Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Nato Bizi Kime Karşı Korumaktadır?


15 Mart 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

Bu soru yurtseverler tarafından çok soruldu. Çok uluslu şirketlerin yerli ortakları tarafından, NATO, olmazsa olmaz diye cevaplandı.

NATO bizi kime karşı koruyor sorusuna, oğul Bush şöyle cevap vermişti; Amerika sizi komünizme karşı korudu. Yani bunun bir bedeli var demek istemişti.

NATO 18-29 Mart 2019 tarihlerinde, Karadeniz’de büyük bir tatbikat yapacakTatbikatın temel amacı; NATO’nun Karadeniz’de, varlığını artırmak olarak açıklandı. Adı NATO olarak anılsa da siz onu ABD çok uluslu şirketlerin güvenlik örgütü/ çatı örgütü diye okuyun.

NATO’yu doğru tanımlamak gerekir. NATO, Türkiye’deki ve Avrupa’daki Amerikan çok uluslu şirketlerin güvenlik/koruma gücüdür.

Bu sebepten, komünizm tehdidi olmamasına karşılık, NATO varlığını devam ettirmektedir. NATO’nun ulus/milli devlet içindeki varlığı; çok uluslu şirketlerin çıkarları (yani ulus devlet içindeki pazarları) korumaya ve güvende tutmaya yöneliktir.

Bu sebepten, NATO’nun ulus devlet içinde Gladyosu/ FETO’su vardır.

NATO, Türkiye’de, Gladyoyu kullanarak, yaptığı tüm siyasi darbelerde, Türkiye’deki çok uluslu şirketlerin ortaklarının önünü açarak, ulus/milli devletin yetki alanını daraltarak yol almıştır.

NATO’nun Türk halkının güvenliği ile hiçbir alakası yoktur. Hatta Amerikan ve Avrupa halklarının güvenliği ile de hiçbir alakası yoktur.

Eskiden NATO’nun masraflarını Amerikan çok uluslu şirketler tarafından karşılanıyordu. Ancak gerek Avrupa’da, gerek Türkiye’de yerli ortaklar, yeteri kadar palazlandığından, onların da masraflara katılması ABD tarafından isteniyor.

Trup, NATO üyesi ülkelere NATO masraflarına daha fazla katkı istiyor. Tercümesi şu; çok uluslu şirketlerin yerli ortaklarından, Pazar güvenliğine katılmalarını talimatlanıyor.

NATO’nun Karadeniz’de yapacağı bu büyük tatbikat esas itibariyle, Rusya ve Türkiye’ni attığı ittifaka karşı bir göz dağıdır. Türkiye’deki çok uluslu şirketlerin yerli ortaklarına mesaj niteliğindedir.

12 Mart, 12 Eylül’de,  NATO gladyosunun örgütlediği darbeleri unutan AKP yönetimleri Karadeniz’de yapılacak, “Etkin Çaba Harekatı”  tatbikatı katılacaklar.

Hem NATO’dayız, hem ABD ile ikili askeri ve istihbarat antlaşmalarımız var.  Hem Avrasya İttifakını savunmak, hem de NATO’nun içinde olmak bu siyasi iktidarı rahatsız etmiyorsa, Kürecik Radar Üssü de, İncirlik Amerikan Üssüde kalsın.

Rusya, İran, Suriye Türkiye’ye nasıl güvensin?

İkircikli siyasetlere kimse güvenmez. Milli/ulus devleti, çok uluslu şirketlerin yerli ortakları karar veremez konuma getirdiler. Tıpkı II Abdülhamit ve ondan sonra iktidara yarım yamalak tutunan İttihat Terakki’nin yaptığı gibi.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com

ulusal.com.tr

Okunma Sayısı: 14

Yazarın Diğer Yazıları

Savaş Baronlarına karşı İran Direnişinin Olası Sonuçları

Sınıfsal karakterli bir bakış açısından olsa gerek, Amerika’ya hiçbir zaman bir devlet olarak bakmadım. Köktenci...

TÜSİAD İktidara Aba Altından Sopa mı Gösteriyor?

Önce Amerika’nın Türkiye’yi Avrasya’ya düşman cephede tutma gayretlerini hatırlatarak başlamalıyım. ABD bu çabaları sadece diplomatik...

Döndük Dolaştık Gene İdlib’e Geldik

Dış siyasetimizin ana eksenini İdil’de  ve Suriye’nin kuzeyinde bir şeriyad devleti kurmak olduğundan, Suriye sorununu...

Ekonomik Çöküntü Daha Çok Seçim Yaptırır

Karlar özelleştirildi, yani sahiplerini buldu, lakin zararları paylaşmaya sıra gelince kıyamet koptu. Ben ekonomik çöküntü...

Şimdi Bizden İstenen Siyasetsizleşerek Ekonomikleşmektir

Ekonomiye egemen elitler, siyaseti bırakalım ekonomiye bakalım diyorlar. İçinde yaşadığımız ortama çok uygun gibi görünen...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı