Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Problem İnsan


28 Şubat 2019 00:02

1 Yorum

Yer yüzünde canlı ve cansız tüm yaratılan her şey İNSAN oğlunun emrine verildiğini; Yüce Yaradan tarafından ödüllendirildiği halde, bu hakkını nedense..! Kendine yakışmayan O düşüncesizce, hoyratça, plansız, programsız yeryüzünü kullanmada vede hemcinslerini düşünmeden şahsi çıkar ve menfaatlerini egoistçe, acımasızca, hem kendi kendine problem yaratması, hemde kendi akılsızlığı ile PROBLEMLİ İNSAN olması. Şaşılacak şey…! Hayret edilecek şey…! Manasızlık…!
Hayvanlar alemine baktığınızda Orman Kanununun dahi kendi içinde ormanı tahrip etmediğini,bilakis hepsinin faydalı olduğunu müşahade etmek, gözlemlemek, elle tutulan fark edilen bir gerçek. Neden içinde barındıkları evlerini tahrip etsinler ki..! Her hangi bir sebep var mı? O da akılları olmadığı halde, rolleri, fıtratları, yaradılış gayelerinin gereği İNSANOĞLU, O ORMANA AYAK BASMADIĞI, EL ATMADIĞI müddetçe. NO PROBLEM. Ta… ki..! İnsanoğlu o ormanı keşfetmeye kadar.
İlk işi düşüncesizce, kesmek,yakmak,gelecek nesilleri düşünmemek orayı BETONLAŞTIRMAK… Ev sahipleri olan hayvanların yaşam haklarını elinden alması yetmiyor muş gibi de, neslini zamanla yok ettiğinin farkında olmaması. Daha neler neler saymakla bitmez.
Peki yediği içtiği bitkileri ne yapıyor, GENETİĞİ İLE OYNUYOR. Hormonla yetiştiriyor. Kimyasal İLAÇ, GÜBRE kullanıyor, sırf ticari amacı içinde insanların sağlığını bozduğunun farkında değil. Bindiği dalı yine kendisi kesiyor. Kendisi KANSER oluyor, vs.
Denizini, gölünü, ırmağını, nehrini, deresini hatta ve hatta içtiği TATLI SUYUNU dahi….! Düşüncesizce kimyasal atıkları ile su içinde ki canlılara’da problem olduğunun üzüntüsünü de HİS ETMİYOR. Nasıl varlık SA…?
Oksijenle yaşadığını bildiği halde hava kirliliğine, ozon tabakasının delinmesine ha bire körükle gidiyor. ECELİNE SUSAMIŞ………… gibi. Anlaşılır şey değil.
Üstüne üstelik her şeyi kavramak içinde tahsil yapar. Hemde uzmanlaşır FAYDA VE ZARARLARI çok iyi bilir. Zararını görünce bilgisi dahilinde bu sefer ÇARE arar. Bulur da…! Fakaaaat; durmadan yap boz oyunundan vazgeçmez. Bu oyununda sınırı yoktur.
Atom bombası, kimyasal silah ve diğer askeri alet ve edavatları geliştirir.  Bakımı ve kullanması için asker besler, daha da geliştirmesi için Profesör yetiştirir. Neden…. Niçin….. Sebep……! KENDİSİ GİBİ İNSANLARI ÖLDÜRMEK İÇİN. Akla, mantığa, felsefeye, düşünceye, zekaya, ferasete, UYUMU var mı?
Anlayan varsa öne çıksın.HAYVAN İLE İNSAN ARASINDA TEK FARK VAR………… AKIL… DÜŞÜNCE……. MANTIK…. İYİYİ KÖTÜDEN AYIRAN ANALİZ ZEKA. Ne derseniz deyin.
Kim problem çıkarıyor yer yüzüne..! Hayvanlar mı? Bitkiler mi? Hava mı? Su mu? Taş mı? Toprak mı? Akıllı varsa ALLAH CC. Hu için söylesin. Bizde bilelim de mahrum olmayalım bu AKILDAN… Bu BİLGİDEN.
Düşünüyorum da! RAHAT olan cennet’in kıymetini bilmemiş ki? Bu Dünyanın kıymetini bilsin? Bu kadar sorumsuzluktan sonrada UTANMADAN cennete gideceğini ÜMİT ve UMUT ederek yaşıyor. Bu kadar Problem olmasına karşılık.
İnşallah CEHENNEM VE CENNETİ’ DE bu akılla(Orada irade kullanılıyor mu?) hoyratça kullanmazlar. Cenabı ALLAH CC. Hu’nun HİKMETİN den sorgu sual edilmez.
Bu ikileme, aklı eren var mı? Hem insan, hemde hayvanın yapmadığını yapıyor? HEM EŞREFİ MAHLUK. HEMDE ACAİİİİİB MAHLUK. Üçüncüsünü de ben söyleyeyim TAAB MAHLUK… Manasını merak eden sözlük karıştırsın.
4 DE 1 LER ADINA HAYVANLAR’DAN, SU’ DAN, BİTKİLER’DEN, HAVA’DAN, TAŞTAN, TOPRAKTAN yani İnsanın dışında yer yüzünde ne var sa ZARARIMIZ OLDUĞU İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM. Zararı çok olanlara da KUL HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ. Minimum düzeyde zararı olanlara’da İZ’an ve insaf DİYORUM.
4 DE 1 LERE sevgi, saygı ve muhabbetlerimle.
Cahit YETGİN den 4 de 1
Okunma Sayısı: 38
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı