bir güven anlayışını, sıkıştırıyoruz ruhumuza. Sonrası acele ile tükenmek-  Hız ile kirlenmek, yoksullaşmak ve hissizleşmek. 

Önce kendi içimizde güven duygusunu sağlam ve köklü bir yere oturtmalıyız. Sınırlarını iyi bilen insan, kendine güvenir. A sosyallik, güvensiz kimliklerin oluşması demektir. Güvenen insan iç dünyasında kendi ile barışıktır, aldatma duygusundan uzaktır.

Huzurun, mutluluğun, barışın, sevginin ana kaynağı, güvendir. Güven duygusunun verilmediği ailelerin çocukları, saldırgan ve problemlidir. Ya da dinmeyen bir iç çatışma halindedirler.

Tüketimi bilinçsiz bir şekilde hızlandıran reklamlar, dev markaların rekabeti,  dijital dilin abartılı ve savurgan oluşu, halkın güvenirliliğini hızlı bir şekilde emiyor. Dünyanın bu hızlı dönüş serüveni, iç dünyanın huzursuzluğu ile kapanıyor. Popüler kültür, gelenekteki hassasiyeti çiğneyerek özenti algısını yaygınlaştırıyor.

Güvenin zedelenişinin farkında olan çağın insanı,  proje ve reklamlarında ‘daha güvenilir’ demek zorunda kalıyor. Bunun yerine yıkıntıya uğramış güvenin köklerine gidilip, ruh temizliğine riayet edilse, sağlıklı huzurlu yaşam formülü elde edilmiş olur. Hızlı yaşam, huzurun düşmanıdır.  İnsan bünyesi, içi boşaltılan değer yargılarını kaldıramaz.

Dünya hırsı,  bütün güzel duyguları yok ederek ‘dünya gücü’ denilen zehri oluşturur ve bu noktada başlar kötülüğün savaşı. Ruhuna iyilik fısıldanmış insan, kötülüğün kalesinde kendini aramakla geçirir ömrünü ve ölüm bedene imza attığında, ruh yanlışları ile yüzleşir.

Güven, samimiyete, huzura,  sevgiye ev sahipliği yapan bir duygudur. Güçlü bir insan modeli, güven ile çizilir. Güvendiği kişiden zarar gören kişi kendi yarasını sarmaya çalışırken, kedine yara olur. Kaderci anlayışı ile bu yıkıntıyı tamir etmeye çalışırken de yıpranır.

Bugünün penceresine, MalcolmX’in sözünü bırakıyorum: “Avcılar vardır; ama aynı zamanda, acı avlayan avcılar da vardır.”

Okunma Sayısı: 34

Yazarın Diğer Yazıları

Gençler Kültüründen Kopmuyor, Koparılıyor…

Sevgisizlik yanlış adımlar attırır. Doğruya rengini veren sevgidir. Günümüz insanın en büyük sorunu, sevgi dilini...

“Nokta Kadar Menfaat İçin, Virgül Kadar Eğilme…”

Bu yüzyılın hastalığı, rızk endişesi ve makam. İmaj derdi için kardeşliği ezen modern sistemin içeriği,...

Televizyon Dizilerinin Aileye Etkisi…

Toplumu etkileyen, şekil veren medya, ticari zihinlerden beslenir. Sınır tanımayan bir güç ile işlenir maddi...

Paris’te Bayram ve Özlem…

Ezan sesinin olmadığı bir ülkede bayram, boğazda bir düğümdür. Çocukluk kokusundan koparılmış yüreklerin ülkeye, anneye,...

Anne, Kadın ve Şiddet…

Her kadın annedir. Evin kalesi olan annelerin, çocukları ve ailesi için fedakârlığı hiç bitmez. Hayatlarındaki...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Kaleme alınmış çok güzel bir yazı. Dikkatimi çekti, ne acıdır ki bu düzeltilmesi gereken sorunların tamamı İslam ülkelerinde yaşanıyor! Oysa İslamiyet tüm bu sorunların yaşanmasına asla müsaade etmez. Hatta Tevrat’ta, Zebur’da, İncil’de de bugünkü yaşam şekline hep müdahale edilmesi, düzgün yaşama davet edilmesi emredilmiştir. Maalesef İslam ülkeleri bir aldatma ve oyunlara gelme zaafı içinde çırpınıp duruyor.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı