Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

CHP Emek Büroları Sokak Ekonomisi Çalıştayı Düzenliyor


14 Şubat 2019 07:38

2 Yorum

CHP Emek Büroları Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. ‘Sokak Ekonomisi Çalıştayı’ ile güvencesizler ve sokak çalışanları sorunlarını aktarma fırsatı bulacak. Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “Emek Büroları Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sokak çalışanlarıyla ilgili çalıştay düzenliyor. Sokakların güvencesizleri konuşacak, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dinleyecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi bugüne kadar hep ötekileştirilen emekçileri, sokakların güvencesiz çalışanlarının sorunları için çalıştay düzenliyor.

ÇALIŞTAY SOKAKLARIN SESİ VE SÖZÜ İLE BAŞLAYACAK

Başkanlıklarını İşçi Sendikaları Meslek Odaları ve STK’lardan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi, Global Sokak Ekonomisi Platformu Onursal Başkanı Dr. Osman Sirkeci’nin çalıştayda, kısa sokak tiyatrosu, Sokak Kemancısı Dinletisi, Abdallar Müzik Şöleni, Sokakların Rengi Fotoğraf Sergisi gerçekleştirilip, çiğköfte, pilav, simit, midye, tulumba ikramı yapılacak.

KILIÇDAROĞLU DA KONUŞACAK

Güvencesizler Komisyon Danışmanı  Dinçer Mendillioğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş,CHP Genel Başkan Yardımcısı – Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba,  CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasına yapacağı Panel ve Çalıştayın 1. Oturumu Dr. Osman Sirkeci’nin Küresel Sokak Ekonomisi Sunumu ile başlayacak. Güvencesizler Komisyon Danışmanı  Dinçer Mendillioğlu’nun moderatörlüğünü yapacağı ‘Sektörel Sokak Çalışanlarını temsilen Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Mehmet Göçer,  ‘Geri dönüşümcüler-gönüllü çevreciler’ konusunda , Sokak Aktivisti  Hacer Foggo ‘Sokakların hak ve özgürlükleri’ konusunda , kadın aktivist Ayşe Tükrükçü,  ‘sokakların sessiz kahramanları kadınlar’ konusunda , sokak sanatçısı Kübra Özgün,‘özgür sanat ve sokaklar’ konusunda, Kadın Üretici Sibel Gelbul, ’kadın üretici pazarları’ konusunda, Adıyamanlı Abdal Niyazi Buluter  ise ‘Abdallar’ konusunda konuşma yapacak, sorunlarını aktaracak.

SERBEST KÜRSÜDE BU KEZ SOKAK ÇALIŞANLARI OLACAK

Moderatörlüğünü Prof. Kamuran Elbeyoğlu’nun yapacağı ‘Sokakların Kent Yaşamına Entegrasyonu’ oturumunda ise,  ILO Temsilcisi Özge Berber Ağtaş ‘Sokak Çalışanları, Örgütlenme Olanakları ve ILO’ konusunda, Roman Hakları Derneği’nden  Yücel Tutal ‘Sokakların Asli Aktörleri Romanlar’ konusunda, Sıfır Ayrımcılık-Elmas ARUS  ise ‘Dezavantajlı Gruplar ve Sokak Medyası ve Sokağın Görünürlüğü’ konusunda konuşma yapacaklar. Çalıştayın öğleden sonra ki bölümünde ise ‘Sokak Ekonomisi Bildirgesi & Sokak Çalışanları Yasası Önerisi’ , ‘Sokak Ekonomisi, Sokak Çalışanları Meclisleri ve Odaları, Güvencesizlerin Hakları’ele alınacak, sokak esnafları Serbest Kürsüde dertlerini anlatacak.

AĞBABA; “İŞ GÜVENCESİ MUTLU BİREYLER VE HUZURLU TOPLUM DEMEKTİR”

Panel ve Çalıştay hakkında bilgi veren Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “ILO hedeflerinden güvencesiz, statüsüz ve kayıt dışı çalışmayı önleyici, çocuk işçiliğinin önlenmesine, genç ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik politikaların oluşturulmasına, sokak çalışanlarının statülerinin belirlenerek kent yaşamına entegrasyonunun sağlanmasına, sokakta barış ve sosyal diyalogun güçlendirilmesine katkı sunmak amacıyla panel gerçekleştireceğiz” dedi. ‘Sokakta diyalog ve barış, hukuk ve katılımcı demokrasinin, yerinden yönetişimin, huzur ve çalışma hayatının güvencesidir. İş güvencesi mutlu bireyler ve huzurlu toplum demektir’diyen  Ağbaba, panel ve çalıştayın 15 Şubat 2019 Cuma Günü saat 09.30 da TBB Litai Konukevi’nde gerçekleştirileceğini kaydetti.

Okunma Sayısı: 77
Kategori: Osman SİRKECİ

Yazarın Diğer Yazıları

15 Şubat 2019 – Ankara Sokak Ekonomisi Çalıştayı

Yıllarca süren çalışmaların, kolektif emeğimizin anlamlı ve tarihi bir ürünü olarak 15 Şubat 2019 Cuma...

Global Sokakların Dünya Ekonomisine Katkısı 30 Trilyon Dolar

Küresel sokaklarda 2 milyar, ülkemizde ise 6 milyon kişinin geçimini tam/yarı zamanlı olarak sokaklarda yürüttükleri...

Sokakların Tekellere Karşı Zaferi

Deloitte‘un Perakendenin Küresel Güçleri 2019 Raporuna göre 2017 mali yılında yüzde 5.7 oranında büyüyen en...

Global Sokak Ekonomisi Bildirgesi

Sokakların Gölgesindeki Küresel Gerçeklik Sokak girişimcileri barış, huzur, güven ve yaşanabilir bir dünya için birleşmelidir!...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Sibel GELBUL dedi ki:

    Osman Hocam hayalim dediniz ve onca çabalarınız sonunda sokakta güvencesiz çalışanları ve sokak ekonomisi farkındalığını yaratmayı başardınız.Mezitli’de Kadın Üretici Pazarları adına ve Mezitli Kent Konseyi Başkanı olarak bu platformda yer almak önemli.Yazınızı başından sonuna kadar destekliyor ve kaleminize sağlık diyorum..

  2. Çok teşekkür ediyorum. Birlikte başardık.. ve devam ediyoruz

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı