Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Paradan Önce Akıl Lazım mı?


07 Mart 2019 00:02

1 Yorum

Para insan oğlunun yaşantısında çok önem taşır, onun için çalışıp çabalamak bir güç sarf etmek ve de   akıllı olduğundan şüphe etmemek lazım öyle değil mi?
Toplumda değer ölçüsü zenginlik olunca paranın açmayacağı kapı yok tura şartlanınca parayı veren düdüğü çalar fıkralara konu olunca! Gel de hırslanma! Paraya arşı zaafın olmasın, ne mümkün değil mi?
Peki biz mi parayı bulacağız? Yoksa para mı bizi bulacak? Bakıyorum hemen ikiye bölündünüz. Nedenini ben size söyleyeyim mi?
EL CEVAP; Aklınızdaki düşünce farkından tartışmaya, ayrılığa düştünüz size kolay gelsin. Bakalım hangi taraf daha mantıklı sorular karşısında cevaplar yetiştirecek. İki görüşe de katkıda bulunmak isterim. PARAYI ZABT ETMEK, AKLI ZABT ETMEKTEN ZORDUR. Ona göre düşünerek peşinden koşun derim her iki gruba da.
Para elden ele dolaşan, kişilerin karakter ve kabileyi tine göre şekil alan, ama hepsinin de ortak noktası eli ve cebi boş olarak ölmeleri. Yani ölüme çare değil, cenazeye renk katan arkasından mirasa sormuşlar ‘’nereye gidiyorsun?’’
ÖLÜM HAK, MİRAS HELAL, SAVRULMAYA. Diye cevap vermiş. (Para mal mülk) v.s
Bu konuda neden hep aklımızı zorlarız.Toplumda aklını çalıştıran, zeki olan uyanık, girişken kişilerin ZENGİN oldukları kanaati yaygındır ve kabul görmüş, tam aksi içinde akılsız zeki olmayan pasif, insanların ise FAKİR olmaları düşünülmekte. Sizce bu görüşler doğru mu?
Neden cevapları ilahi adalet çerçevesinde aramıyoruz. Aklımızın yanında mantığımızda gözlemleyerek bulamıyoruz. Çünkü hırsımız cimriliğimiz, bencilliğimiz aklımızı örttü de   ondan dinimizi imanımızı gaye ve amacımızın yönünü PARAYA çevirip, zekat vermeyip, helal harama dikkat etmeyip, kul hakkını gasp ederek, rızkından fazlasını yiyemeyeceğine inanmayarak, elde edilen ve sonunda sıfırlanan ZENGİNLİĞE AKILLI olmak mı diyorsunuz?
O sizin saf temiz yani APTAL dediğiniz akılsız insanlar dürüst, namuslu ALLAH’ dan korkan helal haramı bilen, kul haklarına riayet edenler mi! Akılsız deli mi bu insanlar?Ahi rette ki kararı göreceğiz. Bu dünyada görüyoruz haram yiyenlerin sorununu.
Görmediler mi ALLAH C.C Hu dilediğine rızkı genişletiyor da, daraltıyor da. Şüphesiz inanan bir toplum için bunda ibretler vardır Rum suresi 37.
Onun için aklınızı fazla zorlamayın az olsun, öz olsun, helal olsun, zekatı sadakası verilmiş bereketli hayırlı mal mülk edinmek ve de öldükten sonra hesabı kolay verilen ZENGİNLİKLER nasip etsin. Cenabı-ı ALLAH C.C Hu 4 DE 1 OKUYUCULARIMA.
Fakiriz diye üzülmeyiniz şerefiniz de, itibarınızdan ALLAH korkunuzdan taviz vermemeye azami dikkat ediniz. İnanın ALLAH sizi hiçbir konuda yormaz. Sizlere sevdiklerinize sevenlerinizle sağlıklı sıhhatli ömürler dilerim.
Paradan önce ŞEYTANİ, HAYVANİ, ve CİN FİKİRLİ akıldan 4 DE 1 okuyucularımı ALLAH C.C Hu muhafaza etsin AMİN.
4 DE 1 OKUYUCULARIMA SEVGİ SAYGI VE HÜRMETLRİMLE
CAHİT YETGİN

 

Okunma Sayısı: 13
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı