Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Herkes Bir Gün Zengin Olacak


21 Mart 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

İki hafta kadar önceydi, İstanbul’un ender soğuk günlerinden biriydi.

Oğlum “Taksi değil UBER çağırayım” dedi. 3 dakika geçmeden gıcır bir Vito model araç kapıda. Daha önce ailece bindiğimizden keyfini biliyorum ama bu kez tek başımayım. Alt tarafı Ortaköy’den Taksim’e gideceğim.

Ne gerek vardı diye söylenirken, şoför bey aracından indi bagajlarımı aldı. İçi şık, aslında biraz fazla süslü Vito’ya kuruldum. Üzerime de siyah peluştan, ayıcık misali kapşonlu bir palto almışım. Bir an için kendimi holding sahibi gibi hissettim. Şoför seslendi. Yan tarafta su ve içecekler olduğunu söyledi.

Keyifli İstanbul manzaraları içinde sürekli gittiğim güzergahtan değil, epey bir dolanarak geldik ineceğim yere.

Şoför önce bavullarımı indirdi. Aslında mesajda ne kadar ödeyeceğim baştan belliydi ama yine de sordum. Pek dolandık, değişmiştir belki rakam. Değişmemiş. 20 TL ödedim. Nazik şoförüm bana kredi kartı mı nakit mi ödeyeceksiniz diye sordu, sonra teşekkür etti ve gitti. Aynı güzergahtan taksi ile gelseydim, minimum ödeyeceğim rakam 35 TL’ydi.

İTİRAZ YETMEZ

Yanlış anlaşılmasın, taksilerimizi küçümsemiyorum. Sadece hizmet sektörü geliştikçe, geleneksel yöntemlerle ayakta kalamazsınız diyorum. UBER ve benzer uygulamalar hemen her ülkede yaygınlaşıyor. Tüplü, bozuk klimalı, ter kokan döşemeli, bakımsız ve eski taksiler söz ettiğim sistemlerle nasıl rekabet edecek?

Üstelik yakın mesafeyi beğenmeyen, asabi taksi şoförü arkadaşlara sık rastlarken. Elbette sağlıklı, medeni, kibar hizmet veren çok sayıda taksicimiz de var ancak azınlıkta kalıyorlar. Hizmet sektörü koşar adım gelişiyor ve artık hiçbir alanda aynı anlayışla hareket edemiyorsunuz. Taksi camiasına göre bu sistem vergisiz çalışıyor, UBER’cilere göre vergilerini tıkır tıkır ödüyorlar.

İstanbul’da 3 bin-4 bin arasında UBER’e bağlı araç olduğu söyleniyor.

Tabii, belki müşteri alışkanlığı yaratılıp, göz boyandıktan sonra aynı ekonomik koşullarda hizmet sunmayabilirler.

Zaten konunun uzmanı değilim, alt tarafı birkaç kez binmişim. Ancak bu koşullarda UBER İzmir’e gelirse tercih ederim. Sistem, Türkiye’ye yayılır mı, birçok şehire daha gelir mi bilemem ancak çağın önünde sadece itiraz ederek, ateş açarak durulmayacağını biliyorum. Kesin ki; sektör yanlışlarını önce kendi düzeltmezse, yenilikler tahminlerden önce gelir. İtirazı olanlar, seslerini değil, kalitelerini yükseltmeli!

Okunma Sayısı: 13
Kategori: Dilek GAPPİ

Yazarın Diğer Yazıları

Üreticinin ‘Aysel Ablası’

Sezar’ın hakkı Sezar’a. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel yönetimlerin ana görevi olmadığı halde tarımda...

En Sıcak Nefes

Canın mı sıkkın, keyfin mi kaçık… Göz göre göre madik mi yedin… Haksızlık mı yaptılar...

Vildan Anne

Gündem malum. Aday adaylıkları, cumhurbaşkanı kim olacak sorusu, çatı aday muhabbeti ile seçim öncesi hararet...

İnce Sevgi!

Birkaç gün öncesi…. Henüz CHP’nin cumhurbaşkanı adayı netleşmemiş, diğer muhalefet partilerin genel başkanları tek tek...

Helal Değil O Para

Yaklaşık 25 yıldır sürücü belgem ve çok az trafik cezam vardır. Gerçi bana göre tümü...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı