Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

“O Zaman kafayı Yeriz!” Dedi

CANCA
Muhsin DURUCAN

19 Ekim 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

“Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş uluslar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.” 

Mustafa Kemal Atatürk

İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanırım. En özgün yazın örnekleri, bu ortamı yaşayarak kaleme alınır kanısındayım. Duyarlı insanın gören gözleri ve duyan kulakları çok garip duyumlar alır.

Maltepe’nin yükseğinde oturuyorum. Genelde saat 10.00 sularında evden çıkıp belediye otobüslerine binerim. Bir özel üniversitenin öğrencileriyle otobüsler dolu mu dolu… Kimilerinin ellerinde telefon oynar dururlar. Kimileri o saatte uykuya dalarlar. Bir büyüğüne yer veren olur, diye beklemek saflık olur!

Okulların açık olduğu günler hal ve gidiş hep böyle! Onlara izlerken öğrencilik yıllarıma gider ve duygudaşlık (empati) kurarım. Bizim öğrenciliğimiz saygı sevgiye dayalıydı. Yaşlılara karşı saygılı yanımızı bugün de net anımsıyorum! Bir gün dayanamadım:

-Gençler, siz saat 9.00’larda okula gidiyorsunuz ve çoğunluğunuz bu otobüslerde tıka basa saat: 10.00’larda okuldan dönüyorsunuz. Siz, bir saat ders yapıp dönüyor musunuz? Bu kısa zaman diliminde ne öğreniyorsunuz? Anne-babalarınız da sizi öğrenim görüyor, düşüncesindedirler. Ben sizi anlamakta güçlük çekiyorum. Para veren diplomayı alıyor galiba… Biz tam gün ders yapardık, dediğimde kimi öğrenciler algın algın ve hoşlanmadıklarını belli eder gözlerle bakarken birisinin verdiği yanıt  oldukça ilginçti:

-Biz, tam gün ders yapsak o zaman kafayı yeriz! Demez mi?

Sadece domatesin genleri bozulmaz. Gençlerin de genleri bozulmuş, kanısını edindim. Baktım, baktım, baktım ve şaştım kaldım! Başöğretmen M. K. Atatürk’ün o özgün sözleri kulaklarımda yankılandı:

Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş uluslar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.

Etkilendim, duygu ve düşünceleri aktardım. Başöğretmenimiz böyle demiş, ya siz ne dersiniz?                                                              *

Okunma Sayısı: 45
Kategori: Muhsin DURUCAN
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

Öksel Demir ve kitapları

“Sanat, güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözle olursa şiir, Ezgi ile olursa musiki, Resim ile olursa ressamlık, Oyma ile...

Zengin ve Yoksul Kavramı

Zengin (Varsıl) : Parası, malı çok olan, varlıklı, varsıl, variyetli, fakir ve yoksul karşıtı. Gösterişli. Yararlı...

Altın Kemerli Güven Ağa Rüzgârı

”Veren el, alan elden daima üstündür Atalar sözü Çanakkale-Lapseki Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin son üç...

Bursa’da Zaman

Uludağ’ın eteğine yaslanmış, Haklı yere yeşil Bursa ün almış. Uzun yol caddeler, selamlıyordu Bir yanda...

Öğretmen

“Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı