Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Nevşehir’de Yetişenler

CANCA
Muhsin DURUCAN

03 Aralık 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız!”

M. K. ATATÜRK 

“Eğer öldükten sonra adınızın yaşamasını istiyorsanız; ya okunmaya değer şeyler yazınız ya da yazılmaya değer şeyler yapınız.”

Benjamin FRANKLİN

 Faruk GÜÇLÜ’nün özgeçmişi

1961 Nevşehir’de doğdu.

1972’de köyünde (Kozluca) ilkokulu bitirdi.

1978 Kayseri Lisesini bitirdi.

1984 Gazi Üniversitesi İİBF Bankacılık biriminden mezun oldu.

1987 yılında Gazi üniversitesinde yüksek lisansı tamamladı.

1984-1999 döneminde Ankara’da Serbest Mali Müşavirlik yaptı.

1992-1994 Ankara SMMM Odası Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

1997 yılında Gazi Üniversitesinde  doktorasını tamamladı.

1997-2000 döneminde Hürses adlı günlük iktisat gazetesinde köşe yazıları yazdı.

1999-2000 yıllarında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İİBF’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2000-2002 Edebiyatçılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı

2000-2006 yıllarında Abant İBÜ-İİBF işletme bölümünde  görev  yaptı.

2003 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi.

İnternet sayfası ziyaret edildiğinde; 10’un üzerinde bilimsel kitapları, 20’nin üzerinde diğer kitapları, 10’larca bilimsel makaleleri, sunmuş olduğu kimi bildirileri, hakkında yapılan söyleşilerin kalemlendiği görülmektedir.

*

NEVŞEHİR’ DE YETİŞENLER kitabı, Araştırmacı Yazar Faruk Güçlü’nün emeğiyle Ankara Ürün Yayınları arasında Nisan 2015’te yayımlanmıştır. Alanının ilklerinden, denebilir. Renkli özgün kapak içinde 145 sayfa içerikli yapıtta; Nevşehir’in yetiştirdiği siyaset, sosyal ve kültür alanında adlarını duyurmuş olanlar, kısa bilgileri ve fotoğraflarıyla yer almaktadır.  Dilerim ikinci baskısını kısa sürede yapar.

“ Dr.. Faruk Güçlü, bu çalışmasında Türk kültür, sanat ve siyaset alanında çeşitli portrelerin kısa hayat hikâyeleriyle tarihimizde bırakmış oldukları izlerin üzerinde duruyor. Böylelikle, kültür coğrafyamızın bir anda aklımıza gelivermeyen ama bakıldığında belli merkezlerde nasıl büyük bir yoğunluk kazanmış olduğuna dikkat çekiyor.

Nevşehir, bu bakımdan hem tarihsel açıdan hem de ´güncel´ bakımdan haklı bir ilgi odağı oluşturuyor. Bunun neden böyle olduğunun kültürel ve siyasi derinliklerini irdelemek ise başka araştırmacılara düşüyor.

Bu mütevazı çalışmanın, konuyla ilgili daha ayrıntılı çalışma yapacak olanlara yol gösterici olacağı ve yeni çalışmalarında yapılmasına kaynaklık edeceğinden kuşku duymuyoruz.”   http://www.insancilkitap.com/kitap/nevsehir%C2%B4de-yetisenler-faruk-guclu-36260

Sosyal medyada kitabın tanıtımı gözüme ilişti. Faruk Güçlü ile iletişimde bulundum. Ankara’da Ürün Yayınları’ndan olduğunu belirttiler. Araştırmam sonucunda yayınevinin değerli yapıtları arasında olduğunu gördüm! Telefonla aradım. Yasemin Kızılkaya, gereken inceliği göstererek kitabı ulaştırdı. Teşekkür ederim!

Ali Rıza Selmanpakoğlu, Emrullah Güney, Mustafa Kaya, Nedim Uçar, Sabit İnce ve şahsım Muhsin Durucan’a gönül yüceliği ile bu yapıtta yer verilmiş olmanın mutluluğunu yaşadım! Sinema, müzik ve siyaset alanında Nevşehir’de yetişenler  var. Yapıtın sonlarında başkaca bilgiler de var. Bu adları da içeren liste aşağıdadır.

A-b-c sıralamasına göre kitapta adları geçen Nevşehirliler

Abdullah Çatlı, Abdullah Rıza Ergüven, Abravaya Marmara, Adnan Saygun, Ahmet Necip Bilge, Ahmet Refik Altınay, Ali Baran Numanoğlu, Ali Rıza Benli, Ali Rıza Selmanpakoğlu, Âşık Fethi Baba, Âşık Gülşehri, Âşık Mahfi, Âşık Şuayip Şahin, Âşık Yahya Sertbakan, Ata Bey, Avram Galanti, Ayşe Sinirlioğlu, Aziz Yuhannes, Balım Sultan, Behsat Üvez, Bekir Turgut Eliçin, Cemal Işıksel, Damat İbrahim Paşa, Delalzade Hacı Osman Efendi, Devrim Dirlikyapan, Ekrem Güneş, Emin Türk Eliçin, Emrullah Güney, Eraslan Özkaya, Ercan Kesal, Esat Kıratlıoğlu, Hacı Bektaşi Veli, Hakkı Atamulu, Hakkı Sutekin, Halil Aytekin, Halil Tunç, Haluk Nurbaki, Hasan Fehmi Efendi, Hüseyin Güney, İbrahim Şevki Atasağun, İclal Aydın, İsmail Başer, İsmail Hakkı Göreli, İzzet Çetin, Kalender Şah, Karavezir Seyyid Mehmet Paşa, Mehmet Celalettin Saygun, Mehmet Dündar, Mehmet Kabak, Mehmet Taner, Mehmet Türkkan, Mehmet Zeki Tekiner, Mihal Kayaoğlu, Mualla Sürer, Muammer Aydın, Muhsin Durucan, Mustafa Güzelgöz, Mustafa Kaya, Muvaffak Sami Onat, Mustafa Hayri Ürgüplü, Muzaffer Ruhi Çelebi, Münip Hayri Ürgüplü, Mürüvvet Bilen, Necmettin Sefercioğlu, Nedim Uçar, Neşet Günal, Nuri Gökaşan, Orhan Erkanlı, Osman Bölükbaşı, Özgen Ergin, Raşid Akçura, Refik Başaran, Romanos Diogenes, Sabit İnce, Salih Ragıp Üner, Sefer Aytekin, Selahattin Küçükdağ, Selahattin Hakkı Esatoğlu, Suat Hayri Ürgüplü, Suat Taşer, Şekip Ayhan Özışık, Ulaş Bardakçı, Vefa Poyraz, Yaşar Duran, Zeynep Korkmaz…

Uğraştaşım Faruk Güçlü ile yüz yüze olamadım. Ne ki basından tanıdım ve takdir ettim! Böylesi güzel yapıtları yazınımıza kazandırdığı için Nevşehirli olarak teşekkür ederim, yazar olarak kutlarım ve başarılarının sürmesini dilerim.

Gönül ister ki; böylesi yapıtlarda edebiyata ve sanata emek vermişlerin adları olsun. Ulu Önder M. K. Atatürk’ün sözleri beynimde yankı yaptı: “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız!”

Okunma Sayısı: 64
Kategori: Muhsin DURUCAN
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

Hatay–Erzin (Hattuşa Termal) İzlenimlerim

“Hatay benim şahsi davamdır. Şakaya gelmeyeceğini bilmelisiniz.” M. Kemal Atatürk Öğretmen okulundan mezun olduğumuzda usulen...

Beykent Üniversitesi’nde İKAMİD Etkinliği

“Gelin tanış olalım İşi kolay kılalım Sevelim sevilelim Dünya kimseye kalmaz.” Yunus Emre İnsan kaynakları...

İKAMİD (İnsan Kaynakları Mesleki İşbirliği Derneği)

Edindiğim bilgilere göre; gerek ulusal ve gerekse uluslararası insan kaynakları alanında görev yapan yönetici, uzman,...

Xumar ile Cankat’ın Düğünü

“Toplumu törenler, bireyi müzik eğitir.” Shelley “Evlilik, evde yapılmış ekmeğe benzer. Malzemelerini doğal seçmek gerekir...

Hayatta Ben En Çok Ninemi Sevdim

” En sürekli sevgi, karşılık beklemeden duyulandır.” Somerset Maugbam “Şairin hayatı şiire dâhildir.” Cemal Süreya...

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı