Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İdamı Tartışmak mı Tartışmamak mı, Demokrasi Ayıbı

Fırat AYHAN

30 Mart 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

İdamı Tartışmak mı Tartışmamak mı, Demokrasi Ayıbı Olur?

Bir partinin genel başkan yardımcısı, serbest düşünme ve düşünceleri açıklayabilme olarak tanımlanan demokraside, idam cezasını hakkında tartışma yapmanın demokrasi ayıbı olduğunu ileri sürdü.
Son günlerde tecavüz edilerek öldürülen masum çocuklar ve genç kızlar ile ilgili haberler basına yansıdığında, bu suçlulara verilen cezaların çok yetersiz olduğundan şikayet edilmiştir. Bu nedenle idam cezasının yeniden getirilmesi tartışmaya açıldı.
Bu tartışmalar sırasında bir partinin genel başkan yardımcısı İdam tartışmasının demokrasinin ayıbı olduğunu ifade etti. Şimdi demokrasi içinde idam tartışmasına yer olup olmadığını bilimsel tanımlar içinde ele alacağız.

DEMOKRASİ VE TEMEL İLKELERİNELERDİR?

Demokraside egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet bu egemenlik hakkını milletvekilleri aracılığıyla kullanmaktadır. Hürriyet ve eşitlik esas maddelerdir. Hürriyetin özelliği başka birine zarar vermeden istenilen her şeyi yapabilmektir. İnsanlar serbest düşünme ve düşüncelerini açıklayabilme hakkına sahiptir.
Serbest düşünme ve düşünceleri açıklayabilme olarak tanımlanan demokraside, idam cezasını hakkında tartışma yapmak düşünceleri açıklamak demokrasi ayıbı olarak görülmektedir.
İdam cezasının uygulandığı ABD’de demokrasi yok demek ne kadar inandırıcı olabilir? İdam cezasının uygulanmadığı Avrupa ülkelerinde kaç yılda bir af çıkmaktadır? Ömür boyu hapis cezası alan insanların Avrupa ülkelerinde hapiste kalma süreleri ne kadardır? Demokratik ülkelerde siyasi oylar karşılığında çıkartılan aflar var mıdır? Bunları tartışmak demokrasi ayıbına girer mi Sayın Tekin?

Okunma Sayısı: 31
Kategori: Fırat AYHAN

Yazarın Diğer Yazıları

Yerel Yönetimlerde Başarı Şartı Kurumsallık

Ülkelerin kamu yönetim sistemleri sınırları içinde yaşayanların kültürel, siyasal, sosyo-ekonomik ve tarihi faktörlerinin etkisi altında...

Kalkınmada Aile Eğitiminin Önemi

Toplumun en kutsal sosyolojik kavramı olan aile, kalkınmanın temel taşıdır. Temel taşı sağlam olmayan toplumlarda,...

Sosyal Sorumluluk Bilinci (I)

Sosyal sorumluluk; kamu, özel sektör ve sivil toplumun bir amaç etrafında toparlanarak, ortak yaşama yönlenmeleridir....

Kalkınmada Aile Eğitiminin Önemi

Toplumun en kutsal sosyolojik kavramı olan aile, kalkınmanın temel taşıdır. Temel taşı sağlam olmayan toplumlarda,...

Ve İnsan Şiddete Karşı Birleşir

İnsan öfkeye kapılır İnsan Şiddete başvurur İnsan savaşır…....

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı