Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Neden Kürt Sorunu ? (l)


16 Kasım 2011 00:01

6 Yorum

DEVLET NEREDE HATA YAPTI, KÜRTLER NASIL KARŞI ÇIKTI?

Dünya nüfusu içerisinde 40 milyondan fazla nüfusa sahip, devleti olmayan dünyadaki en büyük etnik gruba sahip olan KÜRTLER; Tamil, Bask, Pencabiler, Keşmirliler, Kuzey İrlandalılar, Zapatisler, Tibetliler ve Filistinliler gibi( ki bunlar en fazla 6 milyon nüfusa sahiptirler) Kürtler de kendi toprakların da özgürce yaşamamaktadırlar. Kürtler yaşadığı ülkelerde, kendi dillerini bile konuşamamakta yazamamakta ve kendi kültürlerini yaşayamamaktadırlar.
***
Yüzyıllar boyunca Kürtler bölünmüş ve yabancı ordular Kürtleri hem askeri hem de siyasi olarak kullanmışlardır. Kürt toprakları büyük oranda işsizlik, uyuşturucu, silah, şiddet, ve yoksulluk mekanı olmuştur. Zor yaşam koşulları, kendi kendine yetmek zorunluluğu ve dağlık bölgenin çetinliği, iletişim ve bilgi imkanlarının bulunmaması, Kürtlerin bir merkezi otorite ve bağımsız bir devlet teşkil etmeleri engelleyen faktörlerdir. Ve Kürtler kültürel kökenlerine ve etnik kimliklerine sıkı bir şekilde bağlı bir millettir.
***
Kürtler ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilk resmi ilişkiler 1514 yılında başlar. Kürtler, İran da’ ki Safevi imparatorluğu ile Osmanlılar arasında meydana gelen çaldıran savaşın’ da büyük İslam alimi idris-i bitlisinin önderliğinde 25 Kürt beyleriyle birlikte Osmanlıların yanında yer almışlardır. Yavuz sultan selim çaldıran savaşından sonra kendisini destekleyen Kürt beyleri ile 1515 yılında tarihi Kürt-Osmanlı özerklik antlaşmasını karara bağladı. Böylelikle Kürtler Osmanlı devleti içerisinde özerklik yönetin tarzlarını elde etmişlerdir.

Bu özerklik 19. Yüzyılın başlarına yani, II.Mahmut dönemi ile birlikte bu idari sistem değişmeye başlamış. Kürtlerin özerk yapılarına sınırlama getirmiştir. Ve böylece merkezi yönetin sistemi ilk Kürt isyanının ortaya çıkmaya sebep olmuştur. Gerçi Osmanlı devletinin klasik dönmelerin de zaman zaman Kürt-Celalı isyanları tarzında doğu ve güneydoğu bölgelerin de sorunlar yaşamıştır; fakat uzanan Kürt ulusalcı hareketlerini ilk çıkış kaynakları, II Mahmut zamanına kadar uzanır.
***
Bu tarihten Osmanlının yıkılışına kadar birçok Kürt ayaklaması baş göstermiştir. Birinci dünya savaşından sonra imzalanan Sevr antlaşması ile Kürtlerin bağımsızlığını sağlayacak bir madenin varlığına rağmen (1921 anayasası ile geçerli oluyor ve daha sonra uygulanamıyor Atatürk‘ ün nerede ve ne zaman konuştuğunu bir dahaki yazımda vereceğim) 1923 yılında imzalanan Lozan antlaşmasıyla Sevr antlaşması geçerliliğini yitirmiş oluyor. Ve böylelikle Kürt sorunu Türkiye Cumhuriyetin’ de bir Cumhuriyet sorunu olmaya başlamış oluyor.

…//…

Okunma Sayısı: 45
Kategori: Cesim İLHAN

Yazarın Diğer Yazıları

Başbakan’a Mektup (II)

Başbakan'a yazdığımız mektub'un üçüncü ve son bölümündeyiz, umarım başta başbakan'a ve ilgililere duyurulur. Siz devlet...

Başbakan’a Mektup (II)

Başbakan’a yazmış olduğumuz mektubun ikinci bölümünden devam ediyoruz. Biliyor musunuz sayın başbakan Bu tür gözaltına...

Başbakan’a Mektup (I)

ak parti, başbaka, mektup, sorun KCK...

Korkular Cumhuriyeti

BUGÜN YERYÜZÜNÜN HİÇBİR ÜLKESİNDE İNSANLAR KAÇAKÇILIK YAPTIKLARI İÇİN ÖLDÜRÜLMEZLER. Türkiye cumhuriyeti kurulduğunda Şırnak köylüleri geçimlerini...

Katliam

Katliam ULU DEREDE 35 İNSAN… 35 OĞUL… 35 KARDEŞ… ALLAH KAHRETSİN! Allah hepinizi kahretsin! 35...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

  Kuzey ırak bir kürdüstan haline dönüştü zaten. Kürtler kendi devletlerine koşa koşa gidebilirler değil mi ? Başka devletlerin altını oymaya gerek yok artık. Git kuzey ırak a adam gibi ne istiyorsan nasıl yaşamak istiyorsan orda yaşa.Dertleri devletse buyurun işte devlet dendi onlara. ABD bir devlet verdi. Yok derdimiz devlet değil teröristlik ruhumuzda var diyorlarsa bugüne kadar söyledikleri her konuda haksız olduklarını kendi halleriyle itiraf etmiş olacaklar.

 2. Yüksel Coşkun dedi ki:

  1-cesim bey Kürtlerin sayısı hakkında biliyorsunuz açık arttırmalı bir ihale var.katılan herkes bu sayıyı biraz abartarak söylüyor, nihayet sizde son bir iki yıldır söylenen 40 milyon rakamını tercih etmişsiniz. nereden buldunuz bu sayıyı? Hangi güvenilir nüfus sayımına göre elde ettiniz? Kürtlerin sayısı açık arttırma ihalesi ile şişirilirken siz bu arada Filistinlilerin sayısını azaltmaya çabalıyorsunuz neden? Her etnik grubun devleti olacak diye ilahi bir kanun mu varda kimsenin haberi yok. Devlet sahibi olmayan yüzlerce etnik grup var. Bir kaçını saymışsınız, varsın onlardan birisi de Kürtler olsun dine imana bir zararı mı vardı?
  2-Yüz yıllar boyunca Kürtlerin bölünmesi de bir nakarat oldu. Bölünmeyen mi var? Araplar kaça bölünmüş? Keza Türkler kaç parça? 1639 Kasri Şirin Antlaşması ile Osmanlı sınırları dışında safavi idaresinde kalan Türk mü fazla Kürt mü? Niye bu durumda Türkler bölünmüş olmuyorda Kürtler bölünmüş oluyor? Osmanlılar-safaviler Kürtleri bölmüş olmak için mi bu Kasrı Şirini yaptılar? Buna inanmak hafif akıllılık değil midir?
  3-Kürtlerin kökenlerine ve etnik aidiyetlerine bağlı olduğu nereden çıktı? Yani Kürtler yüzlerce yıldır ulus/ırk bilinciyle hareket ettiyseler bunun sonucu nerede? Niye bir siyasi varlık olamadılar? kaldı ki böyle ırk/ulus bilinciyle hareket etmek marifet değildir. Daha çok bir takıntıdır.
  4-Çaldıran’da Yavuzun yanında Kürt beyi varda Şahın yanında da vardır. keşke Şahın yanında kaç tane Kürt beyinin olduğunu da yazmış olsaydınız. Kürt özerk antlaşması ne demek? Öyle bir antlaşma sanal bir şeydir. Yavuza yazdığı her mektubunda ona hitaben kendisi için “bendeniz” (kulunuz) diyen Bitlisli İdris Yavuzla ne antlaşması yapmış olacaktır. Bu gülünç bir iddiadır.
  5-Kürtler, Türkiyede kendi dillerini konuşamıyor mu? Yalanın bile bir adabı erkanı olur. Böyle kuyruklusu olmaz. Bütün Türkiyede Kürtler dillerini konuşurlar-yazarlar. Bakınız sağa sola Kürtçe konuşan insanları görürsünüz. Onlar Kürtçe konuştukları için herhangi bir cezada almazlar. Bir kısmı ara sıra otobüsleri içindeki yolcuları ile birlikte yakarlar.
  6-Bakınız Celali adını taşıyan Kırmanç aşireti daha İran’da iken Yozgatlı şeyh celal 1517’de isyan çıkardığından, onu takiben Anadoluda çıkan isyanların hemen hepsi onun adına izafeten celali İsyanı diye adlandırıldı. Celali isyanlarını, Kürt/Kırmanç isyanı bilmek taammüden yanlış söylemektir. tarihi bozmaktır. Yakında Spartaküsü’de Kürt isyancısı sayarsanız şaşırmam.
  7-sevr antlaşması ile Kürtlere verilen bağımsızlık 1921 anaysası ile geçerli olmuş, Lozan Antlaşması ile de geçersiz olmuş. Bu kadar yanlışı bir araya nasıl toplayabildiniz? hepsi yanlış hepsi senaryo.
  8-Türkiye denilen toprakları Türkler, Ermenilerden ve Bizanslılardan fethederek aldı. Kürtlerden değil. Kürtler ekmedikleri yerde biçmeye çalışmasın. kendilerine ait olmayan yerde bir Kürdistan hayali kurmasın. Biraz okuyunuz. Hz. Ömer döneminde Araplar Güneydoğuya geldiklerinde hiç Kürtlere rastlamazlar. Taberi-Belazuri-vakidi-İbnülesirin kitaplarını okyunuz. Güneydoğudaki Arap fetihlerinde Kürt adına hiç rastlanmaz. Aksine orası için Ermeniye denir. Bu yüzden de eski yer isimleri Kürtçe değil Ermenicedir. PKK’lıların istedikleri eski yer isimleri Ermenicedir. Altan Tan bile bu durumu kabullenmiş. Okumak lazım Cesim bey. yazdığınız sanal bir rüya gibi. Haberiniz olsun.

 3. ufuk aslantürk dedi ki:

  cesim bey çok az yetersiz yazmışsınız.bunu birkaç kelam ile anlatmak galiba zor ama sn.yüksel beyin anlaması için de bir kaç kelime ile özetlemek gerekir ki zira o da bu gayret içinde madde madde sıralamaya çalışmış.bence bu kürtler uzaydan gelmiş ufo olabilirler.. kürdü kesen ömer tanımıyor fars tanımıyor arap tanımıyor türk hiç yolda bile karşılaşmamış..eee bu ufoları kime sormak lazım …çok ilginç çoooooookkkk.

 4. Yüksel Coşkun dedi ki:

  Ufuk bey: yazdığınız tümüyle yalan ve iftiradır. Hz. Ömer döneminde Araplar Siyarbakır’a geldiklerinde orada Kürt/Kırmanç yoktur. Orada olmayan Kürtlerin/Kırmançların katledilemsi de sözkonusu olamz. Cemilpaşazade diye bir sapığın üçüncü sınıf uydurmasını burada tekrarlayarak Hz. Ömere kin kusmayınız. Kırmançlar için uydurulan tarih görüşüne mutabık olmak için herkesin bu yalanlara inanamsını beklemeyiniz. Kırmançların anayurdu batı İran’dır. Bu günün Türkiyesine gelmeleri de ancak Selçuklu fetihlerinden sonardır. Bilmiyorsanız bari yalanlara sığınarak Hz.Ömere iftira etemyiniz. Cemilpaşazadenin yalan söylediğini Altan Tan bile itiraf etmiştir. Cemilpaşazadenin yalanlarına sahip çıkan sadece Zerdüşt Musa Anterdir. Cesim beyin zaten dünyadan haberi yok. Canı sağ olsun ilerde öğrenir.

 5. ufuk aslantürk dedi ki:

  şaka gibi..beyefendi yani kürtler sadece diyarbakırda mı var? ayrıca ben size diyorum ki kürtlerin ufo olmadıklarını bize anlatırmısınız.sn.yüksel …zerdüşt musa anter derken bir aşağılama yapıyorsunuz terbiye buyurun..zedüştlük aptallık değildir..ayrıca şamanizim denen uydurmasiyondan da daha kabul buyurulacak bir inanç olduğunu öğrenmişsinizdir ki egolarınızdan kurtulmuş iseniz tabi..utanmazsanız diyeceksiniz ki selcuklar kürtleri heybesinde diyarbakıra doğuya getirdiler…yüce islam aşkına ey insanlar elinizi rabinize açarken hz.muhammedin sözlerini hatırlarken fiilliyyttadaa bunları yapmaya gayret edin..hep kendinize yontmayın..

 6. Yüksel Coşkun dedi ki:

  Aslantürk bey, Hz. Ömer döneminde Cizreden Diyarabakıra kadar olan bölge fethedildi. O dönemde buralarda hiç Kürt olmadığını ilk İslam tarihçilerinden Taberi, Vakidi, Belazuri, İbnülesir vb kimselerden öğrenmekteyiz. Araplar bu bölgeyi “Ermeniyye” diye adlandırdı. Çünkü oraya geldiklerinde, Egemen devlet olarak Bizans ile yerli halk olarakta çoğunlukla Ermenilerle ve kısmen Süryanilerle karşılaştılar. Bölgedeki eski isimlerde bu yüzden büyük çoğunlukla Ermenicedir. Türkçe veya Kürtçe/Kırmanci değildir. Doğu Anadoluda Kırmancilerin yerleşmesi Selçuklular ile başladı Osmanlıların Safavilere karşı bilinen mücadelesine bağlı olarak ta genişledi. Kürtler köken itibarı ile İranidir. Bu yüzden Hz.Ömer döneminde Zağros dağlarının doğu bölgesindeki fetihlerde ilk defa yazılı kaynaklarda (batı İran) Kürt adına rastlanır. İrandan Türkiyeye Selçukluların döneminde gelmiş olmaları, ufo olmaları demek midir? Evet diyorsanız varsın ufo olsunlar. ben Müslümanım. İslam dışındaki hiç bir din saygı değer değildir. Şamanlıkta-Zerdüştlükte saygı duyulacak bir inanç biçimi değildir. Siz Zerdüşt olabilir onu saygıdeğer bulabilirsiniz ama benden saygı beklemeyiniz. Musa Anter gibilerde Müslüman Kürtleri zerdüştleştirmeye çalıştıkları için elbette saygıyı asla hak etmezler. Biraz okuyunuz. örgüt ezberleriyle dünyayı anlamak mümkün olmaz. Türkiye topraklarını Selçuklular 1060’lardan itibaren Ermenilerden Bizanslılardan aldılar. Bu toprakları korumak için Haçlılara karşı yüzlerce yıl mücadele ettiler. Bu mücadelelerin sonunda burası “Türkiye” oldu. Evet burası sadece Türkiyedir. Bunu hazmedemeyenler kendilerine başka adres arayacaklardır. Başka çare yok.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı