Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İnsana Bak İnsana!…


27 Şubat 2019 00:02

1 Yorum

1- İnsan Ziyandadır. Asr Suresi 2. Ayeti.

2- Rabbinin Bu Kadar İyiliğine Rağmen İnsan Azar. Alak Suresi 6.Ayet.

3- Kendini Zengin Görür. Alak Suresi 7.Ayet.

4- Düğümlere Üfleyen, Tüküren Şer İnsan…

Felak Suresi 4. Ayet.

5- Hasetçi Şer İnsan. Felak Suresi 5. Ayet.

6- Cinler Gibi,Vesvese Veren İnsan. Nas Suresi. 6. Ayet.

7- Öksüzü İter Kakar İnsan Maun Suresi. 2. Ayet.

8- Yoksulu Doyurmaya Önayak Olmaz.Maun Suresi 3. Ayet.

9- Hevesinin Peşine Düşen Köpeğe Benzer, İnsan. Araf Suresi.176.Ayet.

10- Gözleri İle Görmez, Kulakları İle İşitmez, Kalpleri İle Anlamaz İnsan Hayvanlar Gibidir, Hatta Daha Da Sapıktır. Araf Suresi 179. Ayet.

11- Sivri Dilli Olup İncitirler. Ahzap Suresi. 19. Ayet.

12- Münafık Erkek, ve Kadınların Lanetlendiği. Fetih Suresi. 6.Ayet.

13- İnsan Çok Cimridir. İsra Suresi. 100. Ayet.

14- Zalim Ve Cahildir İnsan. Ahzap Suresi. 72. Ayet.

15- İnsan Tuzak Kurucudur. İbrahim Suresi. 46. Ayet.

16- İnsan Zalimdir. İflah Olmaz.Yusuf Suresi. 23. Ayet.

17- İnsan Düşüncesizdir. Maide Suresi 58. Ayet.

18- Kibirli, Büyüklük Taslar.Yalancı. Bakara Suresi. 87. Ayet.

19- Alaycı, Dalgacı, Eğlenceye Düşkün İnsan. Furkan Suresi 41. Ayet.

20- Kalpleri Hastalıklı İnsan. Ahzap Suresi.

12. AYET. İnsanoğlu eşrefi mahluktur. En güzel şekilde, biçim verilip yaratılmıştır. Daha sonrada kötü huyundan dolayı da aşağıların aşağısı durumuna kendisini getirebilmiştir. Müddesir suresinin 50. ayetinde YABAN EŞEKLERİ GİBİDİR benzetmesi yapılmıştır. Nur suresinin 19. ayetinde EDEPSİZ OLDUĞUNDAN EDEPSİZLİĞİ YAYANLARIN olduğu. Yine Abese suresinde KAHROLASI İNSAN, NE KADAR DA NANKÖRDÜR diye anlatılmakta. Madem bizi yaratan, bizi bizden daha iyi bilen YÜCE ALLAH CC. Hu KURAN-I KERİMİNDE bize bizim yüzümüze bunları söylüyor. Niye? Neden? Niçin? Ders çıkartamıyoruz. Açık açık uyarılmıyor muyuz? Hani akıllıyız, mantıklıyız, para kazanmasını biliyoruz, mal, mülk, biriktirmesini iyi beceriyoruz.sonunda İFLAS edince ALLAH’A CC. Hu’ya yalvarıyoruz veya intihar ediyoruz, iyi gündeki dostlar bizi yalnız bırakıyor. Hasta olduğumuzda, felçli çocuğumuz olduğunda, kanser olduğumuzda, çaresizlikte paranın ve insan teknolojisinin, tıbbının aciz kaldığı hallerde neden hep ALLAH’A isyan veya niçin ben, niçin beni buldu diye hayıflanır dururuz. Malımız, mülkümüz, eşimiz, çocuğumuz, bizler için birer fitne değil mi? Eş, dost, arkadaş, akrabadan, komşudan, iş yerinde, alış verişimizde kötülük ve nankörlük görürüz. Üzülür, üzeriz, kötülük yaparız, pişmanlık duymayız. Neden doğruları konuşuruz da, DOĞRUDAN YANA OLMAYIZ? KURAN’IN İÇİNDEKİ İNSAN TARİFİNE, SOSYOLOJİK, PSİKOLOJİK, PSİKİYATR bakışı ile bakıp anlatmayız. Madem insanoğlu HASTADIR.  Fıtratı gereği bugünkü İLİM, BİLİM hiç kendi kendine şu soruları sorup üzerinde çalışıyor mu veya ihtiyaç duyuyor mu?
1- Nankör İnsanı.2- Kıskanç, Haset, Fesat İnsanı.

3- Cimri İnsanı, Fazla Mal Biriktirme Hastalığı Olanı.

4- Zalim, Sadist, İnsanı.

5- Allah Dan Korkmayıp, İnsandan Utanmayanı.

6- Kendini Beğenmiş, Kibirli, Böbürleneni

7- Ölçüde,Tartıda Hırsızlık Edeni.

8- Nazarı Değeni.

9- Görgüsüz’ü, Kaba, Saba İnsanı.

10- Ne Kadar Kötü Haslet Varsa.

Bugünkü bilinen bilgilerle tersine çevrilip düzeltilebilinir mi? Ne kadar başarılı olunur? Netice %100 üzerinden ne kadar OLUNUR diye merak edenlere…..! Hikaye o dur ki. Zamanın padişahına halktan birisi; bir kedisi olduğunu, bunu eğittiğini, insan gibi davranışlar sergilediğini söyler. Padişah da vezirine bir akşam yemeği, sofra düzenlemesini ve de kedinin marifetini görmek istediğini ferman buyurur. Vezir konuyu anlamıştır. Geceyi düzenler, toplanan davetliler yemek sohbeti sırasında kediyi bir an görmek isterler. Kedi sahibi kediyi sofraya getirtir. İnsan gibi selam hareketleri yapar elleri ile tokalaşır. Sofra düzenini bozmaz. Otur denir oturur. Kalk denir kalkar, oyna denir oynar. Herkesin hoşuna gitmiştir İNSAN GİBİ BİR HAYVAN. Fakat yemeği organize eden vezir daha önceden konuyu bildiği için, kaftanının cebinde bir FINDIK FARESİ getirmiştir. Vezir uslu uslu oturan kedinin önüne fındık faresini bırakır, fareyi gören kedi başlar fareyi kovalamaya, fare sofrada dolanır, kedi sofrayı altına üstüne getirir, neticede yakalar, orayı terk eder, biraz ilerde oynar, oynar daha sonra afiyet ile yer. O gece şu cümle dökülür. Padişahın ağzından. (ASLI HU, NESLİ HU.) O GÜN BU GÜNDÜR BU SÖYLENE GELMİŞTİR. Kıyamete kadar da geçerliliğini koruyacaktır bu deyim.

Şimdi buradan hareketle, acaba….! Fıtratında ki kötü huylar bugün için bilinen BİLGİLERLE İZALE EDİLEBİLİNİR Mİ? Bir örnek daha sunayım.
NAZAR VARDIR HAKTIR. Bir insanın nazarı her şeye değer. İnsana değer insan hastalanır. İnsanoğlu dua ile üfleyerek tedavi olur gözyaşı ve esneme ile atar. Okuyanda esner, gözyaşı döker veya tütsü ile tütsülenir. Bir başka usulde kurşun dökme şeklinde tedavi olunur. Peki bu gün bilinen TIP ilmi bunu bir hastalık kabul ediyor mu? Böyle nazar insanı hasta eder mi? Böyle şey olur mu? TEDAVİ ŞEKLİ NEDİR?Yoksa bir hurafe denir geçiştirilir mi? Hiçbir şeyden şikayet hakkınız yok. Çünkü bizim gibi bize benzeyen dış görünümü insan olan, içi ŞEYTAN, CİN, HAYVAN olan topluluk ile beraber yaşıyoruz. Bu topluluk BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR. Annemiz, babamız, kardeşimiz, eşimiz, çocuğumuz, arkadaşımız, komşumuz, akrabamız, amirimiz, memurumuz, liderimiz bile istisna İNSAN GÖRÜNÜMLÜ HERKES. 4 DE 1 LERE ALLAH CC. Hu dan yaşantılarında kolaylıklar dilerim. Çünkü işleri çok, ama çok zorda ondan. Düşünsenize Karşısında CİN GİBİLER, ŞEYTAN GİBİLER VE DE HAYVAN GİBİLER LE gel de mücadele içinde huzurla yaşa. 3 üç kişiye 1 kişi. Ne güç yeter, nede akıl, nede ömür. İNSANIN ömrünü sonunda yer bitirir.
Tesellimiz öteki dünya. ALLAH’A ADİL OLDUĞUNA GÜVENİYORUZ. İyi ki ölüm var dünya bunlara kalmıyor. İYİ Kİ ALLAH c.c. hu var bunları görüp inşallah cezalarını verecek. İnanıyoruz. Şükürler olsun. Bunların DİNİ, DİLİ, IRKI, MEZHEBİ, İDEOLOJİSİ vs. olmaz. Dışı insan mı? Mesele yok, içine bak. İÇİNE DIŞA SIZANA ne sızdırmış gizli hiçbir şey kalmaz. Ar damarı testisini çatlatmıştır. Edepsiz, arsız, utanmaz, namussuz, şerefsiz, düşüncesiz, iz’ansız, akılsız, mantıksız BİR VARLIK DÜŞÜN………….. Bu hayvan olabilir mi?…….. CİN olabilir mi?…… ŞEYTAN olabilir mi? Taş, toprak, bitki olabilir mi? Hava, su, dünyada bulunan her hangi bir nesne; peki bu vasıfları taşıyan İNSAN OLABİLİR Mİ? KARARI OKUYUCULAR VERSİN. Adını siz bulun. AD BULAN KAŞİFTİR. 4 de 1 lere sevgi saygı, hürmetlerimle.
Cahit YETGİN’ den 4 de 1
Okunma Sayısı: 47
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı