Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Tıbbın Babası Hipokrat Değil Hammurabi Olabilir

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

25 Aralık 2018 00:01

Yorum Yapılmamış

Kanal B’ de Levent Yıldız’ ın Cengiz Özakıncı ile sohbetinden Onur Demiroğlu isimli bir okuyucum vasıtasıyla haberdar oldum.Cengiz Özakıncı, Prof. Dr. Mebrure Tosun ve Doç. Dr. Kadriye Yalvaç’ ıkasa fişiSümer, Babil, Asur Kanunları ve Ammi-Şaduqa Fermanı isimli kitaplarından Hammurabi Kanunlarından örnekler veriyor.

Hammurabi kanunları’ nın MÖ 1760 yılı civarında Mezopotamya’da ortaya çıkan, tarihin en eski ve en iyi korunmuş yazılı kanunlarından biri olduğunu hatırlatalım.

Biz doktorları yakından ilgilendiren iki kanun örneği şöyle:

hammurabi kanunları ile ilgili görsel sonucuEğer bir hekim ağır yaralı bir adamı bronz neşterle ameliyat edip adamın hayatını kurtarırsa (yaşatırsa) veya adamın alnını veya şakağını bronz neşterle açıp adamı yaşatırsa on şekel gümüş alacaktır.

Eğer hekim ağır yaralı adamın bronz neşterle üzerinde çalışıp adamın ölümüne sebep olursa veya adamın göz bölgesini bronz neşterle açıp adamın gözünü kör ederse, hekimin bileklerini keseceklerdir.

Gelelim neticeye

Tıbbın babasının bugüne kadar Hipokrat olduğu kabul edilirdi. Oysa bu videoda verilen bilgilere göre tıbbın ilk kanunlarını Hipokrat’ tan yüzlerce sene evvel yaşayan Hammurabi’ nin yazdığı anlaşılıyor.

Kahvemize, yoğurdumuza, baklavamıza adını veren Yunanlar, tıbbın babasına da mı sahip çıkıyorlar; buna tabii ki biz doktorlar değil tarihçiler karar verecektir.

İnsan ister istemez “İyi ki Sümerler zamanında doktor değilmişiz, bugünkü kanunların gözünü seveyim” demeden edemiyor ve derin nefes alıp rahatlıyor.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=p_jE46Gt270&feature=youtu.be

Bahsettiğim bölüm videonun 1:12:20 dakikasından sonradır.

Okunma Sayısı: 32

Yazarın Diğer Yazıları

Kısır Erkeklerde Kanser Riski de Yüksek

Yeni bir araştırmada azospermisi olan yani menilerinde sperm bulunmayan erkeklerde kanser riskinin de yüksek olduğu...

25 Senelik Öksürük İlaçsız Nasıl Düzeldi

71 yaşındaki adam 25 seneden beri öksürüyordu ve 3 senedir de öksürükleri daha da artmış...

Dünyanın En Kötü Sağlık Sistemi

Sağlık konusunda uzmanlaşmış, kâr amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Commonwealth Fund (CF) tarafından gerçekleştirilen bir...

Obezite ve Diyabet Salgınına Bilim Dışı Çözüm

Bugün tüm dünyada 400 milyon diyabet hastası var ve 2040’ta hastalığı önlemek için alınan tüm tedbirlere...

Vitamin Kandırması Mahkeme Kararıyla Yasaklandı

Stuttgart Bölge Mahkemesi, ağrı kesicilere “C vitaminin bağışıklığı güçlendirdiği” ifadesinin eklenmesini yasakladı (1). Gerekçe, C...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı