Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Karapapaklar ve Öykülerim

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

14 Ocak 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

2.BÖLÜM,9.KISIM
Adıgüzel ile Gülçiçek’in aşklarına devam.
Bu istek üzerine bir araya gelen Aksaçlılar, Han’a haber gönderirler. Uygun göreceği bir günde kendilerini ziyaret edeceklerini, iletirler.
Han bu habere tereddüt etse de, Aksaçlıların ne için geleceklerini bilmemesine rağmen, buyursun gelsinler, der.
Parabaş Süleyman, bölgede yaşayan Karapapaklar soyundan gelen hatırı sayılı Aksaçlılarla birlikte, Han’ın konağına giderler.
Han misafirlerini çok iyi karşılar ve ikramda kusur etmez. Yemekler yenildikten sonra, sebebi ziyaretin ne olduğunu sorar.
Gidenlerin arasında bulunan en yaşlı olanı söze başlayarak, sebebi ziyaretimizin amacı, Allah’ın emri, Peygamberin galiyle kızınız Gülçiçek’i, oğlumuz Adıgüzel’e istemek için geldik, der.
Sözün bitiminde, şaşkınlaşan Han, o şaşkınlık içinde yerinden fırlar. Be hey gafiller, sizler hangi cüretle bir Hıristiyan kızını, bir Müslüman oğlana istemeye gelirsiniz. Benim Hıristiyan olduğumu bilmez misiniz? Yılkılın karşımdan, sizleri gözüm görmesin. O kişiye verecek kızım yok benim, der.
Parabaş Süleyman ve kız istemeye gidenler Hanın bu davranışı karşısında, bin pişmanlık içinde, oracıktan ayrılırlar.
Aksaçlılar Hanı’ın bu katı durumuna din ayrıcalığı nedenini öne sürerek, bu düşüncesine bir anlam vermeseler de, kendilerine verilen bir görevi yapamamanın pişmanlığını yaşarlar. Ama Adıgüzel için kovulsalar da, gönül bırakmazlar.
Parabaş Süleyman götürdüğü Aksaçlılardan özür diler. Böyle olacağını bilseydim, sizleri yormazdım. Artık ok yaydan çıkmıştır, der. Han ne söylerse söylesin ve ne eylerse eylesin, bu yola girdik, bu yoldan dönüş yok artık, der.
O hırsla eve gelir gelmez durumu Anasına ve kardeşlerine anlatır.
Sonucun olumsuz olmasına Kahraman’da çok üzülür. Adıgüzel’e üzülmemesini söylerler. Bak kardeşim, bu gidişatın sonu iyiye varmaz. Han kızını sana asla ve asla vermez. Yol yakınken bu sevdadan vaz geç dedik, geçmedin. Bak işte olanlar oldu. Bundan sonra başını sıkıntıya sokma. Bu işten hepimiz zararlı çıkarız, diyor.
Adıgüzel hiçbir söz söylemeden, yanlarından ayrılıp gider. Adıgüzel, bir kere kafasına koymuştu, ne edip edip, Gülçiçek’le, konuşup kaçmaktan başka çarenin kalmadığını söyleyecekti.
*********
Han gelenleri gönderdikten sonra, karısını ve kızını sorguya çeker. Bizim inancımızda bir Müslüman’a kız verme diye bir geleneğimiz söz konusu değildir. Bunlar hangi hakla gelip, seni benden istetmeğe cüret etiler. Kaldı ki kızım olarak sen nerede aşna fişne oldun ki, bumlar kapıma geldiler. Dua etki senin başını ezmiyorum. Sen nasıl bir evlatsın, nasıl ola ki bilmezsin. Bir Hıristiyan’la bir Müslüman evlenirse evlenen kız sonunda mutlaka Müslüman olmak zorundadır. Biz aile olarak bunu kaldıramayız. Sen benim kızım olarak, bunu nasıl yaparsın. Böyle bir duruma nasıl kalkışırsın. Bunu bil ki bir yanlışlık yaparsan, seni gibi bir kızım var demem. Herhangi bir yanlışlık yaptığın takdirde, gözümü kırpmadan kafana kurşunu sıkarım. Bu günden sonra, bir daha odandan dışarı çıkmanı yasaklıyorum. Eğer çıktığını görür veya duyarsam, acımamadan bu kez de toprak mahzene kapatırım bilesin!
DEVAM EDECEK.
Mürsel ADIGÜZEL
Eğitimci Yazar Şair

Okunma Sayısı: 28

Yazarın Diğer Yazıları

Seksen Yıldır Bizimlesin

Sevgili okurlarım, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın umut dolu öyküsünü yaratan Mustafa kemal Atatürk’ün 80. yılında ebediyete...

Bir Kadının Dramı

Sevgili okurlarım, bugün sizlere bir kadının yaşam öyküsünü aktarmak istiyorum. Söz konusu olan kadının ebeveynini...

Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş Kutlaması

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneği Yönetimi olarak her yıl olduğu gibi, bu yılda 29...

Çocuk ve Kitap

Sevgili okurlarım, çocuklarımızın aile ortamında ve okul ortamında nasıl davranmaları ve onlara nasıl davranılmalı hakkında,...

Türkiye Şairler Birliği Kurulsun İstiyorum

eğerli şair dostlarım, sevgili konuklar ve kıymetli basın mensupları. Türkiye Şairler Birliğinin oluşturulmasıyla ilgili düşüncelerimi...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı