Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İndeks ve Prospektüs


09 Mart 2019 00:02

1 Yorum

Merak ettiğiniz herhangi bir konuyu araştırırken veya elinize aldığınız bir kitabı ayak üstü göz atacağınız zaman İNDEKS’ ine yani İÇİNDEKİLERİNE bakar o anda kafanızda bir fikir oluşur, O kitabın konusu hakkında, yani neyi anlatmak istediğini konu başlıklarından anlarsınız. Daha çok ilginizi çekerse kitabı alıp içeriğini detaylı okur bilgilenirsiniz.

PROSPEKTÜSTE kullanacağınız ilaç kutusunda çıkan ilaç hakkında size kısa ve öz bilgiler verir. Mesela FORMÜLÜNÜ, ÖZELLİKLERİNİ, ENDİKASYONLARINI, KONTRENDİKASYONLARINI, UYARILARI, ÖNLEMLERİ, YAN ETKİLERİNİ, KULLANIM ŞEKLİ VE DOZUNU, VEYA DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİNİ, SAKLAMA KOŞULLARINI VEDE KENDİNİ TANITIR YANİ TİCARİ İSMİNİ ADRESİNİ ALDIĞI ONAYI BELGE ŞEKLİNDE BİZE SUNAR.

Her hangi kullanacağınız bir cihaz alsanız dahi içinde KULLANMA KILAVUZU ve de GARANTİ BELGESİ sunulur. Peki şimdi size soruyorum yaşadığımız hayat içinde bu kadar bize yol gösterecek belge sunuluyor niçin..! HATALI bilgi ile, YANLIŞ yapmayalım DİYE. Öyle ise;

Bizi yaratan Yüce ALLAH C.C Hunun KURAN-I Keriminde konulara ait İNDEKS, FİHRİST, İÇİNDEKİLER YOK MU…? VAR

Yine ilacın PROSPEKTÜSÜ gibi hayatımızın, özelliklerini, fayda ve zararlarını, yan etkilerini, kullanım şeklini, dozunu, veya fazla dozu halindeki sonuçları ile bizleri uyarmıyor mu? İlaç kutularının üzerinde ne yazıyor. KULLANMADAN ÖNCE PROSPEKTÜSÜ OKUMADAN, KULLANMAYIN VEDE ÇOCUKLAR’DAN ZARARIN’DAN KORUYUN SAKLAYIN DİYE UYARMIYOR MU?

Bütün bunlar yol gösterici iken KURAN-I KERİM’ İN hayatımızda bir ilaç kutusunun içeriği kadar kıymeti yok mu? Bu günden tezi yok bir ilaç gibi, merak ettiğimiz kafamıza takılan konuları arar gibi ELİMİZE MEAL alıp içindekiler kısmına hemen bakıp araştıralım nedir, ne değildir kendimiz okuyalım, bu güne kadar ne yaptık, hep bizim yerimize başkaları okudu kendi yorumları ile birlikte bize anlattılar bizde kulaktan kulağa bir şeyler öğrenmeye çalıştık. ALLAH C.C. razı olsun emeği geçenlerden.Bizzat bizler okusak da kendi anlayacağımız yerleri keşfetsek, anlamadığımız yerleri de daha tafsilatlı tefsirler okusak olmaz mı? Çok mu zor.

Günlük döviz kurlarını, borsayı, siyaseti, futbolu, magazini vs. gazetelerden televizyondan takip ediyoruz da Neden! Niçin! Sebep! hiç merak edip KURAN-I KERİM in mealini okumuyoruz, belki bizimde keşfedeceğimiz yorumlayacağımız katkıda bulunacağımız bir şeyler olabilir, bulabiliriz, içimizde diplomasız DAHİLER çok. Eski dahilerin eğitimi mi vardı? Konuları kendilerine dert edinip, çok ama çokça düşünüp BEYİN JİMNASTİĞİ yaparak keşfettiler.

Kuran-ı Kerim ilaç gibi şifadır bunu kendi söylüyor. İçinde şifa ayetleri de mevcut. sosyal, beşeri, ahlaki, ticari, insana topluma zararlı olan, veya faydalı olanları ruhun gıdasını, bedenin rehavetini, sosyolojik, psikolojik, aklınıza ne geliyorsa hatta ve hatta ekonomik konuları dahi düzene koyuyor yol gösteriyor. HELAL KAZAN,ZEKAT VE SADAKANI HAYIR VE HASENATI YAP, TİCARETTE ÖLÇÜ VE TARTIDA HİLE YAPMA, yapanların sonunu hikaye şeklinde sunuyor. Okudukça zevkine varacaksınız.

1000 bin ayeti emirler 1000 bin ayeti yasaklar, 1000 bin ayeti mükafatlar, 1000 bin ayeti cezalar, 1000 bin ayeti haberler kıssalar, 1000 bin ayeti ibretler misaller, 500 beş yüz ayeti haram ve helaller, 100 yüz ayeti dua, tesbih, niyaz, 66 altmış altı ayeti de Nesih, Mensuh toplam 6666 altı bin altı yüz altmışaltı ayetten müteşekkül.

114 (yüz on dört sure), 286 iki yüz seksen altı ayet ile Bakara SURESİ en uzun ayet, 3 üç ayet ile de EN KISA SURE Kevser suresidir. Vedduhadan aşağı olan surelerde NAMAZ sureleridir.

78.000 yetmiş sekiz bin kelime, 325.000 üç yüz yirmi beş bin harf, 370.143 üç yüz yetmiş bin yüz kırk üç üstün, 40.804 kırk bin sekiz yüz dört ötre, 309.586 üç yüz dokuz bin beş yüz seksen altı esre, 1.771 bin yedi yüz yetmiş bir medd, 666 altı yüz altmışaltı sahife, 23 yirmi üç senede inmiş, 14 on dört yerde secde ayeti var, 25 yirmi beş Peygamber ismi 3 üç isim ÜZEYİR, LOKMAN, ZÜLKARNEYN peygamber olma ihtimali muhtemel. Harflerin adeti 300.620 üç yüz bin altı yüz yirmi olarak açıklayanlarda mevcut.

İşte size, bize öğretilen KURAN-I KERİM in İNDESX’i PROSPEKTÜSÜ, FİHRİSTİ, İÇİNDEKİLERİ. Okudukça içine girildikçe herkes zeka ve akıl, feraset derecesinde nasiplenecektir. Okudukça okumanız gelecek diye öneriyorum. Arapçasını bilenlerde hiç olmazsa anlamını mealden öğrenmiş olurlar, okuyup da anlamamak ayrıca merak etmemek de bence GAFLET. Tercümesi dilimizde Meal olarak mevcut.Üç değişik meali de karşılaştırılarak da okunabilir. O Meal, bu MEAL demeden. Oku da hangisini okursan OKU yeter ki OKU. (ikra).

İlaçlar nasıl ki bir çok araştırma ve deneylerden sonra piyasaya sürülüyorsa. KURAN-I KERİMDE bizden öncekiler üzerinden denenen olayların öykülerini anlatarak bizleri PROSPEKTÜSÜ ile bilgilendiriyor, unutmayalım.

Kitap,İlaç,eşya kılavuzlarımızın mukayesesinden ilham ile bu konu oluştu. ALLAH C.C Hu hayırlara vesile kılsın amin.

4 de 1 lere özel; sevgi, saygı ve hürmetlerimle. Allah C.C Hu okurken zihninizin ferasetini artırsın. Amin. Size ilginç gelen ayetleri not alın, bilenlerle tafsilatını konuşun veya tefsirlere bakarak genişçe malumat edininiz. ALLAH C.C Huya emanet olunuz.

Cahit YETGİN

Okunma Sayısı: 18
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı