Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kapitalizmin Meşruiyet Krizi Tüm Dünya Dengelerini Bozdu


13 Mayıs 2018 00:03

Yorum Yapılmamış

Kapitalist ilişkilerinin yeniden üretiminin temelinde yatan rıza, bireysel ruh halinden değil, örgütlerin davranışlarından ortaya çıkar. Devletler, şirketler, partiler, STK’lar, v.s.
Rıza, bu kapsamda ve bu anlamda, “rıza gösterenlerin gerçek çıkarına” tekabül eder.
Kapitalizme dayalı ilişkilerin dayanıklılığı ve sürdürülmesi, bu rıza duygusunun varlığı ile belirlenir.
Entelektüellerin ve yurtseverlerin statükoya karşı verdiği savaş; gündelik ve gizli kodlanmış bu rızayı ortadan kaldırmaya yöneliktir.
Egemen sermaye elitleri, bu rızanın sınırlarını sermaye lehine artırmaya çalışırken, halktan yana siyasi partiler ve aydınlar da bu rızanın azaltılması yönünde eylem ve düşünce geliştirir.
Gündelik ve gizli kodlanmış direniş, krizlerin sıklaşmasındaki asıl etkenlerdendir. Yani rıza gösterenlerin gerçek çıkarı azaldıkça kapitalizm krize girer. Meşruiyet azalır.
Meşruiyet azaldıkça, egemen sınıfların iktidarları ile yönetilen halk arasında gerilim artar.
Rıza, tahakküme rızadır. Rıza kelimesinin kendisinden de anlaşılabileceği gibi, gönüllü veya gönülsüzlüğü birlikte içerir.
Gönüllü rıza azaldıkça, halkın talepleri artar, egemen elitler bu istekleri karşılamazlar.
Halk fakirleşirken zenginler daha fazla zenginleşir. Meşruiyet iyice yara alır.
Meşruiyet krizi bir kez ortaya çıktımı, yönetimlerin mutlaka değişmesi gerekir. Yönetenlerin değişmesi halinde de meşruiyet krizi aşılamazsa, devlet örgütlenmesinde ki krizler ortaya çıkar.
Şimdi dünya ve Türkiye yukarıda anlatmaya çalıştığım “kapitalizmin neo-liberal versiyonu olan meşruiyet krizlerini yaşamaktadır.
Yönetilenlerin, yönetenlere karşı gösterdiği rıza ortadan kalkmış, meşruiyet krizleri çıkmıştır. Hem Avrupa’da hem de tüm dünyada…

Meşru gibi görünen, aslında meşru olmayan iktidarlar, ömürlerinin sonuna gelmişlerdir.
İslam ülkelerinde ise, iktidarlar, kendilerini İslamiyet ile meşrulaştırarak kapitalizmin krizlerine karşı korumaya aldılar. Rıza mekanizmasını böyle yürütüyorlardı.  Ancak bu yol tıkanınca, gönülsüz rıza yolu ile iktidarlarda kalmaları sadece diktatörlüklerle mümkün olabildi.
Kapitalizmin meşruiyet krizi tüm dünyayı sardı. Dünya dengelerini sarsan bu meşruiyet krizi yeni dünyayı kuracaktır.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
ulusal.com.tr

Okunma Sayısı: 23

Yazarın Diğer Yazıları

Para Özelleştirilir mi Demeyin Özelleştirilir

Amerikalı Henry Ford, “İnsanlar para ve bankacılık siteminin nasıl çalıştığını bilselerdi, yarın gün doğmadan büyük...

“Sizin Ekonominizi Mahvederim”

Amerika’dan gelen tehditler her zaman olmuştur. Amerika’dan gelen tehditler, Türkiye’yi yönetenler tarafından çok ciddiye alınmış...

Halkın Mücahitleri ya da İran’da ABD Gladyosu

Amerika, 1952 yılından beri İran’a petrol ambargosu uygular. Aslında ABD İran arasındaki çatışmanın ana nedeni; ABD’nin İran...

Gladyo veya FETO’nun Entelektüelleri Hala Televizyonlarda

15 Temmuz sonrası,Gladyo’nun operasyon yapan birlikleri önemli ölçüde temizlendi. Lakin gladyonun entelektüel kesimi ve siyasileri  tam olarak temizlenemedi. Bana...

Muhalefet Amerika diyor başka bir şey demiyor

Zaten prangalarımızdan kurtulamazken bir de muhalefet prangalarımız var. Bağımsızlığımızın önünde duran prangaları sayalım. NATO askerimizi bağlar. İncirlik,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı