Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sevgi Kenti İstanbul

ACISIYLA-TATLISIYLA
Emine Dönüş ÖZATAR

11 Ocak 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Sevgi, insanlarda olduğu kadar çoğu canlılarda da vardır. Diğer yarınızın etkileneceği, kalbin en derininden gelen en güzel sözlerle yazıma başlamak istiyorum.

Sevda kuşun kanadında

Ürkütürsen tutamazsın,

Ökse ile sapanla vurursun da saramazsın,

Hayat sırrının suyunu

Çeşmelerden bulamazsın,

Ansızın bir deli çaydan içersin de kanamazsın.

Cem Karaca

Sevgi, insanlarda olduğu kadar çoğu canlılarda da bulunmaktadır. Örnek mi istersiniz? İşte örnek: Pencerenin önünde çayımı yudumlayıp Haliç’e gözlerimin daldığı bir anda 5-10 cm aralığımızdaki camın önüne konan iri bir martının birdenbire farkında oldum!

Hep martılarla iletişim kurmak isterdim. Hayalim gerçek oldu! Bunun sevinciyle hemen onunla iletişim kurmaya çalıştım. O kadar sevimliydi ki heyecanımı anlatamam!

Sezinlediğim kadarı ile gagasın cama değdirerek ilgi istiyordu, yem istiyordu, en önemlisi sevgi istiyordu. Beklediği o sevgiyi verme çabasını göstermem, beni çok mutlu etti!

***

Sevmek sevilmek, dünyamızı ısıtan ve aydınlatan güneşe benzer. Sevginin olduğu her yerde yeni bir güneş doğar.

Elbette ki tüm dertler, sevgiyle şifa bulur. Sevginin hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunun bilincinde olmalıyız. Çünkü sevgi, o denli güzel bir iyileştirici ki; sevgi saçan bir çevrede dertliler sağlık bulur.

Sevgi, tüm dertleri ortadan kaldırır. Bu yüzden hayatımızdan sevgiyi eksik etmemeliyiz. Dünyaya sevgi gözlüğünden bakmalıyız. Öyle ki hayata sevgiyle bakan gönüller, tüm dertlerin yok olmasını gerçekleştirirler.

Sevgi, yüzlerde al al açar ve çevresini olumlu etkiler. Sevginin olduğu her yerde olumsuz düşünceler yok olur. İşte bu nedenle sevgiyi hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

Sevgi, tüm kapıları açan sihirli anahtardır. Bu sihirli anahtarı kullanarak iyiliklerin ve güzelliklerin kapısını açmalıyız. Sevgi sayesinde dünyamız daha huzurlu olur. İlgiyle ve dürüstlükle beslenen insanların yüreği her zaman sevgiyle doludur. İnsanlar çevresine sevgiyle yaklaşırlarsa daha güzel işlere imza atmayı da başarırlar.

***

Nasıl insan olmak istiyorsan, o kalitede ve özellikteki insanlarla dost olmalısın! Çünkü arifle oturan arif kalkar, cahille oturan cahil…

Güzel sözcüklerle yazımızı sonlandıralım: Kimi insanlar, kimi insanlara şifadır. Çevrenizde sevgi yelinin esmesini dilerken Tanrı şifanızı versin, diyorum.

*

Okunma Sayısı: 96

Yazarın Diğer Yazıları

Antakya Gezisi

“Defne, kekik kokar mor dağları Mayıs ayında gel gör bağları Bayrak rengi çiçek açar narları...

Çocuklarımız Geleceğimizin Aynasıdır…

“Kim demiş bir çocuk küçük bir şey, Bir çocuk belki en büyük bir şey!” Abdulhak...

Dünya Kadınları Anlama Günü

Ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya...

Sevgi & Sevmek

“Psikoterapi, temelde sevgi ile tedavidir.” Freud Sevgi, yürekten koparak gelen devasal bir duygudur. Hiçbir zaman...

Kahramanmaraş ve Halk Bilimi

  Folklor, Fransızca bir sözcüktür. Bir ülkede ya da yörede yaşayan halkın kültür ürünlerini, edebiyatını,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı