Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Karapapak Parabaş Süleyman’ın Göçü

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

21 Ocak 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

3.BÖLÜM,1.KISIM

Parabaş Süleyman mevcut olaylar karşısında burada kalamayacaklarını ve çok uzaklarda bir yer arayıp bulmak için buradan göç etmek durumunda olduğu düşüncesini, köyün Aksaçlılarına bildirir. Bu isteğinin tartışılmasını ve bir karara bağlamasını istiyor.
Bu istek üzerine, Aksaçlılar bir araya gelerek yapmış oldukları toplantılar sonucunda, almış oldukları kararın sonucunun olumsuzluğunu, Parabaş Süleyman’a bildirirler.
Aldıkları bu kararın sonucuna göre, topyekûn bir göçün imkânsız olduğunu, ancak bu olayların sukuta ermesi içinde, göçmek isteyenlerin göçebilir. Biz göçmeyin diyemeyiz. Ançak, sorumluluk göçmek isteyen Adıgüzelli ocağının temsilcisi, Hıdıroğlu Kerim’in ailesine ait bir karar olacağını bildiriyorlar.
Aksaçlıların almış olduğu kararın sonucu itibariyle, Adıgüzelli Ocağından Hıdıroğlu ailesinin taraftarlarından bir kısmı göçme olayına sıcak bakarlar. Sebebine gelince, Han’ın adamları her gün Hıdıroğlu tarafına sürekli baskınlar yapmakta olduğuydu. Bu durumdan bütün köylülerin zarar görmemesi düşünülmekteydi. Çünkü Han kızının ölümüne sebebiyet veren Hıdıroğlu Kerim’in tarafına, kan davası gütmekteydi. Durum böyle olunca, Han’ın adamları sürekli olarak her gün köye baskınlar düzenliyorlardı. Dahası dağdaki çobanları dövüyor ve sürüden koyunları, yılkıdan atları alıp götürüyorlardı. Adigüzelli Ocağından olan Hıdıroğlu Kerim’min tarafına gözdağı vermeğe devam ediyorlardı. Bu hal ve durum karşısında, Parabaş Süleyman ve adamları her gün sürülerini ve köylülerini korumak için, takibe çıkmak zorunda kalıyorlardı. Bu takipler süresi içinde, zaman zaman karşılıklı çatışmalarda yaşanmaktaydı. Parabaş Süleyman bu belâdan kurtulmak için, Aksaçlıların kararsızlığını dikkate alarak, aile olarak göçüp gitmenin daha doğru olacağına karar vermiş bulundu. Ancak bu göçün kazasız belasız gerçekleşip gerçekleşmemesi için de, akrabalarına danışmayı ve hep birlikte hareket edip etmeyeceklerini, sorma kararına varmış olur. Bir gün alile yakınlarını toplayarak, düşüncesini açıklar. Onlardan yaşanan bu acı duruma karşın, bir çözüm bulmalarını ve yol göstermelerini ister.
Parabaş Süleyman amcaları ve kendilerine yakın akrabalarıyla yapmış olduduğu görüşme ve toplantılar sonucunda, akrabalarının büyük çoğunluğu göçmeye sıcak bakmazlar. Göçmek içinde kesin bir karar vermezler. Çoğunluk göçmekten yana olmaz. Mevcut düzenin bozulmaması için, göçmeyip kalınması daha uygun olur diyorler.
Aile büyüklerinin almış olduğu bu karar, Parabaş Süleyman’ın içine sinmez. Çünkü cereyan eden olaylara ne kadar dayanılabileceğinine imkân ve ihtimal veremiyordu. Gelişen bu olayların önüne geçilmesinin çok zor olacağını biliyordu. Böyle olunca da akrabalarının daha çok zarar görebileceği, aklından bir türlü çıkmıyordu. Ne varki aile büyüklerinin vermiş olduğu bu karara pek memnun olmamıştı. Ama yapacağı bir şey de yoktu. Geriye bir durum kalmıştı, o da kendine çok yakın olan ihtiyaç sahipleriyle birlikte göçüp gitmekti. Bu düşüncesini hemencik uygulamaya koymaya, karar veriyor.
Parabaş Süleyman her iki kararın sonucu kendilerine bir yol haritası çizmişti. Yani buda şunu gösteriyordu, göçmek isteyenler gider, istemeyenler kalır demekti. Göç edip giderlerse, Han’da hasımlarının köyden göç edip gittiğini öğrenecek ve böylece geride kalan akrabalarıyla uğraşmamış olacak. Bu düşüncesinikendileriyle birlikte gelmek isteyenlerle gizli görüşmeler yaparak, hazırlıklarına başlar.
GÖÇ HARAKETİ DEVAM EDECEK.
Mürsel ADIGÜZEL
Eğitimci Yazar Şair

Okunma Sayısı: 37

Yazarın Diğer Yazıları

Dilencilik Sektörü

Sevgili okurlarım, birinci ve ikinci öykü yazılarında dilenciliğin iki yönünden bahsetmiştim. Bu yazımda da, dilenciliğin...

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneğinin Şiir ve Musiki Dinletisi

Değerli üyeler, katılımcılar, yazarlar, şairler ve sanatçı dostlarım, bugünkü şiir ve musiki dinletimize hoş geldiniz...

Dilenci

Sevgili okurlarım, bugünkü yazımda sizlerle üç dilencinin öyküsünü paylaşacağım. Bu öykülerdin birincisi benim 1967 yılında...

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneği Seçimi

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneğinin 23.12.2018 Pazar günü yapılmış olduğu 2. olağanüstü genel kurul...

Sarıkamış Şehitleri Anılıyor

22 Aralık 1914 birinci dünya savaşında karşı karşıya gelen Osmanlı İmparatorluğu Ordusuyla, Rus İmparatorluğu Ordusu...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı