Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hangi Hastalıkta Nasıl Ateş Olur?

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

07 Ocak 2019 00:01

Yorum Yapılmamış

Subfebril ateş: Ateş 38 dereceyi geçmez. Soğuk algınlığı ve sinsi zatürredeki ateş bu tiptedir.Sürekli ateş: Ateş sürekli olarak yüksektir, sabah ve akşam ateşleri arasındaki fark 1 dereceden azdır.

Aralıklı ateş: Ateş aralıklı olarak yüksektir, ama sabah ve akşam ateşleri arasındaki fark artmıştır. Bu fark aşırı ise septik ateş olarak tanımlanır. Aralıklı ateşe, apselerde, ateşlenfomada ve milier tüberkülozda rastlanır.

Bacaklı ateş: Ateş her gün, özellikle sabahları düşer, fakat bu düşüşlerde bile normalin üzerindedir.

Tekrarlayıcı ateş: Ateşli dönemler arasında birkaç gün süren tamamen ateşsiz günler vardır. Tipik örnek sıtma hastalığıdır.

Ondülan ateş: Ateş birkaç gün içinde yavaş yavaş yükselir ve yavaş yavaş düşerek normale gelir. Birkaç gün ateş olmaz, sonra tekrar aynı şekilde yükselir. Bu dalgalanmalar haftalarca sürebilir. Bruselloz için tipiktir.

Pel-Epstein tipi ateş: 3-10 gün ateşli ve 3-10 gün ateşsiz dönemler vardır. Hodgkin hastalığı ve diğer lenfomalarda görülür.

Düzensiz ateş: Hiçbir ateş tipine benzemeyen, karışık ateş yükselmeleridir. Enfeksiyonlarda ve kanserlerde rastlanır.

***

Tüberküloz ateşi

Tüberküloz genellikle sinsi başlangıçlı ve sinsi seyirli bir hastalıktır. Ateş, başta çok yüksek değildir, ama hastalık ilerledikçe yüksek ateşlere de rastlanabilir.

Bu, daha çok akşam üzerileri yükselen bir ateş şeklindedir ve hastayı çok fazla rahatsız etmez. Birçok hastada gece terlemesi de vardır. Öksürük, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı diğer sık rastlanan belirtilerdir.

Grip ateşi

Ani olarak, titreme, yüksek ateş, baş ve kas ağrıları, halsizlikle başlar. Ateş ilk gün hızla yükselir, 38-41 derece arasında 2-3 gün sürer ve daha sonra düşmeye başlar. Soğuk algınlığında ise ateş normaldir veya kısa süreli hafif bir ateş de olabilir.

Gripli bir hastada akut tablonun ve ateşin düzelmeyip öksürük, morarma ve nefes darlığı gibi belirtilerin de ortaya çıkması ya da akut grip belirtileri geçtikten bir süre sonra ateşin yeniden yükselmesiyle beraber öksürük, balgam, yan ağrısı gibi belirtiler zatürre geliştiğinin işaretleridir.

Zatürre ateşi

Zatürre genellikle, bir üst solunum yolları enfeksiyonunun hemen sonrasında, çok ani olarak şiddetli üşüme ve titreme ile başlar. Bir saat kadar süren bir nöbetin ardından ateş hızla 39-40 dereceye kadar yükselir.

Çarpıntı, soluk sayısında artış, kuru öksürük ve çoğu zaman şiddetli yan ağrısı vardır. Uçuk sık rastlanan bir komplikasyondur. Birkaç gün içinde sarı-yeşil renkte iltihaplı balgam ortaya çıkar.

Okunma Sayısı: 4

Yazarın Diğer Yazıları

Bir Modern Tıp Efsanesi Daha Yerle Yeksan Oldu

Modern ticari tıbbın bir efsanesi daha yerle yeksan oldu ama bu arada hapı yutan da...

Beyninizi Korumak İçin 7 Tavsiye

Nöroloji uzmanlarının beyni korumak için yedi tavsiyesinden ilk beşini ben de onaylıyorum. Bu beş tavsiye...

Yumurta Meftunları İçin Çok Kötü Bir Haber

Haftada 3-4 yumurta yiyen veya günde 300 mg kolesterol alanlarda kalp hastalıkları ve erken ölüm...

Kolesterolü Yüksek Olan Kanserli Hasta Daha Uzun Yaşıyor

Yeni bir araştırmada yüksek kolesterolü olan kanser hastalarının daha uzun yaşadıkları tespit edildi. Araştırma, Frontiers in...

Salmonella Bakterisi Çıkan Unlar Geri Çekiliyor

Torbaların birinde salmonella bakterisi olduğu ortaya çıkan unlar marketlerden geri çekildi. FDA’ ya göre salmonella...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı