Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kadınlarımızın Seçme Seçilme Günü ve Önemi

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

06 Aralık 2017 00:03

Yorum Yapılmamış

Derneğimizin üyesi olan veya üyesi olmayan bütün kadınlarımızın seçme ve seçilmelerinin 83. yılını bir kez daha kutluyorum. Kadınların öncelikle ülke meselesine sahip çıkmaları adına, yerinin çok önemli olduğunu hiçbir zaman
unutulmaması gerektiği, düşünülmelidir. Kadını geri plana itilmiş ülkelerinin, yoksulluk ve geri kalmışlıktan kurtulamamış olduğunu da bilmeliyiz. Bizde de bu duruma heves gösterenler, bu vebalin altından kalkamayacaklardır.
Kadınlarımızı kapı arkasında görmek isteyenlerle, kadına şiddet uygulayanlar ve eşit vatandaş saymayanlar, ülkemize ihanet etmiş kadar, sayılırlar. Böyle bir tehlikenin her zaman doğabileceğini düşünen, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, kadına vermiş olduğu değerin önemini, bu sözü çok iyi bir biçimde açıklamaktadır. “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde göklere yükselmeğe layıksın.” Diyor.
Ülkemizin kurtuluşunda da savaşında da önde yürümüş, cephelere mermi taşırken öküz yerine kağnıya koşulmuştur. Birçokları kağnıyla birlikte gülleleri omzunda taşımışlardır. Mermiler yağmurlarda ıslanmasın diye, çocuğunun donarak ölçmesine aldırmadan, bedenine sarmış olduğu battaniyeyi merminin üzerine örtmüştür. Savaşın kazanılmasında, erkeler kadar öncü güç olmuşlardır. O gün o kadınlarımız, bu günde yaşayan kadınlarımız, ana vatanımızın “Kızıl direkleridir.” . Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.
Bu bakımdan, erkeklerin, kadınlarımıza her daim minnet borçları vardır. Onla anadır, onlar eştir, bacıdır. Ülkemizin demokratlaşması için, kadınlarımıza dünden daha çok ihtiyacımız vardır. Sosyal gelişmemişliğimizin en büyük sebebi, kadınlarımızın, eşit yurttaş olarak görülmemesidir.
Kadınlarımızda hayatın her alanında göstermeleri gerekli olan her türlü alanda yerlerini alma gayretini göstermeliler. Kadınlarımız ana olma sorumluluğunu taşırken, çağdaş ve laik olmanın önemine inanmaları gerekmektedir.
AKSMDER BAŞKANI
Mürsel ADIGÜZEL

Okunma Sayısı: 17

Yazarın Diğer Yazıları

Günün Yorumu

Değerli meslektaşım Sayın Hikmet Koca, CHP hakkında yazmış olduğu yazısında, kendi düşünce ölçeğinde yapmış olduğu...

Şaşmamak Elde Değil

Değerli okurlarım, ben emekli olduktan sonra kendi düşüncen doğrultusunda ticari içler içinde olmayı hedefledim. Bu...

Şaştım Şaştım

Sevgili okurlarım, sizlere bir insanlık dünyasında yaşanan bir masalın gerçek olduğunu anlatmak istiyorum. Bu masal...

Bir Seçimde Böyle Gitti

Sevgili okurlarım, geride bırakmış olduğumuz önemli olaylardan birisi 24 Haziran’da yapılan baskın seçimdi. Bu seçimin...

Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Sevgili okurlarım, bu gün babalar günü olması münasebetiyle 2013 yılında Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı