Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kaşıkçı Cinayeti Nasıl Sonuçlanacak?


04 Kasım 2018 00:03

Yorum Yapılmamış

Cesede Saygı Göstermeyen Suudi Arabistan Yönetimi Zan Altındadır!
Azmettiriciler ise katildir!

Türkiye, bir an önce bu cinayeti ortaya çıkartmalı ve cinayetten sorumlu olanların gerçek bir hukukun karşısında cezalandırılması sağlanmalıdır. Hatta Birleşmiş Milletler veya Lahey Uluslararası Hukuk devreye girerek yönetimlerin veya Suudi Arabistan’ın cezalandırılması sağlanmalıdır. Dünya kamuoyu da bunu bekliyor!

indirSuudi Konsolosluğu artık katil damgası yemiş bir yerdir! Dünya gazetecileri konsolosluğunun önünde soğuk, yağmur ve açlık demeden meslektaşının cesedini bulma mücadelesinde…

Paris’te medya Eyfel Kulesi önünde toplanıp  cinayetin bir an önce aydınlatılması için kulenin ışıklarını karartarak protesto ettiler. Bizim basın ne yapıyor? Hâlâ uyumaya devam ediyor!

Cesedin parçalanarak eritildiği söylenmekte.

Sorular öylesine çok ki…

Cemal Kaşıkçı, sevgilisine, “İçeriden çıkmazsam AKP’den Yasin’i ararsın.” diye tembih ediyor.

images

Bir, iki saat, hatta üç saat oluyor, Kaşıkçı Konsolosluktan çıkmayınca, Sevgilisi telefona sarılıp AKP’nin Genel Başkan Danışmanı  Yasin AKTAY’ı arıyor.

Yasin Aktay, bu ihbarı anında emniyet, mit hatta üstlerini arayarak bildiriyor.

Can alıcı hareket burada başlıyor. Bu arada 15 Cellat gelip Konsolosluğa giriyor. Minibüsler girip çıkıyor bavul dolusu… Ve bir gün sonra bu cellatlar Konsolos görevlilerine dokunulmazlık zırhından yararlanıp ellerini kollarını sallayarak  ülkelerine dönüyorlar. Orada tutuklandıklarında ilk aklıma gelen, böylesi bir cinayeti bilenlerin ağızlarının ketum olması gerekirdi. Onun için  korunmaları için emniyete alınmışlardı.

Cinayette gözler Prens Salman’daydı. Arayıp, cinayetle ilgili ortak çalışma grubu kurması nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etti. ABD ise Papaz Brunson’a gösterdiği ilgiyi Kaşıkçı’ya göstermiyordu… Belkide kimse Suudilerle kötü olup ekonomik menfaat ilişkilerinin kötüye gitmesini istemiyordu. Ülkeler arası strateji bu olsa gerekti! Çünkü ABD, Suudilere oldukça yüklü silah satıp ticaret ilişkilerini de ballaştırıyorlardı…

indir (2)

Şimdi elinde delil bolluğu olan Türkiye ne yapacak? O cellat 15 kişiyi isteyip duruyoruz. Suudiler vermiyor. Baş Savcıları gelip bizden delilleri istiyor. Vermiyoruz. O da kızıp bavul dolusu fındık fıstık alıp  ülkesine dönüyor. Belki de dört karısına aganigi durumu olacak!

Hikaye bitmedi…

Bütün Dünya, bir an önce  Kaşıkçı’nın cesedinin bulunmasını merak ediyor?

Şimdi bu yazılanlara göre Türkiye olarak ihmalimiz var mı, yok mu tartışması gündeme düşüyor. İhmal olduğunu Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Grup Toplantısında olayı toparlayıp sonra da, “Cinayetin işlendiğinin bilinmesine rağmen neden 15 kişilik timin elini kolunu sallayarak Türkiye’den ayrılmasına müsaade ettiniz?” diye hükumete bir veya bir kaç soru yöneltti. Bu soruya hükumet sözcüleri şiddetle karşı çıkarak, Kılıçdaroğlu’nu cinayeti sulandırarak Türkiye’yi dünya kamuoyunda küçük düşürmeye çalıştığını söyledi.

indir (4)

Bu konuda iki parti arasında yine tazminat davası açma yanı sıra yayın yasağı gelirse şaşırmayalım!

Erdoğan, cinayet ile ilgili Washington Post Gazetesi’ne yazdığı bir yazıda, “Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetine ilişkin cevaplaması gereken pek çok soru var. Emri Kral Salman’ın verdiğine inanmıyorum. Cinayeti işleyenlerin Suudi Arabistan’da derdest edilen 18 şüphelinin içinde olduğunu biliyoruz. Cenazesini bulup cinayeti aydınlatmak boynumuzun borcu.” demiştir.

Cumhurbaşkanının bu yazısı doğrultusunda, Türkiye, Suudi Konsolosluğuna gelen ve zan altındaki 15 kişiyi istemesine rağmen Suudi Arabistan tutukladığı bu kişileri, kendi ülkelerinde yargılanacağı gerekçesiyle vermedi. Kral Salman, ‘Ortak Çalışma Grubu” kurdu diye, Türkiye’ye teşekkür de etti. O zaman,  iki ülke katil veya katilleri içinde barındıran bu timi, ortada onlarca delil  varken, bir an önce birlikte yargılamalıdır.  Haydi diyelim, Suudiler onları vermek istemiyor ve kendi ülkelerinde yargılamak istiyorlar. Adaletli bir sonuç çıkacak mı? Cinayet zaman aşımına uğratılır mı? Adil bir yargılama için timi Suudilerin uluslararası bir arenada yargılanmalarına yardımcı olmasıdır.

Bakalım, cinayet nasıl sonuçlanacak?

Merhum Kaşıkçı’nın Sevgilisi Hatice Cengiz, ‘Cumartesi Anneleri’ gibi Konsolosluğun önünde belirleyeceği bir günde bir çadır kurup protestoya başlar mı dersiniz? Olası bir eylem uzun sürerse, hükumet çadır yasağı getirir mi? Dünya basını bu cinayeti ne kadar sürede gündemde tutabilir? İnsanlarımız her şeyi unuttuğu gibi bu olayı da çabucak unutur mu?

Sorular… Sorular…

Bir de Türkiye, Ankara’daki Suudi Arabistan Elçili ile İstanbul’daki Konsolosluğun önündeki caddelerin isimlerini ‘Cemal Kaşıkçı’ olarak değiştirilir mi dersiniz?

Ertuğrul Erdoğan

Üçkasımikibinonsekiz

Okunma Sayısı: 19

Yazarın Diğer Yazıları

Neden Adaletli Bir Seçim Yapamıyoruz?

Ankara’da geçen çocukluğumun küçük adımlarımın bulunduğu tozlu ve çamurlu sokaklarında dolaşan  minibüslerden atlı ve altı...

Bursa’ya Mektuplar

1976 yılının ilkbaharıydı. On bir yaşındaydım. Beni evlat edinen ailemle birlikte Bursa’nın eski otogarında otobüsten...

Keçi’yi Isıran Köpek

“Bir restoran veya lokantaya kiminle gitmeyi daha çok istersiniz?”  diye,  bir soru sorsam, mutlaka farklı...

Bir Cücük Masalı

Hükumet 16 yıldan sonra, ekonomideki kötü gidişatın sorumlularını buldu! Tek suçlu soğandı ve onun saklandığı...

Gerçek mi Takiye mi?

Seçim anket çalışmaları son sürat devam ediyor şu günlerde… PİAR’ın yaptığı bir araştırmada AKP’nin yüzde...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı