Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Suriye İle Savaşa mı Hazırlanıyoruz?


14 Eylül 2018 00:03

Yorum Yapılmamış

Suriye’de olayların başladığında, Amerika ile birlikte Suriye’de rejim değiştirmeye giriştiğimiz günlerde, daha kestirme ifade edeyim, Suriye’de Emevi Camiinde namaz kılacağımız günleri hatırladınız mı?
Türkiye’nin büyük şehirlerinde, Hasta hanelerde, otellerde ağırladığımız, dünyanın dört bir tarafından gelip, ülkemiz üzerinden, Suriye’ye giden savaşçıları da hatırlamış olmanız gerekir.
Amerika ile birlikte Eğit-Donat iş birliği ile hazırlayıp terör ihraç ettiğimiz günleri de hatırlamalısınız.
Elbette hatırladınız. Bu günlerde, İdlib olaylarını da elbet izliyorsunuzdur.
Erdoğan medyası aralıksız, Suriye’ye karşı savaş tellallığı yapıyorlar. Katil Esad naraları Amerika’dan duyuluyor. Avrupa’dan duyuluyor.
Birdenbire Reyhanlı katili Yusuf Nazik MİT tarafından Lazkiye’de, paketleniyor ve daha sorguya gitmeden bülbül gibi itiraflarda bulunuyor.
Reyhanlı’yı bombalamamızı bizden Esad’ın muhaberatı istedi diyor.”
İnandıysam Arap olayım!
Yusuf Nazik Suriye-Türkiye savaşının ara malzemesi olarak devreye giriyor. Türk halkının Suriye’ye karşı hazırlanmasında propaganda malzemesi oluyor.
Katil Esed naraları Amerika’dan duyuluyor. Amerika bu sese kulak veriyor. Fırat’ın Doğusunda Kürdistan kurmaktan vaz geçiyor!  Hazır Türk ordusu İdlib’de yığınak yapmışken, Kürt Koridorunu Amerika ve Türkiye birlikte inşa eder, diye düşünüyor.
İyi güzel de… Diyelim ki, Suriye ile İdlib’deki teröristler için ülkemizi riske ettik ve savaşa girdik. Ya da biz İdlb’deki teröristleri savunacağız derken, Suriye ile savaşa tutuştuk!
Gerisini düşünebiliyor musunuz?
Gelin bir projeksiyon yapalım.
Suriye ile savaşa girdik diyelim. Desteklemez ya… Hadi Amerika’da bizi destekledi diyelim. Bu işin sonu nereye gider? Rusya ile karşı karşıya geliriz.
Rusya’dan S-400 almaktan vaz geçeriz. Nükleer Santral yarı yolda kalır. Rus turistler Türkiye’ye gelmez. Rusya korkusuyla Amerika’nın kucağına eskisinden daha beter otururuz.
Bu arada ekonomik bunalıma bir de enerji bunalımı eklenir. Buyur cenaze namazına…
Bu arada Avrupa uslu durmaz. İnsan hakları diye, güney doğuda, Kürdistan kurulması için gerekli ne varsa, onu bizden ister.
Biz bakarız ki bu iş böyle olmuyor. Tekrar Rusya İran tarafına dönmeye çalışırız. Lakin oralarda kimsenin olmadığını görürüz. Ekonomik sıkıntı, güvenlik sıkıntısı ağır bastı mı, içimizden, bu iş böyle gitmiyor, bu siyasetlerle  yönetilemeyiz diye birileri ortaya çıkar.
Gerisini ben düşünemiyorum, siz düşünün.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
ulusal.com.tr

Okunma Sayısı: 15

Yazarın Diğer Yazıları

II. Dünya Savaşından Önce de Milliyetçi Akımlar Vardı

Sanayi devrimlerinin ürettiği ürünlerin pazarlanması, yani yeni sömürge arayışları Birinci Dünya Savaşının ana nedeniydi. Bir...

Amerika Türkiye’ye Elma Şekeri Vererek Çocuk mu Kandırıyor?

ABD Türkiye’yi SDG ile masaya oturtmak için çocuksu oyunlara bile başvurabiliyor. Pragmatizm tavan yapınca, akıl...

Geçici Altı Aylık Petrol Ambargosu Muafiyetinin iktidarda yarattığı sevinç!

Amerika’nın İran’a uygulayacağı petrol ambargosu bugün itibariyle başladı. Sekiz ülke bu yaptırımdan, altı ay sereyle,...

Daha Fazla Meşrulaşmadan Bir Şeyler Yapmalıyız

Aslında Amerika’nın otuz yıldır, bölgemizde, bağımsız bir Kürdistan kurma planı ile çalıştığını biliyoruz. Otuz yıldır...

Amerika ve İki Mecburiyeti; Savaş ve Oligarşi

Birazcık ekonomi ile ilgilenenler bilirler ki, kapitalizm sürekli krizler içindedir. Ekonomi bilimi ile uğraşanlar ve...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı