Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Tıbbın Babası Hipokrat Değil Hammurabi Olabilir

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

25 Aralık 2018 00:01

Yorum Yapılmamış

Kanal B’ de Levent Yıldız’ ın Cengiz Özakıncı ile sohbetinden Onur Demiroğlu isimli bir okuyucum vasıtasıyla haberdar oldum.Cengiz Özakıncı, Prof. Dr. Mebrure Tosun ve Doç. Dr. Kadriye Yalvaç’ ıkasa fişiSümer, Babil, Asur Kanunları ve Ammi-Şaduqa Fermanı isimli kitaplarından Hammurabi Kanunlarından örnekler veriyor.

Hammurabi kanunları’ nın MÖ 1760 yılı civarında Mezopotamya’da ortaya çıkan, tarihin en eski ve en iyi korunmuş yazılı kanunlarından biri olduğunu hatırlatalım.

Biz doktorları yakından ilgilendiren iki kanun örneği şöyle:

hammurabi kanunları ile ilgili görsel sonucuEğer bir hekim ağır yaralı bir adamı bronz neşterle ameliyat edip adamın hayatını kurtarırsa (yaşatırsa) veya adamın alnını veya şakağını bronz neşterle açıp adamı yaşatırsa on şekel gümüş alacaktır.

Eğer hekim ağır yaralı adamın bronz neşterle üzerinde çalışıp adamın ölümüne sebep olursa veya adamın göz bölgesini bronz neşterle açıp adamın gözünü kör ederse, hekimin bileklerini keseceklerdir.

Gelelim neticeye

Tıbbın babasının bugüne kadar Hipokrat olduğu kabul edilirdi. Oysa bu videoda verilen bilgilere göre tıbbın ilk kanunlarını Hipokrat’ tan yüzlerce sene evvel yaşayan Hammurabi’ nin yazdığı anlaşılıyor.

Kahvemize, yoğurdumuza, baklavamıza adını veren Yunanlar, tıbbın babasına da mı sahip çıkıyorlar; buna tabii ki biz doktorlar değil tarihçiler karar verecektir.

İnsan ister istemez “İyi ki Sümerler zamanında doktor değilmişiz, bugünkü kanunların gözünü seveyim” demeden edemiyor ve derin nefes alıp rahatlıyor.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=p_jE46Gt270&feature=youtu.be

Bahsettiğim bölüm videonun 1:12:20 dakikasından sonradır.

Okunma Sayısı: 7

Yazarın Diğer Yazıları

Ünlü Kanser Uzmanı Rutin Aşıdan Sonra Aniden Öldü

İngiltere’ nin önde gelen kanser uzmanlarından Martin Gore, sarıhumma aşısı yaptırdıktan kısa süre sonra hayatını...

Çare Yerli ve Milli Beslenme Modelidir

Medyada Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ ın beslenme konusunda uzmanlardan gelen farklı açıklamaları “Vatandaşın aklını karıştıran...

Çocukları Zehirleyen Gıda Katkılarına Karşı Acil Tedbirler Şarttır

Kısa adı AAP olan Amerikan Pediatri Akademisi, gıdalarda kullanılan bazı boya, koruyucu ve paketlerinin çocuk sağlığına...

Kimi Rakı Şişesinde Balık, Kimi Balık Reklâmında Başrolde Olmak İster

Yeniçağ gazetesinde Burhan Ayeri’ nin köşesinde “Ton balığı yiyin” başlıklı bölüm:Koca profesör ekrana çıkmış “ton balığı yiyin” diyor. Osman...

Eskişehir Belediyesinin Alkışlanacak Süt Projesi

Benim senelerdir anlattığım ama kimseye benimsetemediğim projemi hayata geçiren Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’ i...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı