Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İnsanın Karakter ve Huyu


08 Mart 2019 00:02

1 Yorum

İnsanı insan yapan bir çok özellikler olup, ancak ön plana çıkan KARAKTERİ ve HUYU ile kendine, ailesine, çevresine, topluma, millete ve de devletine ya zarar yada fayda sağlar. Yüce kitabımızda KURAN-I Keriminde İsra Suresinin 84. ayetinde DEKİ; HERKES KENDİ KARAKTERİNE GÖRE HAREKET EDER.
Benim en çok sevdiğim bir ayet. Ben bu ayetle bakarım çevreme ve olayları analiz ederim.
Bu ayetler ile bizleri uyaran Yüce yaratıcı. MÜNAFIKLARI, KAFİRLERİ, MÜMİNLERİ, CİMRİLERİ, ZALİMLERİ, FİRAVUNLARI, KARUN’U EBU LEHEBİ, HABİL VE KAABİLİ, ŞEYTANI, MELEĞİ, CİNLERİ, EVLİYALARI vs. Bunların yanında da peygamberlerini bizler için gözler önüne sermiş ki okuyup, mukayese edelim karakterleri ve huyları.
Size bir örnek daha sunayım; AL-İ İMRAN suresi 75 ayet de: KİTAP EHLİNDEN ÖYLESİ VARDIR Kİ..! Ona yüklerle emanet bıraksan, onu sana öder. Öylesi de vardır ki! Ona bir dinar versen devamlı olarak başına dikilmeden onu sana ödemez. Peki şimdi önce kendimizi sonra çevremizi ve de toplumu bu çerçevede ele alıp gözlemleyelim. Borcuna sadık, ödemelerini zamanında ödeyen, çevremizde % si kaç acaba karakterli, şahsiyetli, iyi huylu insan ne yapıp yapıp sigarasından, içkisinden, yemesinden, içmesinden, Fuzuli harcamalarından, feragat ederek, uykusunu kaçırarak bir şekilde öder. Eli ağır adam parası olsa dahi borcunu ödemede gevşek davranır. Ondan sonrada toplumda bir güvensizlik ortamı doğar, kimse kimseye güvenip borç vermez. ŞİMDİKİ halimiz bu. HAYVAN YULARINDAN, İNSAN SÖZÜNDEN, TUTULUR. AT’A DA SOY, İT’ E DE. CAN ÇIKMAYINCA HUY ÇIKMAZMIŞ.
İnsanı sevdiren HUYU ve KARAKTERİ dir. Ne malı, ne güzelliği, nede herhangi bir özelliği. Karaktersiz, Şahsiyetsiz,Tıynetsiz, Huysuz, insan dan ne beklersiniz. Ne arkadaşlık, ne komşulu, ne akrabalık, ne dostluk, ne vefa, ne saygı, ne hürmet, ne utanma, ne adap, nede dava adamı, vs.ki; VATANA, MİLLETE, DİNE, BAYRAĞINA, TARİHİNE, faydalı bir vatandaş olsun. Bu cümle bütün dünyada ki DEVLETLER, MİLLETLER, DİNLER, MEZHEPLER, İDEOLOJİLER vs. için geçerlidir.
Karaktersiz ve huysuz adama DİNİ, MEZHEBİ, PEYGAMBERİ, PİRİ, KİTABI, TOLUM KÜLTÜRÜ, vs. ne yapsın. ASLUHU NESLİHU. ASIL AZMAZ BAL KOKMAZ. ARMUT DİBİNE DÜŞER. MAL BOZUKSA MAL MÜDÜRÜ NE YAPSIN. Gibi daha bir çok sözler var.
Bütün sorunların kaynağı İNSANDIR…. İNSANDIR…… Kitap, tabiata, dağa, taşa, bitkiye, veya hayvanlara inmedi, gönderilmedi. Peygamberler kime geldi? Tabii ki İNSANOĞLUNA Nuh a.s kavmine 950 sene az bir süre değil, nasihat öğüt verdi ne oldu. Dinlemediler sonları tufan ile sonuçlandı. Dinleyenler nasihat eden karakterli, şahsiyetli, dürüst, namuslu, faziletli kendinden çok kavmini düşünen lider, örnek insan özü sözü doğru Peygamberleri ile birlikte kurtuldular.
Daha bir çok örnekler var. Okuyun helak olmuş kavimlerin hayat hikayelerini,
bugünkü toplum ile mukayese edin.
Evet toplum olarak belki helak olmuyoruz, amma; her şahsi fert veya aileler kendi içinde helak oluyorlar. Sosyolojik, psikolojik, ekonomik olarak vede devletin, milletin huzurunu bozuyor huysuz ve karaktersizler……… Kimse onlar……..! Herkes kendini bilir. Kendini bilmeyenleri de çevresi tanır.
Utanması da yoktur, böylelerin. ALLAH korkusu hiç yok. Her insan topluluğu olan her yerde aklınıza ne geliyorsa CAMİDE, KİLİSEDE, HAVRADA, DERNEK, CEMAAT, TARİKAT, PARTİ vs. İnsan topluluğu olan her yerde yanı başınızda KARAKTERSİZ
ve HUYSUZ İNSANLAR.
Kim neye inanmışsa, kim ne için toplanmışsa, içinde ki insanları karakterli iyi huylu OLMALARI İÇİN NE GEREKİYORSA, EĞİTMEK ZORUNDA. Münafıklara pirim verilmemeli, yoksa % 25 i pozitif % 75 negatif bir toplulukta ve dünya da huzur bulamazsınız beyler. Ancak ömür tüketirsiniz. Bu işler tarih den dersler çıkartılarak çözülür. Aileler toplumlar Devletler, Milletler, karakterli, şahsiyetli, dürüst insanlarla kalkınır.
HIRSIZLA, ARSIZLA, NAMUSSUZLA,ÜÇKAĞITÇI İLE, YALANCI İLE, İKİ YÜZLÜ, ŞEREFSİZ, HAYSİYETSİZ İNSANLARLA vs. Kalkın…maz..! Huzur bulunmaz.
Okumuşu okumamışı  huyu güzel, dürüst güvenilir, emin, ALLAH dan korkan kuldan utanan, karakterli,vicdanlı, merhametli, aklı selim düşünceli olacak ki! En azından sayıları bulundukları toplumlar da % 75 olmalı ki! İdealleriniz için umutlu olasınız. Yoksa havanda su dövmeye devam. Ömrünüz biter, dünyada ki sorunlar İYİLERLE KÖTÜLERİN davası kıyamete kadar sürer gider. İyilerin ve kötülerin boyuna, posuna, mesleğine, rütbesine, makamına, dinin diline, milliyetine, devletine, mezhebine, ideolojisine, kültürüne, zenginliğine, fakirliğine vs. özelliklerinde kusur aranmaz vede bakılmaz. Kişinin şahsi karakter ve huyuna bakılır. Çünkü KARAKTER VE ŞAHSİYETİ onu ele verir. Oturmasında, kalkmasında, yemesinde, içmesinde, içmesinde ve her işinde Ya tenkit edilir yada takdir. Boşuna nefes tüketmeyin sorun hangi tarafın % 75 olmasıdır bence.
Herkes bulunduğu pencereden gözlemlesin tahlil bedava. % 75 pozitif olan tarafı kendi adıma kutluyor. Saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Aksi halde sadece ve sadece bütün gruplar içinde % 25 leri tebrik ediyor. Kutluyor, kucaklıyorum. Hürmetlerimi kabul etsinler layıklar. ALLAH C.C Hu karakterli huyu güzel,insanlarla dost olmayı alış
veriş yapmayı, her yerde karşılaşmayı nasip etsin, amin. Ayırım yapmadan tüm güzel karakterli şahsiyet sahibi insanların önünde saygı ile eğiliyorum.
ALLAH sizlerin sayısını her nerede iseniz toplumunuzda sayı oranınızı % 75 lere çıkarsın ve de muhafaza etsin. Karaktersiz insanların şerrinden de ayrıca muhafaza etsin… Amin.  Amin. Amin.
4 de 1 lere yani % 25 lere yani karakterli, huyu güzel insanlara özel; sevgi, saygı ve hürmetler.
Cahit YETGİN

 

Okunma Sayısı: 12
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı