Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kışlık Bot


06 Ekim 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Kış mevsimini rahat geçirmek için, ayaklarımızın üşümemesi ve su almaması gerekiyordu. Çünkü köyden okula iki buçuk kilometre yol gidiyorduk.

Lastik ve spor ayakkabıyı denedik, yağmur ve kar için koruyucu olmadı. Kardeşim nereden duymuşsa lastik bot su ve kar için bire bir imiş. Babam da kabul etti ve bot almaya karar verdik. Önümüz kıştı, bir an önce almamız gerekiyordu. Babamın tarif ettiği ayakkabı dükkanına öğle tatilinde gittik ve botları denedik. Babam “Kaliteli olsun bir defa alınıyor.” Dedi. Hafta günüydü dükkân kalabalıktı. Birkaç tanesini giydik çıkarttık ve yarın alırız diye ayrıldık.

Ayakkabıcı seçici olduğumuzu anlamış olacak ki, daha güzel ve sağlam bot diyerek dün giydiklerimizden farklı botları denedik. Beğendik ve satın aldık. Biraz kaba ama yağmur çamur işi. Ayağımıza biraz ağır gelse de olur o kadar diyerek dükkândan ayrıldık.

Okula giderken botu giydik. Bacağımızı kesse de lastikten iyi dedik. Babam her güzelin bir kusuru vardır dedi. İlk anda güzel kim, çizmemi yoksa biz mi anlamadım. Babama da sormadım. Öğretmenimiz anlamadığınızı soracaksınız dediği hâlde uygulamadık. Kardeşime niçin sormuyorsun? Dediğimde bana şu cevabı verdi. Öğretmene bir şey soruyorum, “O basit kelimeyi niçin bilmiyorsun diye azarlarsa sormam.” Dedi.

Çizmelerimizi beğenerek giyiyorduk. Onlarla koşup oynayamıyorduk ama ayağımız sıcaktı. Paçamızı yağmurda içeriye, normalde ise dışarıya alıyorduk. Kış geldi gidiyordu fakat doğru dürüst kar yağmamıştı. Biz de dört gözle kar bekliyorduk.

Kış geçmek üzere iken, kar yağdı. İki gün sonra hava birden ısınınca erime ve peşinden yağmur sel ile karşı karşıya kaldık. O gün sel sahili etkiledi. Köy sapağında oluşan su birikintisini ayaklarımızı çıkararak geçebildik.

Kardeşim suyu ayağındaki botlarıyla geçme cesaretini göstermeye kalktı. Israrımıza rağmen çıkar ayaklarını, bizim gibi bekletme dediysek de botlarıyla suya girdi. Su dizlerine kadar çıktı. Botları su doldu, ağırlaştı yürümede zorlandı. Adım atamaz hâle geldi.

Ona aklımıza geleni söylüyoruz. Yapamadım yardımına gittim. Elinden tuttum ve sudan çektim çıkarttım. Çizmelerini çıkarttı ve suyunu boşalttı. Tekrar giyerken, bir daha asla giymem dedi.

Kardeşim çizmeleri bir daha giymedi. Babam “Tarlada giyerim” dedi.

 

Hasan TANRIVERDİ

Okunma Sayısı: 35

Yazarın Diğer Yazıları

Goncagül -1-

Acıya yeni acılar ekleniyor ve köyler yakılıp yıkılıyordu. Asker Ahmet, güzleğe kaçmak için sabahı beklemedi....

Gemi ve Kaptanı

Sınıfı gemi olarak tasarlayınca kendi kaptan, öğrencileri de mürettebattı. Kaptan ve mürettebatın görevi her şart...

Mağazanın Kepengi

Bir iş yeri, kurucusu ve çalışanı ile beş kişiyi istihdam ediyor. Bu beş kişi o...

Dolmakalem

Masa üzerindeki kâğıtlar, dolmakalemden dökülen inci hâlindeki harflerin ve rakamların dizilmesini bekliyordu. İnci gibi dizilecekti...

Hoş Dayı

İneklerinin süt verimi düşüktü. Rastladığına dert yanıyordu. “İneklerimden yeteri kadar süt alamıyorum.” Diyordu. Komşusunun oğluna...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı