Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Körpelere Kıymayın

CANCA
Muhsin DURUCAN

05 Temmuz 2018 00:02

1 Yorum

“Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” M.K. Atatürk

Çocuklar

Öyle bir ağlasam

Öyle bir ağlasam çocuklar

Size hiç gözyaşı kalmasa.

Öyle bir aç kalsam

Öyle bir aç kalsam çocuklar

Size hiç açlık kalmasa.

Öyle bir ölsem

Öyle bir ölsem çocuklar

Size hiç ölüm kalmasa.

Aziz Nesin

Konumuzla ilgili bir haber: “Ağrı Valisi Süleyman Elban, kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedenine ulaşılan küçük Leyla ile ilgili, “8-10 gün aç kalması nedeniyle ölmüş. İstismar emaresi yok. Kaçırılma şüphesi var.” dedi.

4 yaşındaki Leyla Aydemir, Ağrı’da gözyaşlarıyla toprağa verildi. Leyla’nın babası cenaze töreninin yapılmasını istemedi. Öte yandan, gözaltına alınan kişinin kadın olduğu iddia edildi. Osmaniye’den Bezirhane köyüne gelen ve ‘medyum’ olduğunu iddia eden kadın, gözaltına alındı. İsmi açıklanmayan kadının köye gelip, Leyla’nın ailesine “Kızınız burada, şurada” diyerek, yer gösterdiği öne sürüldü. Polis ve jandarma ekipleri,

olayla ilgili çok yönlü araştırmasını sürdürüyor. Gözaltına alınan kadın serbest bırakıldı.”

Bir TV kanalı ana haber spikeri Ece Üner, canlı yayında minik Leyla’nın ölüm haberini sunarken kendine hâkim olamadı: “Bir insana, ‘kızın öldü’ nasıl denir. Biri Eylül iken melek oldu. Biri Leyla iken melek oldu. Biz ise onlar melek oldukça içimizdeki şeytanlarla baş başa kaldık. Bu çağdan nefret ettik. Kötülüklerin büsbütün egemen olduğu namussuz bir çağ bu… Bu cellâtlarla çocukların birlikte yaşadığı bu çağa anca cehennem denir. Böyle bir çağda dokunulmazlık, çocukları koruyamayan bir meclisin vekillerinin değil, çocukların olmalıdır.” dedi.

Leyla’nın açlıktan öldüğü bilgisini aldıklarını aktaran Baba Aydemir, “Yemek yiyemiyordum, Leyla’nın aç olduğunu hissediyordum. Millet niye yemek yemiyorsun diyordu, benim kızım açtır diyordum, fark ediyordum. Leyla gözü açık geldi, annesi gitti gözünü kapatmaya, kapatamadı, ben gittim kapattım. Allah o adamın ocağını yıksın.” şeklinde konuştu.

Galatasaray’ın taraftar grubu olan Ultraslan Ağrı Grubu, Leyla’nın defnedildiği mezarlığı ziyaret ederek mezarın başına “Kelebeklerin bile çocuklardan daha uzun yaşadığı bir coğrafyada sizin için hangi şiiri yazalım” ve “Leyla ile Eylül” yazılı pankart asıp çiçek bıraktı.

Ağrı’nın Bezirhane köyünde, Ramazan Bayramı’nda kaybolan Leyla Aydemir’in bulunması için çalışma başlatılmış, bölgedeki dere yatakları, sazlık alanlar, otla kaplı araziler, köy içindeki metruk yapılar, tandır evleri, ahır ve çocuğun gidebileceği bütün alanlar, kadavra köpekleri de kullanılarak aranmıştı. Leyla Aydemir’in cesedi, kaybolduktan 18 gün sonra dün, köye 2 kilometre mesafede kent merkezine giden yolun yakınındaki akarsu kenarında ağaçların arasında bulunmuştu. Vücudunda herhangi bir darp ya da yara izine rastlanmayan Aydemir’in cesedi, Bezirhane köyünde defnedilmişti.

Acının dili, ırkı, dini, rengi yoktur. İnsanda önce vicdan olmalı, insanlık olmalı. Körpelere Kıymayın!

Koşuyor altı yaşında bir oğlan, uçurtması geçiyor ağaçlardan, siz de böyle koşmuştunuz bir zaman. Çocuklara kıymayın efendiler. Bulutlar adam öldürmesin.

Nazım hikmet

Koca umutlarla bulunmalarını beklerken köylerinde kaybolan çocuklarımızdan; Önce Eylül, sonra Leyla için cansız bedenlerine ulaşıldı diyen, kanımızı donduran haberler,duymak istemiyoruz artık yeter.

Leyla’m

 

Gül bağından bir çiçektin

Kopardılar seni Leyla’m

Bilmem nasıl acı çektin

Benim minik güzel Leyla’m

 

El kadar sen bir bebektin

Kanatsız sen bir melektin

Kime ne zararın vardı

Benim minik güzel Leyla’m

 

Büyüyüp okuyacaktı

Savcı doktor olacaktı

Yaramızı saracaktı

Benim minik güzel Leyla’m

 

Baki ORTAK

Okunma Sayısı: 118
Kategori: Muhsin DURUCAN

Yazarın Diğer Yazıları

İnsanlığın Lüzumu Var

“Gerçek olan tek yarış vardır, insanlık yarışı.” G. Moore Beyoğlu İstiklal Caddesini adımlarken Galatasaray Lisesi’nin...

Öksel Demir ve kitapları

“Sanat, güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözle olursa şiir, Ezgi ile olursa musiki, Resim ile olursa ressamlık, Oyma ile...

Zengin ve Yoksul Kavramı

Zengin (Varsıl) : Parası, malı çok olan, varlıklı, varsıl, variyetli, fakir ve yoksul karşıtı. Gösterişli. Yararlı...

Altın Kemerli Güven Ağa Rüzgârı

”Veren el, alan elden daima üstündür Atalar sözü Çanakkale-Lapseki Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin son üç...

Bursa’da Zaman

Uludağ’ın eteğine yaslanmış, Haklı yere yeşil Bursa ün almış. Uzun yol caddeler, selamlıyordu Bir yanda...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Emine Dönüş ÖZATAR dedi ki:

  İnsanlar ölmesin, ÇOCUKLAR ölmesin diye çırpınıp duruyoruz Gözlerini bürüyen kan,kör etmiş onları!
  İnsanların artık insan olmadığının, ‘’adeta ruhsuz vitrin mankenleri haline geldiğinin görüyoruz’’ Çocuklar ölmesin..Evet onların ufacık yürekleri..minicik elleri var..Suçları.onların çocuk olmak mı?
  Seni duymuyor bu canavar yürekler, çocuğum
  Gözlerini bürüyen kan,
  Kör etmiş onları..
  Vicdanlarının sesini duymamak için kapattıkları kulakları, senin sesini duyamayacak kadar sağırdır onlar
  “Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın; çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği her zaman üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmaktır. ”
  Paulo Coelho
  ‘’ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN…’’

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı