Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Nato Bizi Kime Karşı Korumaktadır?


15 Mart 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

Bu soru yurtseverler tarafından çok soruldu. Çok uluslu şirketlerin yerli ortakları tarafından, NATO, olmazsa olmaz diye cevaplandı.

NATO bizi kime karşı koruyor sorusuna, oğul Bush şöyle cevap vermişti; Amerika sizi komünizme karşı korudu. Yani bunun bir bedeli var demek istemişti.

NATO 18-29 Mart 2019 tarihlerinde, Karadeniz’de büyük bir tatbikat yapacakTatbikatın temel amacı; NATO’nun Karadeniz’de, varlığını artırmak olarak açıklandı. Adı NATO olarak anılsa da siz onu ABD çok uluslu şirketlerin güvenlik örgütü/ çatı örgütü diye okuyun.

NATO’yu doğru tanımlamak gerekir. NATO, Türkiye’deki ve Avrupa’daki Amerikan çok uluslu şirketlerin güvenlik/koruma gücüdür.

Bu sebepten, komünizm tehdidi olmamasına karşılık, NATO varlığını devam ettirmektedir. NATO’nun ulus/milli devlet içindeki varlığı; çok uluslu şirketlerin çıkarları (yani ulus devlet içindeki pazarları) korumaya ve güvende tutmaya yöneliktir.

Bu sebepten, NATO’nun ulus devlet içinde Gladyosu/ FETO’su vardır.

NATO, Türkiye’de, Gladyoyu kullanarak, yaptığı tüm siyasi darbelerde, Türkiye’deki çok uluslu şirketlerin ortaklarının önünü açarak, ulus/milli devletin yetki alanını daraltarak yol almıştır.

NATO’nun Türk halkının güvenliği ile hiçbir alakası yoktur. Hatta Amerikan ve Avrupa halklarının güvenliği ile de hiçbir alakası yoktur.

Eskiden NATO’nun masraflarını Amerikan çok uluslu şirketler tarafından karşılanıyordu. Ancak gerek Avrupa’da, gerek Türkiye’de yerli ortaklar, yeteri kadar palazlandığından, onların da masraflara katılması ABD tarafından isteniyor.

Trup, NATO üyesi ülkelere NATO masraflarına daha fazla katkı istiyor. Tercümesi şu; çok uluslu şirketlerin yerli ortaklarından, Pazar güvenliğine katılmalarını talimatlanıyor.

NATO’nun Karadeniz’de yapacağı bu büyük tatbikat esas itibariyle, Rusya ve Türkiye’ni attığı ittifaka karşı bir göz dağıdır. Türkiye’deki çok uluslu şirketlerin yerli ortaklarına mesaj niteliğindedir.

12 Mart, 12 Eylül’de,  NATO gladyosunun örgütlediği darbeleri unutan AKP yönetimleri Karadeniz’de yapılacak, “Etkin Çaba Harekatı”  tatbikatı katılacaklar.

Hem NATO’dayız, hem ABD ile ikili askeri ve istihbarat antlaşmalarımız var.  Hem Avrasya İttifakını savunmak, hem de NATO’nun içinde olmak bu siyasi iktidarı rahatsız etmiyorsa, Kürecik Radar Üssü de, İncirlik Amerikan Üssüde kalsın.

Rusya, İran, Suriye Türkiye’ye nasıl güvensin?

İkircikli siyasetlere kimse güvenmez. Milli/ulus devleti, çok uluslu şirketlerin yerli ortakları karar veremez konuma getirdiler. Tıpkı II Abdülhamit ve ondan sonra iktidara yarım yamalak tutunan İttihat Terakki’nin yaptığı gibi.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com

ulusal.com.tr

Okunma Sayısı: 11

Yazarın Diğer Yazıları

Neyi Oylarsak Oylayalım…

Bizde yerel seçimle var. Avrupa’da da birçok yerde genel seçimler ve yerel seçimler var. Piyasa...

Borçlar ve Resesyon Devam Ediyor

Bugün 2018 yılı yıllık büyümesi açıklandı. Yıllık büyüme %2,6 olmuş. Lakin asıl önemli olan, 2018’in...

Aktif Husumet ve Yükselen ABD Tehditleri

Türkiye’nin çok önemli bir karar sürecine doğru sürüklendiğini defalarca yazdım.  İstemesek de bazı kararları artık...

Seçim Sonrasını Bekleyen Zor Kararlar

Türkiye’nin çok zor günler yaşadığını söylemek her entelektüelin sorumluluğudur. Lakin çözümleri de ifade etmek gerekir....

Şiddetin Özelleştirilmesi

Devletimizin ve milletimizin temeli milli ordudur. Devletin, halkını birlik halinde tutmak üzere kullandığı meşru şiddet,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı