Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Suriye İle Savaşa mı Hazırlanıyoruz?


14 Eylül 2018 00:03

Yorum Yapılmamış

Suriye’de olayların başladığında, Amerika ile birlikte Suriye’de rejim değiştirmeye giriştiğimiz günlerde, daha kestirme ifade edeyim, Suriye’de Emevi Camiinde namaz kılacağımız günleri hatırladınız mı?
Türkiye’nin büyük şehirlerinde, Hasta hanelerde, otellerde ağırladığımız, dünyanın dört bir tarafından gelip, ülkemiz üzerinden, Suriye’ye giden savaşçıları da hatırlamış olmanız gerekir.
Amerika ile birlikte Eğit-Donat iş birliği ile hazırlayıp terör ihraç ettiğimiz günleri de hatırlamalısınız.
Elbette hatırladınız. Bu günlerde, İdlib olaylarını da elbet izliyorsunuzdur.
Erdoğan medyası aralıksız, Suriye’ye karşı savaş tellallığı yapıyorlar. Katil Esad naraları Amerika’dan duyuluyor. Avrupa’dan duyuluyor.
Birdenbire Reyhanlı katili Yusuf Nazik MİT tarafından Lazkiye’de, paketleniyor ve daha sorguya gitmeden bülbül gibi itiraflarda bulunuyor.
Reyhanlı’yı bombalamamızı bizden Esad’ın muhaberatı istedi diyor.”
İnandıysam Arap olayım!
Yusuf Nazik Suriye-Türkiye savaşının ara malzemesi olarak devreye giriyor. Türk halkının Suriye’ye karşı hazırlanmasında propaganda malzemesi oluyor.
Katil Esed naraları Amerika’dan duyuluyor. Amerika bu sese kulak veriyor. Fırat’ın Doğusunda Kürdistan kurmaktan vaz geçiyor!  Hazır Türk ordusu İdlib’de yığınak yapmışken, Kürt Koridorunu Amerika ve Türkiye birlikte inşa eder, diye düşünüyor.
İyi güzel de… Diyelim ki, Suriye ile İdlib’deki teröristler için ülkemizi riske ettik ve savaşa girdik. Ya da biz İdlb’deki teröristleri savunacağız derken, Suriye ile savaşa tutuştuk!
Gerisini düşünebiliyor musunuz?
Gelin bir projeksiyon yapalım.
Suriye ile savaşa girdik diyelim. Desteklemez ya… Hadi Amerika’da bizi destekledi diyelim. Bu işin sonu nereye gider? Rusya ile karşı karşıya geliriz.
Rusya’dan S-400 almaktan vaz geçeriz. Nükleer Santral yarı yolda kalır. Rus turistler Türkiye’ye gelmez. Rusya korkusuyla Amerika’nın kucağına eskisinden daha beter otururuz.
Bu arada ekonomik bunalıma bir de enerji bunalımı eklenir. Buyur cenaze namazına…
Bu arada Avrupa uslu durmaz. İnsan hakları diye, güney doğuda, Kürdistan kurulması için gerekli ne varsa, onu bizden ister.
Biz bakarız ki bu iş böyle olmuyor. Tekrar Rusya İran tarafına dönmeye çalışırız. Lakin oralarda kimsenin olmadığını görürüz. Ekonomik sıkıntı, güvenlik sıkıntısı ağır bastı mı, içimizden, bu iş böyle gitmiyor, bu siyasetlerle  yönetilemeyiz diye birileri ortaya çıkar.
Gerisini ben düşünemiyorum, siz düşünün.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
ulusal.com.tr

Okunma Sayısı: 8

Yazarın Diğer Yazıları

İdlib ve Suriye’de Siyasal Çözümden Ne Anlıyoruz?

Yedi Eylül’de, Tahran’da yapılan Zirveden çıkan ortak bildirinin ikinci maddesi, Suriye’nin toprak bütünlüğünü garanti etmektedir....

İdlib ve Suriye’de Siyasal Çözümden Ne Anlıyoruz?

Yedi Eylül’de, Tahran’da yapılan Zirveden çıkan ortak bildirinin ikinci maddesi, Suriye’nin toprak bütünlüğünü garanti etmektedir....

Yabancı Düşmanlığı ile Antiemperyalizm Aynı Şey Değildir

İktidar ve yandaşları, ayartıcı yabancı düşmanlığını emperyalizm karşıtlığı sanıyorlar. 15 Temmuz’dan sonra, Amerika’ya yarım yamalak karşı olunca,...

Astana Sürecini de Mundar Ettik

Dün Tahran’da yapılan Astana Süreci zirvesi,Erdoğan adına tam bir başarısızlık örneğiydi. Türkiye’nin, taraflar nezdinde güven...

Terör ve Ekonomik Bağımlılık

Bir yandan Dolar’dan kurtulalım diye çareler arıyoruz, öte yandan yabancı sermaye gelsin diye, ülke ülke...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı