Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?

CANCA
Muhsin DURUCAN

12 Ocak 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

“Okuyabilen herkes derinden okumayı

ve böylece daha dolu yaşamayı öğrenebilir.”

Norman Cousins

“Okumak; haz duymaya, zihnimizi beslemeye,

yeteneklerimizi artırmaya yarar.”

Bacon ”Okumak; insana olgunluk,

konuşmada canlılık, yazmada açıklık verir.”

Bacon

Alişan Kapaklıkaya, uğraştaşım… Onu ilk kez bir TV kanalında konuşurken gördüm. Empatik buldum. Konuşma tarzını ve düşüncelerini etkili buldum.

Özgeçmişi

1963 Eskişehir doğumlu. Eğitimci, yazar ve konuşmacı. Uzun yıllar MEB’de öğretmenlik ve üniversitede öğretim görevliliği yapan yazar, yenilik ve farkındalık arayışlarına girmesi sonucu istifa edip, aile içi iletişim ve eğitim pedagojisi alanındaki çalışmalara yönelmiştir.

Araştırmalarında derinleştikçe bizim türkülerin yabancıların sazıyla söylenemeyeceğini anlamış, öğrendiklerini önce kendi hayatına uygulamış, etkili olduklarını anlayınca da deneyimlerini insanlara aktarmaya başlamıştır. Öğrenmeyi Öğrenme, Liderlik, Beyni Etkin Kullanma, Aile İçi İletişim, Kendine Güven ve Motivasyon konularında Türkiye’de 79 il, 510 ilçe ve 6 farklı ülkede eğitim ve konferanslar vermiştir.

Yapıtları

· Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı (93. baskı)

· Bunları Kimseye Anlatamamıştım (86. baskı)

· İçindeki Uyuyan Güzeli Uyandır (72. baskı)

· Yüreğime Dokunan Eller (21.Baskı)

· Sen Hiç Kendini Yaşadın Mı? (16. baskı)

· Kalbime Girmeden Beynimde İşin Ne? (17.baskı)

· Aramızda Kalsın (7.baskı)

*

Kapaklıkaya’nın Sen Hiç Kendini Yaşadın mı? Adlı yapıtı, Yediveren Yayınları arasında yayımlanarak okumayı sevenlerin hizmetine sunulmuştur. Adresime gönderme inceliği gösteren yayın koordinatörü ve yazar Akif Bayrak’a teşekkür ederim.

Sürükleyici bulduğum ve kısa sürede okuduğum Sen Hiç Kendini Yaşadın mı? Adlı kitap, 26. baskıdır. Oldukça titiz hazırlanmış ve çokiyi edite edilmiştir. 296 sayfa hacimli ve okuru sıkmayacak ara bölümlü ve uygun satır aralığında olup güzel Türkçemizin çokiyi kullanılmasıyla da akıcılık kazanmıştır.

Ara bölümler, desenlerle ve ilgi çekici sayfa yazısıyla bezenmiş olup girişteki sayfa yazısı bölümlerde de yer almıştır. Kitapseverlere ve özellikle farkındalık arayışında olanlara salık verebilirim.

Emeği geçenleri kutluyor ve başarılarının sürmesini diliyorum.

*

Arka Kapak Yazısı

Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?

“Biliyor musun bugün sende okunanların çoğu taa çocukluğundan itibaren sana yazılanlar, bugün sende görünenlerin çoğu küçüklüğünde ruhuna ekilenlerdir.

Bir tomurcuk gibiydim, ne zaman başımı toprağın üstüne çıkarıp filizlendiysem, bir çiçek olarak açmak istediysem kopardılar. Yeniden açmayı denedim, tekrar kopardılar. Adım Gül ama ben hayatımda hiç gülmedim. Kendimi yaprakları dökülmüş, dalları kırılmış bir ağaç gibi hissediyorum.

Koskoca bir delikanlı ya da genç kızken sınıfta arkadaşlarının önünde rencide edildin mi? Birine tepki göstermek isteyip de ayıp olur diye tepkini içine gömdün mü? Hakkını yiyenlere isyanını sadece dişlerini sıkacak kadar gösterebildiğin anlarda neler hissetmiştin?

Aslında başarısızlık diye bir durum yoktur. Bizim başarısızlık sandığımız şey, öğretmenin dersi anlatma biçimi ile öğrencinin dersi öğrenme biçiminin uyuşmamasından kaynaklanan bir durumdur.

Babama ve kocama olan öfkem gözümü kör etmiş, içimdeki kor ateşin dumanı basiretimi örtmüş. Yaşanmamışlıklara olan hıncım aklımı sis perdesi gibi kapatmış. Korkak, pısırık, tedirgin, endişeli biri olarak yaşamışım bugüne kadar.

Bugüne kadar beynin seni kontrol etti. Şimdi sen beyninin kontrolünü eline alsan ve hayat otobüsünün direksiyonuna geçsen bundan sonra hayatında nasıl değişiklikler olacağını düşünebiliyor musun?”

*

Okunma Sayısı: 47
Kategori: Muhsin DURUCAN

Yazarın Diğer Yazıları

59. Geleneksel Karesi Belediyesi Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri

“Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.”   M. K. ATATÜRK “Güreşirken bütün Türk...

Edirne Sevdalısı, Hümanist İnsan: Veli Gülkan

”Gençliğin güzel bir yüzü, yaşlılığın güzel bir ruhu vardır.” İsveç Atasözü * “Eğer öldükten sonra...

“Bizim Köy”ün Başı Sağ Olsun. Mahmut Makal’ı Yitirdik!

“Durdum baktım arkandan sen giderken Bana bir hoşça kal bile demeden giderken İnsan neler duyar...

Bayramiç Ziraat Odası’nın Olağanüstü Çalışmaları

“İnsanı insan eden ilkin bu soy, bu toprak En yeni aletlerle en içten çalışarak Türk...

Okullar ve Yazarlar

  İstanbul’da İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çalışma ve çabalarıyla  “Yazarlar Okullarda Projesi” ;  ilk, orta...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı