Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kadir Geceniz Mübarek Olsun

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

02 Haziran 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Peygamber efendimiz (s.a.v) daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Kadir Gecesinin değeri ise Kur’an-ı Kerim’in ilk o gece indirilmeye başlanmasındandır.

Kur’an-i Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayinin yirmi yedinci gecesi İslam’da en kutsal ve faziletli gecedir. Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an-i Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sure vardır. Bu surede yüce Rabbimiz söyle buyurmaktadir:

“Doğrusu biz Kur’an’i Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” (Kadir Suresi- 1-5).

Bir gün Resulullah (sav) efendimiz, İsrail oğullarından Allah’a 80 sene ibadet edip bir göz açıp kapayacak süre bile isyan etmemiş olan dört kişiden bahsetti, bunların Eyüp (a.s.), Zekeriya (a.s.), yaşlı adamın oğlu Hazkiyal ve Yuşa bin Nun olduğunu bildirdi.

Resullullah (sav)in ashabı, bu duruma hayran oldular. Bunların makam ve derecelerine ulaşmanın imkânsız olduğunu düşündükleri sırada Cebrail (a.s.) gelip dedi ki, “ Senin ümmetin bu kişilerin seksen yıllık ibadetlerin hayran oldular, hâlbuki Allah Teâlâ ondan daha hayırlı iyi bir şeyi senin ümmetine indirdi.” Ve Kadir süresini okudu. Peygamber (sav) Efendimiz ve beraberindekiler bunun üzerine çok sevindiler.”

Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, bu ümmete mahsustur. Başka peygamberlere böyle faziletli bir gece verilmemiştir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: “Allahü teâlâ, Kadir Gecesi’ni ümmetime hediye etti, başka ümmete vermedi.”

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır.(İslam alimleri Ramazan ayının son 10 gününde – tek gecelerde- arayınız ifadesini dikkate alarak bunun 27 gecesi olabileceği üzerinde yoğunlaşmışlardır.) Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesinin önemi özellikle vurgulanmıştır.

Dinimizce kabul edilen gün ve geceler, dini hayatın canlanmasını ve inananların yeni bir güç kazanmalarını sağlar. Çünkü bu gün ve gecelerde Müslümanlar daha fazla ibadet ederler. Mübarek günlerin gündüzlerini oruç tutarak, gecelerini ise namaz kılarak, Ku’an okuyarak ve dua ederek geçirirler.

Peygamberimiz buyurdular: “Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü Teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.”

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor: “Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

Kadir gecesini soran bir sahabeye, Peygamber efendimiz, “Bu yıl Kadir gecesi ramazanın ilk gecesiydi, geçti. 27. geceyi ihya et! Ramazanın 27. gecesini ihya edene, vücudundaki kıllar sayısınca, hac, umre, şehid ve gazi sevabı verilir.

Hazret-i Âişe validemize de, “13. geceydi, geçti. Kadir gecesini kaçırdıysan, 27. geceye kavuşursun. O geceyi ihya edersen, ahiret yolculuğu için, azık olarak, o geceki ibadet sana yeter” buyurdu. Hazret-i Âişe validemiz de, “Resulullah, ramazanın son on gününde çok ibadet ederdi” buyuruyor.

Okunma Sayısı: 12
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Bir Ağıt Bin Hasret ve Musa Doğruer

“Bir Ağıt Bin Hasret” Musa Doğruer hocanın şiir kitabının adı. Musa Doğruer 1955 Niğde doğumlu....

Şiddet Açık Bir Zulümdür Zulümse Haramdır

İslam dini merhamet üzerine kuruludur. İslam Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s), rahmet elçisidir. İslam’da şiddete...

Çevreye Duyarsız Kalıyoruz

Ülkemizi seviyoruz: Cennet bir ülkede yaşıyoruz diye gurur duyuyoruz. Hatta bu ülke için hepimiz seve...

Zulmü Alkışlayan da Zalimin Ta Kendisidir

Suriye’de akan kan dursun bölge huzura kavuşsun diye mücadele ediyoruz, şehitler veriyoruz. Akan kan dinsin...

Şeref, Haysiyet, Namus ve Ahlak

Şerefli ve onurlu İnsan olmanın Vasıf’ları vardır bunlar. Bir insanın en önemli vasfı onurlu ve...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı