Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Okullar ve Yazarlar

CANCA
Muhsin DURUCAN

11 Şubat 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

“Okumak, insanı dolu yapar.

Konuşmak, hazırcevap yapar.

Yazmakta ince düşünceli yapar.

Hepsine sahip olan insan,

bulunmaz insandır.”

H. J. Brown

İstanbul’da İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çalışma ve çabalarıyla  “Yazarlar Okullarda Projesi” ;  ilk, orta ve lise düzeyinde uygulanmaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimin organizesinde;okumaya-yazmaya olumlu bakan ve kitaba sevgiyle yaklaşan kimi  okul yönetici öğretmenlerimizin ilgileriyle bu yararlı proje,  öğretmen yazarlara öncelik verilerek İstanbul’un ilçelerinde başarı ile yürütülmektedir. Projede yazar ile okumaya ilgi duyan öğrencileri buluşturmak amaçlanmıştır. Üstelik uygulamaya yer veren okullara puan ve saygınlık kazandırmaktadır.

“Yazarlar Okullarda Projesi”nin gerekçesi:

Tüm öğrencilerimize;

— Eleştirel bakış açısı kazandırmak,

— Kendini doğru ve güzel anlatabilmek,

— Çok yönlü düşünebilme yetisine sahip olmak,

— Özgüven ve girişimcilik yetisini kazandırmak,

— Okuma alışkanlığı ve sürekliliği kazandırmak.

Yazarlar Okullarda Projesi”nin başarılı olması için:

Okul yöneticilerine, okul aile birliği yöneticilerine ve tüm öğretmenlerimize bu alanda önemli görevler düşmektedir. Özellikle bu konudaki genelge ve uygulamaların el altında bulundurularak projenin ciddiye alınması beklenmektedir.  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Yazarlar Okullarda projesi’yle ilgili uygulama adımlarını özenle düzenleyerek aşağıdaki maddelerle sayıldığı yolda belirlemiştir:

‘Yazarlar Okullarda Projesi”nin uygulama adımları:

1-Söyleşiye davet edilecek yazar ve şairlerimizin kitapları söyleşi yapılacak okul veya okulların öğrencileri tarafından okunmalıdır. Kitapları okuyan öğrencilere (ödül olarak okudukları kitabın yazarı ile bir araya getirilerek) okuduğu kitap hakkındaki olumlu-olumsuz eleştirilerini birebir kitabın yazarına iletme fırsatı sağlanmalıdır. Bu, onlar için hem özgüven hem de düşünce üretme ve düşündüğünü ifade etme anlamında kıymet biçilmez bir fırsat olacaktır. Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak, eğitim öğretimi aksatmadan öğrencilerimize yönelik söyleşi ve imza günleri yapılması için Kaymakamlık Oluru alınarak ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz tarafından bu konuda gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

2-Kitapların temini İlçe Kaymakamlığı, İlçe Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilgili okulların okul aile birliği ve çeşitli sponsorlar desteği ile gerçekleştirilmeye çalışılacaktır.

3-Öğrencilerle söyleşi programına katılacak olan yazarlarımızın programa intikali ve program sonunda istediği yere ulaşımı ve misafir olarak en iyi şekilde ağırlanması gerekmektedir.

4-Yazarlar Okullarda projesi kapsamında, ilçelerimizin imkânları dâhilinde öğrencilerimizin ilkokul ve ortaokul birlikte; ortaöğretim kurumlarında ayrı ayrı olmak üzere,mümkün olabilecek en fazla sayıda kitap okumaları ve kitabın yazarıyla okuyucularının buluşması etkinliği gerçekleştirilmelidir.

5-Projenin  yazar ve kitap sınırlaması olmaksızın uygulanması ve ilimizdeki bütün ilçe ve okullarımızda çok sayıda yazar ve şairle birlikte büyük bir okuma seferberliği gerçekleştirilecektir.

6-Her iki dönemin sonunda Yazarlar Okullarda projesi kapsamında,  ilçede yapılan öğrenci-yazar buluşmalarına ait etkinliklerin yazılı, görsel (fotoğraf, slayt, kamera görüntüsü) materyalleri ve etkinliklere ait ilçe milli eğitim müdürlüğü raporu ve yıl sonu itibariyle ilçe ve okullarımızda kaç etkinlik düzenlendiği, kaç yazarın katıldığı, kaç kitabın okunduğu, kaç öğrencinin ne kadar kitap okuduğu vb. sayısal istatistikler daha sonra gönderilecek bir form ile ilçelerden istenecektir.

7-Projeye ilişkin yapılacak etkinlikler ve ilçe ve okullarımızda gerçekleştirilecek kitap okuma seferberliği ve yazar-öğrenci buluşmaları rakamları ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okullarımızın performans göstergeleri kapsamında değerlendirilecek ve başarılı olanlar ödüllendirilecektir.

Oku!” emrinin Tanrı buyruğu olduğu da unutulmamalıdır.

*

Okunma Sayısı: 26
Kategori: Muhsin DURUCAN

Yazarın Diğer Yazıları

Kalitede Adım Adım / İşte Hüseyin Yıldırım

Yaşama renk katan ve deneyime dayanan derin anlamlı sözler, ortaya döküldü bir bir… Özümseyerek dinledim....

Konya’da Üç Gün

“Öyle bir güzele düştü ki gönlüm; / Sevgiden, sevdadan bezdirdi beni! / Vazgeçmek ne mümkün,...

Gülgün Koçman ve 55 Mustafa

“Güzel sanatlarda başarı, bütün inkılâpların başarılı olduğunun en kesin delili olacaktır. Sanat, güzelliğin ifadesidir! Bu...

10. Balkanlar Sirkeci Gar Etkinliği Gerçekleşti

“Muhacirler, kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatırlarıdır.” M. K. ATATÜRK EBG: Yüzyıllar boyunca kardeşçe bir yaşama kucak...

Evrensel Yönüyle Atatürk

“Öyle sahipsiz, sarp kayalıklarda bir adadır ki onur /  Bir kez dışına düşen, bir daha...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı