Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

On Yılda Neler Yapıldı

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

05 Aralık 2017 00:03

Yorum Yapılmamış

Değerli arkadaşlarım, 2017 yılı boyunca sizlerle musiki ve şiir dinletisini yapmaktan mutluluk duymaktayım. Her zaman olduğu gibi, bu gün de aramıza katılan şairler, yazarlar, sanatçılar, ozanlar ve basın mensuplarıyla birlikte bir arada olmaktan mutluluk duymaktayız. Bu vesileyle, sözlerime başlamadan önce, Yönetim Kururlumuz adına hoş geldin diyor, teşekkür ediyorum.
Değerli üyeler, saygı değer şairler, yazarlar ve sanatçı arkadaşlarım. On iki aylık çalışmalarımız süreci içinde bir takım eksiklerimiz olduysa da, genelini dikkate aldığımızda, hep birlikte verimli bir çalışma yapmış bulunduk. Beklentimiz, 2018 yılı içinde daha verili çalışmalar yapmaktır. Bizler el ve gönül birliği yaptığımız sürece, çok önemli konulara imza atmış bulunuruz. Bunu düşünerek, derneğimiz çatısı altında bir araya gelerek daha büyük işler başarmış oluruz. Sizlerden beklentimiz, hali hazırda üye olmayanların 2018 yılı başından itibaren üye olmanızı arzu ediyoruz. Amacımız 2018 döneminde, daha etkin bir çalışma programı çerçevesinde, kültür ve sanat etkinliklerini halkla buluşturmayı hayata geçirmektir. Bu süre içinde komisyonlarımızın süratle kurulması sağlanacak, bu sayede kurs, seminer, konferans, panel, şiir dinletisi, folklor ve benzeri eğitim çalışmaları yapılacaktır. Her ay yapacağımız toplantı sonunda, sonraki ayın gündemli olarak yapılmasını sağlamak olacaktır.
Bu çalışmanın haricinde, üyelerimizin yazışmış oldukları eserlerden meydana gelecek bir kitaplığın hizmetinize sunulması sağlanacaktır. Üyelerimizin yazmış oldukları “Roman, Hikâye, Masal, Şiir, öykü, kültür ve sanat konuları içerikli” çalışmalarının yayınlanmasında gerekli titizlik gösterilecektir. Kültür hizmetinin geliştirilmesi doğrultusunda, dergi çıkarmak ve kültürümüzü daha iyi tanımasını sağlayan albümleri yapmak ve yaptırmak gibi çalışmalar gerçekleştirilecektir. Bu çalışmaları topluma duyurmak maksadıyla, “radyo ve televizyon” gibi araçlardan yararlanılacaktır. Üyelerimiz ve toplumumuzun sanata duyarlı kesimiyle buluşturarak, beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi bakımından, zaman zaman yemekli toplantılar, “konser, tiyatro, şiir dinletisi, sergi, spor, folklor, yurt içi ve yurtdışı geziler ve eğlence etkinlikleri”, düzenlemeği ve üyelerimizin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamayı, hedefimiz olarak düşünmekteyiz.

Değerli arkadaşlarım bu gün derneğimizin onuncu yıl dönümü olması münasebetiyle, şimdiye kadar neler yaptıklarımız hakkında da bilgi sunmak istiyorum.
Derneğimiz 2007 yılında kurulduktan sonra, ilk olarak eğitici kurslar verilmesi açmayla çalışmalarına başlandı. Bu çalışmayı yaparken, bir yandan da her ay Beyoğlu ilçesinde bulunan, Gazeteciler Lokali’nde düzenli olarak şiir ve musiki dinletileri yapıldı. İki yılda Kadıköy’ün çeşitli mekânlarında aynı durumun tekrarları düzenlendi. Kadıköy ve Ümraniye’de yemekli ve eğlenceli toplantılar düzenledi. Altı yıl boyunca, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını düzenleyerek yapmış bulunduk. 2015 yılında ise 30 Ağustos Zafer Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kendi mekânımız da kutladık.
On yıl içinde iki şairler atışma kitabı yayınladık. Bunun haricinde, üyelerimizin yazmış oldukları kitapların basımında, gerekli girişimcilikte bulunulduk ve yayınlanmasını sağladık. 2011-2013 döneminde dernek lokali açtıksa da, daimi gelip giden olmayınca kapatmak durumunda kalındı. 2014 yılında bu salon kiralayıp sizlerin hizmetine sunmuş olduk. İlk aylardan itibaren derneğimizin salonumuzda dinleti ve imza günlerini düzenlemekteyiz. İmza günlerin haricinde, derneğimiz salonunda isteyen üye ve yakınlarının ihtiyaç duymaları halinde nikâh, nişan ve gün gibi faaliyetlerin yapılması için verilmesine karar verilmiştir.
Değerli arkadaşlarım, 2017 yılı nihayet sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yönetim Kurulu olarak, 2018 yılında neler yapmak istediğimizle ilgili program ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Şöyleki:
*2018 yılı başından itibaren komisyonlarımızın kurulması sağlanacaktır.
*Komisyonların gayreti içinde, Türk Halk Müziği Korosu, Türk Sanat Müziği sanatçılarımız ve ozanlarımızdan oluşan bir topluluğun oluşumunu sağlayacağız. Bu oluşumla birlikte çeşitli il ve ilçelerde konserler verilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.
*İlk olarak 23.12.2017 Cumartesi günü saat 13.00’de İlk olarak Halide Göksoy Hanımefendinin sunacağı Türk Sanat Müziği Konserini bu salonda verilmesine başlanacaktır.
*Bu işlemi takiben isteyen ozanlarımız da aynı şekilde halka açık konser vermeleri sağlanacaktır.
*İmkânlarımız dâhilinde, dernek salonunda kurs, seminer, konferans, panel, şiir dinletisi, folklor ve benzeri eğitim çalışmaları aralıksız sürdürülecektir.
*Dinleti etkinliklerimiz bundan sonra gündemli olarak sürdürülecektir.
*Dinletiye katılanların, yemek, çay vs. gibi ihtiyaçları düşük bedelli olarak, sağlıklı bir biçimde devam ettirilecektir.
*İmza günü yapmak isteyen şair ve yazarlarımıza salon desteği yanında, basında da tanıtımı yapılacaktır.
*Şiirin yazılmasında aranan hususlar ile okuma teknikleri üzerine şiir atölyesinin açılmasına istek olduğu takdirde, açılması sağlanacaktır.
*Her zaman olduğu gibi, kitap fuarlarda stant açma çalışmaları devam edecektir.
*Dini ve Milli Bayram kutlamaları bayramın üçüncü günü derneğimiz salonunda kutlanacaktır.
*Derneğimiz genel kurulunu yapalı bir yıl olmasına rağmen, kalan iki yıl için yeni bir yönetim ve denetim kurulunu 10.12.2017 Pazar günü salonumuzda saat 12.00 yapacaktır. Eğer çoğunluk sağlanmadığı takdirde, 17.12.2017 Pazar günü saat 12.00 aynı adres ve salonda yapılacaktır. Üylerere duyuru niteliğinde olduğu gibi, üye olmayan arkadaşlarda dinleyici olarak katılabilirler.
Değerli arkadaşlarım, sizlerin yönetim ve denetim kurullarında olup olmamanızı dikkate almadan, bizlerin genel çalışmalarımıza destek olmanızı bekliyoruz. Benim söylemediğim ama sizlerin önerileri varsa bu çalışma programına seve seve eklerim.
Bu bağlamda beni sabırla dinlediğiniz içinde, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor sevgiler saygılar sunuyorum.
Değerli arkadaşlarım, bugün şiir ve musiki dinletisine katılanları sizlere sunarken, başta derneğimizin başkanı Mürsel Adıgüzel, Başkan yardımcısı Cengiz Yılmaz, Sayman Muntaz Adıgüzel ve Yöntim Kurulu Üyesi Cemil Özdemir’i mütakip, şairlerden Mehmet Tüter, eşi Gülsüm Tüter, Ertuğrul Kalafat, Figen Sezen, Veli Eken, Avukat Ceyhun Demirhan, Ayşe Nurdan Gözen, Hüseyin Alkan, Savci Necatı Erdek, Arif Oçakçı, Altan Gümüşhaneli, Habip Kaymak, Fahri Öztürk, Enver Kanadıkırık, İnci Yıldırım, Sami Biberoğlu, Saadet Kılıçaslan, Erzade Kapan, Fevzi Kalender, Songül Altınkaynak, Hilmiye Kılıçaslan, Sengül Yıldırım, Ömer Şahin, Besim Sarı, İhsan Akpınar, Günay Aksoy, Efdal Turan, Hüseyin Çelik, Hünkar Çelik, Nazmi Aktaş, Seher Zerrin Ceviz Aktaş, Hikmet Işık Cankat, Sedat Aktaş Candaşı, Muzaffer Doğan, Fikri Muştu, Nimet Över, Veysel Güneri, Feramuz Yaldız, İsmail Hakkı Bağdat, Aziz Ballıses, Celal Şener, Halide Göksoy, Filiz Akkuş, Ali İhsan Öztürk, Yaşar Duymuş, Âşık Ahmet Poyrazoğlu ve Seliha Deste katılmışlardır. Katılımcılara teşekkür ediyor, sevgiler saygılar sunuyorum.
AKSMDER BAŞKANI
Mürsel ADIGÜZEL

Okunma Sayısı: 22

Yazarın Diğer Yazıları

Türkiye Şairler Birliği Kurulsun İstiyorum

eğerli şair dostlarım, sevgili konuklar ve kıymetli basın mensupları. Türkiye Şairler Birliğinin oluşturulmasıyla ilgili düşüncelerimi...

Ekim Ayı Etkinlik Konuşmam

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneği’nin değerli katılımcıları ve şairleri ve yazarları, bugün 2018 yılının...

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneğinin Eylül Ayı Dinletisi

Değerli arkadaşlarım, 2018 yılının ikinci dönemi olan Eylül ayı 9. Toplantımız da sizlerle bir arada...

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

Ülkemin güzel insanları, bunu bilin ki tarihsel sürecin kronolojik durumu gereği, ülkemizin içinde bulunduğu durumu...

Ülkemizde Eğitimim Durumu

Eğitim derken bir ülkenin sosyal, ekonomik ve demokratik gelişmesini ana ögesi eğitimdir denir. Bu söz...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı